Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK’TE 23 NİSAN’A COŞKULU KUTLAMA

SELANİK’TE 23 NİSAN’A COŞKULU KUTLAMA

23
0

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 92. yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 22 ve 23 Nisan günleri Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu yerleşkesi içerisinde yer alan Atatürk Evi Müzesi’nde düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

 

Paskalya tatili sonrasında 23 Nisan, Pazartesi günü Yunanistan’da okulların açılması nedeniyle, Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği mensupları çocuklarıyla birlikte 22 Nisan günü Atatürk Evi bahçesinde düzenlenen törene katıldılar. Bir kısmı mübadil kökenli ailelerin torunları olan Türkiye’den gelen ziyaretçilerin Selanik’teki Müslüman Türk çocuklarının anadillerindeki sunumları sırasında duygulandığı müşahede edildi. Çoğu Batı Trakya kökenli olan Selanikli Müslümanlar ve Türkiye’den gelenler sanki uzun yılların hasretini gideriyormuşçasına kucaklaştılar. Başkonsolos Tuğrul Biltekin ve Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Osman İsmailoğlu da yoğun kalabalığa hitap ettiler. Ardından çocuklara okuma kitabı ve şeker hediye edildi. Başkonsolos Biltekin’in koltuğuna ise Yassıköy’den sekiz yaşındaki Umut Emin oturdu.

 

23 Nisan sabahı, TED İstanbul Koleji’nden 23 öğrenci, öğle saatlerinde ise Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel İlköğretim Okulu’ndan yaklaşık 30 öğrenci ve öğretmen Atatürk Evi bahçesinde birer tören düzenlediler. Törenlerde çocuklar günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okudular.

 

SELANİK TÜRK TURİSTLERİN AKININA UĞRADI

 

21-23 Nisan tarihlerinin Türkiye’de tatil olmasını fırsat gören Türk turistler Selanik’i üç gün boyunca her köşesinde Türkçe duyabileceğiniz bir şehre dönüştürdü. Onlarca otobüs ve özel araçlarıyla, çocuk, genç, yaşlı her yaştan ziyaretçiler Selanik esnafının da yüzünü güldürdü. Başkonsolosluktan alınan bilgiye göre, 21–23 Nisan tarihleri arasında Atatürk Evi Müzesi’ni yaklaşık 2.500 kişi ziyaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz