Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK BELEDİYE BAŞKANI YARDIMCISI PENGAS ORDU VALİSİ DÜZGÜN’Ü ZİYARET ETTİ

SELANİK BELEDİYE BAŞKANI YARDIMCISI PENGAS ORDU VALİSİ DÜZGÜN’Ü ZİYARET ETTİ

10
0

Türk Hava Yolları Selanik Temsilciliği ve Lozan Mübadilleri Derneği’nin organizasyonuyla Yunanistan’ın Selanik kentinden Ordu’ya gelen işadamları, turizmciler ve gazetecilerden oluşan grup Vali Orhan DÜZGÜN’ü ziyaret etti.

“Selanik-Karadeniz Kültür ve Turizm” konulu geziye katılan ve aralarında Selanik Belediyesi Kültür ve Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Spiros PENGAS, Selanik Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Stefanos HATZİMANOLİS, Batı Trakya’dan Birlik gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Avrupa Gazeteciler Derneği (AVGADER) Yunanistan Temsilcisi İlhan Tahsin, Selanik Turizm Organizasyon Başkanı Nikolaos SAPOUNTZİS, Türk Hava Yolları Selanik Müdürü Utku YAZAN’ın da bulunduğu 15 kişilik ekip Vali Orhan DÜZGÜN tarafından karşılandı.

Yunanistan’dan gelen konukları Ordu’da görmekten son derece memnun olduğunu belirten Vali Orhan DÜZGÜN, Türk ve Yunan vatandaşlarının daha sık ziyaretlerle hem ticari olarak hem de turizm alanında ilişkilerinin daha da geliştirilmesini önemsediğini söyledi.

Son yıllarda özellikle Yunanistan’dan İstanbul ve Ege kıyılarına yoğun bir seyahat trafiği yaşandığını belirten Vali DÜZGÜN, Yunan konuklarına Ordu-Giresun Havaalanıyla ilgili bilgiler verdi. ”Avrupa’nın ilk denize dolgu yapılan havaalanını Ordu’da inşa ediliyor” diyen Vali DÜZGÜN, ”hem konum hem de ulaşım kolaylığı olarak güzel bir havaalanı olacak, 2 yıl sonra tamamlanması hedefleniyor” dedi.

Yunanlı konuklara fındığın ikram edildiği ziyarette Vali DÜZGÜN, ”Dünyadaki her 4 fındığın 3’ü Türkiye’de, 1’i de Ordu’da üretiliyor. Yani dünyada en çok fındık üreten şehir Ordu” diyerek Dünyada, özellikle Avrupa’da üretilen en lezzetli çikolatalarda Türk fındığının kullanıldığına dikkat çekti.

2,5 yıldır Ordu Valisi olarak görev yaptığını söyleyen Vali Orhan DÜZGÜN, ”Ordu’nun doğal güzelliklerinin, sadece Ordululara mahsus kalmaması, tüm dünya ile paylaşılması için turizm sektörünü geliştirmek adına özel bir gayret sarf ediyoruz. Bölgemizdeki turizmin geliştirilmesi için konaklama tesislerinin olması gerektiğini siz Seyahat Acenteleri sahipleri çok iyi biliyorsunuz. Konaklama tesislerimizde de son yıllarda yapılan yatırımlarla yatak kapasitemizde % 50’lik bir artış oldu. Bu tesisler arasında hem ulusal hem de uluslararası marka olan oteller Ordu’da yerini aldı. Yerel markaların dışında özellikle Türkiye’nin Ege bölgesinde yaygın olan Anemon Otelleri Ordu’da bir şube açtı. Ayrıca Hilton, Türkiye’deki ilk Hampton modelini Ocak ayında Ordu’da hizmete açtı. Yine Ordu’nun en güzel gözüktüğü yerlerden birisi olan Boztepe’de, uzun süredir boş bekleyen İl Özel İdaresine ait arsayı otel yapımıyla değerlendirmek için geçtiğimiz yıl kiralayarak bir sözleşme imzalamıştık. Bugünkü tarih itibarı ile arsayı kiralayan yatırımcı ile Ramada Oteller grubunun anlaşmaya vardığını öğrendim. Bunun dışında ilimizde başka marka otellerin açılması yönünde girişimler, yer arayışları var” diye konuştu.

Vali Orhan DÜZGÜN, Ordu’nun alternatif turizm dallarından yayla turizmi, doğa turizmi, spor turizmi, av turizmi, macera turizmi gibi turizm dallarına uygun bir bölge olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “Deniz kıyısından 5-10 dakika güneye doğru ilerlediğinizde görebildiğiniz kadar yeşilin arasında boğulacaksınız. Dolayısıyla biz daha içerilere, daha yükseklere doğru turizmi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Turizmi sadece yaz mevsimine değil, 4 mevsime yaymaya gayret gösteriyoruz. Bu amaçla Ordu merkeze 50-60 kilometre mesafede bir kayak merkezi oluşturulması yönünde çalışma başlatıldı ve ilk üniteleri geçtiğimiz kış hizmete girdi. Yine kayak merkezinin hemen yakınında, 300 dönümlük bir alanda yayla tatil köyü kurulması yönünde çalışmalar var. Ayrıca, ilimizin futbol takımı Orduspor geçtiğimiz yıl Süper Lige yükseldi. Orduspor kulübüyle spor kamp alanı yapılmasına yönelik çalışmalarımız var.” şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda Selanik Belediye Başkan Yardımcısı Spiros PENGAS, son derece sıcak ve samimi bir şekilde karşılandıklarını ve kendilerine gösterilen misafirperverlik karşısında duygulandıklarını söyleyerek, Vali Orhan DÜZGÜN’e, Osmanlı dönemindeki Selanik’ten çekilen bir resim ile kitap, broşür ve CD hediye ederken, bir de hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Türk Hava Yolları Selanik Müdürü Utku YAZAN ise turizme verdiği katkılardan dolayı Vali Orhan DÜZGÜN’e sertifika ile bir çini tabak takdim etti.

Karadeniz Bölgesi Kuzey Yunanistan Pazar Araştırma ve Tanıtım Grubu, 3 Haziran tarihine kadar sürecek gezide, Ordu, Samsun ve Sinop illerinde pazar araştırmaları ve tanıtım turuna çıktı. Gezi sırasında çeşitli kurumlar da ziyaret ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz