Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar “SCHENGEN VİZESİ”NİN KATI KURALLARI KALKIYOR

“SCHENGEN VİZESİ”NİN KATI KURALLARI KALKIYOR

18
0

Başbakan Samaras’ın İstanbul ziyaretinde açıklayacağı Türk vatandaşlarına yönelik vize kolaylıkları, AB ortak vizesi Schengen’in katı kurallarını rahatlatacak nitelikte. Geçen sene sadece adalar için yapılan uygulama, tüm Yunanistan için geçerli olacak.

Yunan hükümetinin geçen yıl Türk kıyıları karşısındaki 5 Yunan adasını ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına “pilot program” adı altında uyguladığı vize kolaylıkları tüm Yunanistan’ı kapsayacak şekilde genişletilecek. Yunan Başbakanı Andonis Samaras’ın 4-5 Mart tarihlerinde İstanbul’a resmi ziyaretine eşlik edecek olan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına sağlanacak vize kolaylıklarıyla ilgili önemli açıklamalar yapılacağını açıkladı. İstanbul ziyaretinden önce açıklamada bulunan Kefalogianni, Avrupa Birliği (AB) ile yürüttükleri uzun müzakereler sonucunda vize kolaylıklarının sadece yaz aylarında değil, tüm yıl geçerli olacağını da ekledi. Kefalogianni, Yunan Dışişleri Bakanlığı’nın da katkılarıyla, söz konusu “geçici vize kolaylıklarının” tüm giriş kapılarında, yani Atina ve Selanik havaalanlarında da kalıcı olması için büyük uğraş verdi. Kefalogianni’nin AB’yi ne denli ikna ettiği henüz açıklığa kavuşmadıysa da, bize söyledikleri kadarıyla Yunanistan, Türkler için Schengen vizesinin katı kurallarını rahatlatacak, yani bir bakıma “delecek” ilk AB ülkesi olmaya hazırlanıyor.

TURİZMDE ORTAK PAKET

Kefalogianni, İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunan Başbakan Samaras’ın başkanlığında yapılacak üst düzey temaslarda, Türkiye ve Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen 3. ülke vatandaşlarına ortak paketler hazırlanmasıyla ilgili projelerin de masaya yatırılacağını ve bu konuda yaz sezonu başlamadan gerekli adımların atılacağını söyledi. Yunanistan’ın her köşesindeki Osmanlı ve Bizans eserlerinin restore edileceğini söyleyen Kefalogianni, şu anda Atatürk’ün Selanik’teki evinin tadilat altında olmasını örnek gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz