Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SİBEL MUSTAFAOĞLU: “BARINMA EVİNDE İSTİHDAM EDİLECEK PERSONEL ARASINDA AZINLIK MENSUBU KİŞİLER DE...

SİBEL MUSTAFAOĞLU: “BARINMA EVİNDE İSTİHDAM EDİLECEK PERSONEL ARASINDA AZINLIK MENSUBU KİŞİLER DE OLMALI”

12
0

Gümülcine Belediyesi’nde Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu 7 Ağustos Salı günü gerçekleştirilen Belediye Meclis toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

 

7 Ağustos Salı günü yapılan Gümülcine Belediye meclis toplantısında, gündem öncesi Gümülcine Belediye Başkanının son günlerde gelişen iki önemli konu hakkında bilgi verdiğini dile getiren Sibel Mustafaoğlu, öncelikle Belediye bütçelerinden (KAP) Merkezi kaynaklarından %30 oranında kesinti yapıldığını ve Belediye Başkanının Eylül ayı içinde de ayrıca %20 oranında kesinti yapılacağını açıkladığını belirtti.

 

Kesinti yapılan söz konusu bütçeden belediye memurlarının maaşlarının ödemesinin yapıldığını kaydeden Sibel Mustafaoğlu, “Yaklaşık bir yıldır gecikmeli olarak ödenen maaşlar bundan böyle nasıl karşılanacağı belirsiz bulunmaktadır. Belediyeler kesinti yapılan miktarı kendi bütçesinden karşılamak durumunda kalacaklar. Bu konuyla ilgili KEDE Belediyeler Ağı 30 Ağustos tarihinde acil toplantı yapmayı planlamaktadır.” dedi.

 

Meclis toplantısında gündem öncesi değinilen bir diğer konunun da, son günlerde bölgedeki Polis Okulunun kapatılması ve Atina’dan getirilen kaçak mültecilerin polis okulu lojmanlarına yerleştirilmesiyle ilgili Atina’da Bakan nezdinde yapılan görüşmeler olduğunu ifade eden Sibel Mustafaoğlu, “Bölgemizden bir heyet Vatandaşı Koruma Bakanı ile görüşmüş ancak bu görüşmede olumlu gelişmeler yaşanmamıştır. İçişleri Bakanıyla yapılan görüşmede ise Gümülcine Polis okulunun kaçak göçmenler yüzünden kapatılmasının geçici bir çözüm olduğu belirtilmiştir.” diye konuştu.

Belediye meclis toplantısının gündem maddelerinde Eyalet Başkanlığıyla Gümülcine Belediyesi arasında imzalanan Ortak Turizm Stratejisi belirleme protokolünün yer aldığını belirten Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı şu yorumda bulundu:

 

“Turizm bölgemizde yıllardır unutulmuş ve kenara itilmiş bir konudur. Halbuki turizm sektörüne yerel yöneticiler ağırlık vermiş olsalardı, bizim bölgemiz Yunanistan’ın en gelişmiş bölgelerinden biri olabilirdi. Çok kültürlü yapısıyla, nüfusa göre Yunanlıların, Türklerin, Ermenilerin, Yahudilerin kültürel miraslarıyla, çok renkli tarihi geçmişiyle, camileriyle, kiliseleriyle, kilometrelerce uzanan tertemiz kumsalıyla, el değmemiş dağlık bölgesiyle, ayrıca Türkiye ve Bulgaristan’a olan yakın mesafesiyle, bölgemiz avantajlı bir konumdadır.Eşitliğe İlk Adım listesi olarak en kısa zamanda turizm alanında stratejik planlamaya önerilerimizi sunacağız.”

 

Gümülcine Belediye meclisinde görüşülen bir diğer konunun, bölgede kurulacak olan şiddete maruz kalan kadınlara barınma evine personel alımı ile ilgili olduğunu kaydeden Mustafaoğlu, söz konusu programın %100 AB fonlarından karşılanacağını belirtti.

 

Sibel Mustafaoğlu, “Şiddete maruz kalan kadınlara geçici de olsa sahip çıkacak bir evin olması yıllardır bölgemizde var olan bir eksikti. Maalesef kadına karşı şiddet her toplumda, her sosyal yapıda var olan kanayan bir yaradır. Ayrıca ekonomik kriz dönemlerinde daha fazla tetiklenmektedir. Bölgemiz için önemli bir gelişme olarak gördüğümüz barınma evi projesine, alınacak olan personelde mutlaka azınlık mensubu kişilerin de bulunmasının faydalı olacağına inanıyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz