Ana sayfa Batı Trakya Haberler SİBEL MUSTAFAOĞLU: “AZINLIĞIMIZ YETKİLİLERİNİ VE SİYASETÇİLERİNİ SORGULAMA HAKKIN YOK!”

SİBEL MUSTAFAOĞLU: “AZINLIĞIMIZ YETKİLİLERİNİ VE SİYASETÇİLERİNİ SORGULAMA HAKKIN YOK!”

16
0

Gümülcine Belediyesi “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, 12 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen Gümülcine Belediyesi meclis toplantısında Spartaküs Listesi Başkanı Dapergolas’ın Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Molla İsa’nın Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği genel kongresine katılmasıyla ilgili eleştirilerine cevap verdi.

Mustafaoğlu, “Hiç kimsenin katılacağı etkinlikler için Belediye meclisinden izin alacağı yönünde bir karar bulunmadığını ve herkesin her yere katılmakta özgür olduğunu belirtmiş bulunmaktayız. Ayrıca yazısında azınlığımız yetkililerini ve siyasetçilerini hedef aldığını belirterek sorgulama hakkı bulunmadığını , aynı şekilde bizim de sorgulayabileceğimiz, düzenlenen birçok etkinlik bulunduğunu belirtmiş olduk. “Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak Belediye meclisinde halkın sesi olmaya devam edeceğimizi ve bu haklı sesi hiçbir gücün susturamayacağını tüm halkımıza duyururuz” ifadelerine yer verdi.

 

Sibel Mustafaoğlu’nun yaptığı basın açıklaması şu şekildedir:

 

Basın açıklaması

13 Mayıs 2011

12 Mayıs 2011 tarihinde Gümülcine Belediye meclisi toplanmıştır.

Gündem dışı görüşülen konular arasında ‘Spartaküs’ listesi Başkanı Dapergolas’ın sunduğu üç konu yer almıştır.

Mağazaların ve bankaların tabelalarında yer alan yabancı kelimelerin yunan kültür tarihine karşı bir uygulama olduğunu ve Gümülcine Belediyesinin bu konuda kanunun ön gördüğü yetkilerini yerine getirmesini talep etmiştir. Gümülcine sokaklarında dolaşırken kendini İngiliz, Fransız ve Türk hakimiyetinde hissetiğini belirtmiştir. Belediye Başkanı konuyla ilgili kanunun ön gördüğü şekilde hareket edeceğini belirtmiştir ve konu görüşülmemiştir.

Dapergolas’ın gündeme getirmiş olduğu bir diğer konu Belediye Başkan yardımcısı Ridvan Molla İsa’nın Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin genel kuruluna katılmasıyla ilgili olmuştur. Dapergolas’ın değimiyle BTTDD Yunanistanı dünya çapında kötüleyen , Bozkurtlarla işbirliği yapan bir kuruluşun etkinliğine katılmasını sorgulamıştır. Belediye Başkan Yardımcısının sözkonusu toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı sıfatıyla değil şahıs olarak katıldığını ve gitmeden önce kendisinden izin aldığını belirtmiştir.

Dapergolas’ın gündeme getirdiği üçüncü konu sözde Pontus soykırımını anma günüyle ilgili olmuştur. Yunanlılar’ın ölülerinin anısına tören ve merasimler düzenlerken , Batı Trakya’dan yetkililerin ve siyasetçilerin de katılımıyla Selaniğe Atatürk’ün evine konvoyların gittiğini ve daha sonra Türkiye’de kutlama düzenlendiğini belirtmiştir. Belediye yönetiminin sözkonusu günde ne yapmayı düşündüğünü sormuştur.

“Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak söz alıp Dapergolas’ın gündeme getirdiği konuların hepsinin hedeflerinin aynı olduğunu ve söylemek istediğini anladığımızı belirttik. Hiç kimsenin katılacağı etkinlikler için Belediye meclisinden izin alacağı yönünde bir karar bulunmadığını ve herkesin her yere katılmakta özgür olduğunu belirtmiş bulunmaktayız. Ayrıca yazısında azınlığımız yetkililerini ve siyasetçilerini hedef aldığını belirterek sorgulama hakkı bulunmadığını , aynı şekilde bizim de sorgulayabileceğimiz, düzenlenen birçok etkinlik bulunduğunu belirtmiş olduk. Belediye meclis toplantılarının milli sorunları çözme yeri olmadığını ve bizlere oy verenlerin sorunlarını çözmek için seçtiklerini de eklemiş bulunmaktayız. Bu konuları incelemek üzere tarihçilere bırakmamız gerektiğini söylememiz üzerine Dapergolas ta tarihçi olduğu cevabını vermiştir. Biz de o zaman Belediye Meclisi yerine başka salonlarda konuşmasının daha uygun olacağını belirterek konuyu sonuçlandırdık.

Gündem maddelerinde bulunan Gümülcine Eski Cami önünde bulunan taksi durağının Başpiskopos Hrisanthos ismini taşıyan meydanın düzenlenmesi yapıldıktan sonra yer değiştirip oraya taşınacağı konuşulmuştur. Taksiciler birliği de bu konuya olumlu baktığını belirtti ancak yeni yerine taşınırken oraya özel düzenlemeler talep etmişlerdir.

“Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak söz alıp 18 Şubat tarihinde Gümülcine Belediye Başkanına Eski Cami konulu bir yazı göndermiş olduğumuzu, taksi durağının bu şartlar altında da olsa, oradan günün birinde kaldırılma kararının alınmasını olumlu bulup, Cami önündeki büfe ve ucube çeşmenin hala orada bulunduğunu bir kez daha hatırlattık. 2004 yılında alınmış Belediye meclis kararının bulunduğunu tekrarladığımızda eski Belediye Başkan Yardımcısı Nalbantis kararın büfenin orada kalması yönünde olduğunu belirtmiştir ancak Meclis Başkanı bunu yalanlayarak kaldırılma yönünde yedi yıl önce alınmış ancak uygulanmamış karar bulunduğunu söylemiştir. “Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.

Gümülcine Belediye Meclisinde görüşülen ve sonuçlanması bizi memnun eden bir konu, Celal Bayar Azınlık Lisesi, Kırmahalle ve Mastanlı azınlık ilkokulları önüne yerleştirilecek olan fosforlu yansıtıcıların, sürücülerin daha dikkatli olmalarını sağlayacağıdır. Daha önceleri okulların önlerinde çocukların güvenliğini sağlayan personellerin iptal edilmesi sonucu okul giriş çıkışları öğrenciler için çok tehlikeli duruma gelmiştir . Geçici de olsa böyle bir çözüm bulunması öğrencilerin can güvenliği açısından önemlidir.

“Eşitliğe İlk Adım” Listesi olarak Belediye meclisinde halkın sesi olmaya devam edeceğimizi ve bu haklı sesi hiçbir gücün susturamayacağını tüm halkımıza duyururuz.

¨Eşitliğe İlk Adım¨ Listesi Başkanı

Sibel Mustafaoğlu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here