Ana Sayfa Yunanistan Haber Savunma Diplomasisi Birimi Kuruldu

Savunma Diplomasisi Birimi Kuruldu

5
0

“Yunanistan zeytin dalı tutuyor, ama kılıcıda da var.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı yetkili diplomatları arasında gerçekleştirilen bir görüşme sonrasında, Türkiye’ye yönelik üstü kapalı bir mesaj gönderdi. Dendias, “Yunanistan zeytin dalı tutuyor, ama aynı zamanda bir kılıcı da var” açıklamasında bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği mutabakatıyla Savunma Diplomasisi Birimi kuruluyor. Bugün yapılan toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias şu ifadeleri kullanarak Türkiye’ye mesaj göndermeyi de ihmal etmedi.

“Yunanistan bölgede istikrar ve güvenlik faktörü olmak için tüm komşularıyla mükemmel ilişkiler kurmak istiyor. Ülkemiz tarihsel açıdan geleneksel olarak zeytin dalını tutuyor, ancak kılıcı olan bir ülke olduğunu da unutmayalım.

İmzaladığımız bu işbirliği mutabakatıyla iki Bakanlığın algı ve hareketleri arasında tam bir senkronizasyon yapabiliriz. Ülkemiz her zaman daha geniş doktrin ile uyumlu olmakla birlikte, Avrupa’nın merkezinde olmak isteyen bir Avrupa Birliği üye devleti ve aynı zamanda tüm komşularıyla mükemmel ilişkiler kurmak isteyen bir ülkedir, aynı zamanda Avrupa’da bir istikrar ve güvenlik faktörü olmasıdır.”

Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos da sırasıyla söz alarak yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı.

“Dış politikanın yürütmesinin temel direkleri olan iki Bakanlık arasındaki işbirliğini arttırmak için Dışişleri Bakanı ve iyi arkadaşım olan bay Nikos Dendias’ı ağırlamaktan memnuniyet duyduk.

Dışişleri Bakanlığı Uluslararası ve ikili ilişkiler yoluyla, Savunma Bakanlığı da Savunma Diplomasisinin stratejik önemi ile yeni bir çalışmanın temellerini attık.

Bu nedenle, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı yakınlaşmakla birlikte, Dışişleri Bakanlığı’nda Silahlı Kuvvetler görevlilerinin görev yapacağı Savunma Diplomasisi Biriminin kurulmasıyla da yakın ve yoğun bir işbirliği çerçevesi geliştirilmektedir.

Tüm bunlar, ülkenin Dış Politikasını daha etkili bir şekilde kullanabilmek için iki Bakanlık arasında daha iyi ve daha yoğun bir koordinasyonun sağlanması için yapılmaktadır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz