Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK ARAMA KURTARMA EKİBİ SAMSUN’DA TATBİKATA KATILDI

SELANİK ARAMA KURTARMA EKİBİ SAMSUN’DA TATBİKATA KATILDI

11
0

Selanik Arama Kurtarma Ekibi, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy‘u ziyaret etti. Samsun İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirecekleri Afetlerde Balkan Şehirleri ile Müşterek Afet Eğitim ve Alan Tatbikatı için Samsun‘a giden ekip misafirperveklikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyarette Selanik Arama Kurtarma Birliği Amiri Benakis Miltadis, Samsun‘a hayran kaldıklarını belirtti. Şehrin mükemmel bir güzelliğe sahip olduğunun altını çizen Miltadis, ortak çalışmada deneyimlerini paylaşma amaçlarının altını çizdi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise afet öncesinde uluslararası kurum ve kuruluşların ortaya koymak istedikleri birlikteliğe dikkat çekti. Doğal afetlerin nerede ne zaman yaşanacağının bilinmediğini hatırlatan Vali Aksoy, “Her zaman her yerde karşılaşabileceğimiz sel, heyelan, deprem ve benzer afetler dünyanın birçok bölgesinde olabilmekte. Bu kapsamda doğal afetlerde iş birliği yapma, yardımlaşma deneyimleri paylaşma büyük önem taşıyor. Ekipler bu güne kadar edindikleri deneyimleri birbirleriyle paylaşacaklar. Buradan edinecekleri tecrübelerle bundan sonraki doğal afetlere yön verecekler. Yaşanılan olaylar karşısında ortaya konan çalışma yöntemi önemli kazanım sağlayacaktır. İkili iş birliği olası afet noktasında sürdürülmesi için de önemlidir.” ifadelerini kullandı.

“AFETLERDE İŞBİRLİĞİ VE YARDIMLAŞMA ÇOK ÖNEMLİDİR”

Samsun Mübadele Derneği Genel sekreteri Salih Meriç bir yıldan fazla bir süredir Yunanistan’ın 6 kentinin arama kurtarma deprem birliklerine davetiye gönderdi, ancak Kavala, Kozlukebir, Yassıköy ve Selanik davetimize katılabileceklerini belirttiler. Gümülcüne tarihin kendileri için uygun olmadığını belirti. Dernek olarak her alanda Türk-Yunan halkalarının ve Balkan uluslarının daha yakın işbirliği içerisinde olması için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Projenin 2. Safhasında Batı Trakya  da ki belediyelerimizin ekiplerine de eğitim verileceğini ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz