Ana Sayfa Yunanistan Haber “Savaş Türkiye’nin Asla Bir Stratejisi Olmadı”

“Savaş Türkiye’nin Asla Bir Stratejisi Olmadı”

3
0

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos katıldığı Realfm 97,8 radyo programında Dimitris Kamburakis ve Stefania Kasimi’nin sorularını cevapladı. Bakan Katrugalos, “Türkiye şu an Ege’de sıcak bir çatışmanın arzusunda değil. Savaş asla Türkiye’nin bir stratejisi olmadı.” Açıklamasında bulundu.

Bakan Katrugalos’un bu söyledikleri, Yunan basınının kendisine karşı tepkilerine neden oldu. Yunan basını, Türkiye’nin Ege’de ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a karşı bir savaş tutumu içinde olduğuna inanıyor ve her saat başı okuyucularına Türkiye’nin saldırganlığından, tahriklerde bulunduğundan bahsediyor ve aktarıyor. Durum böyle olunca da Yunan kamuoyunda Türkiye karşıtı söylemler ve davranışlar giderek artıyor ve ortaya negatif bir durum çıkıyor.

Bu sabah katıldığı programda Katrugalos özetle şunları dile getirdi.

“Her zaman sahip olduğumuz zor komşuya karşı uyanık olmalıyız, ama korkuya da gerek yok. Türkiye şu an Ege’de sıcak bir çatışmanın arzusunda değil. Bununla birlikte, Türkiye’nin provokatif eylemlerinin devam etmesiyle gerginlik biriktiği sürece, uygun önlemleri almamız gerekir ve bu nedenle yaşanabilecek sıcak bir olay kazaya neden olabilir.

İşte tam da bu yüzden pratikte güven artırıcı önlemlere doğru ilerliyoruz, yani diğer tarafla görüşmelerde sorunlarımızı çözmek için değil, istemediğimiz bir şeye yol açabilecek gerginlik artışının nasıl önlenebileceğini konuşuyoruz.

Her daim uyanık halde olduğumuzdan bahsederken bunu sadece yüksek sesle söylemek demek değil, gerekli tüm diplomatik eylemleri yaptığımız anlamına geliyor, böylece mesaj diğer tarafa hayal bile edilemeyeceği kadar açıktır.

Türkiye’nin Kıbrıs’a ait MEB bölgesinde kışkırtıcı eylemleri zaten büyük gerginlik koşulları yaratıyor, buna bir kriz diyebiliriz. Kişisel olarak sıcak bir çatışma görmüyorum, çünkü diğer tarafın ne geleceğe ilişkin beklentisinde ne de niyetinde var böyle bir şey. Savaş asla bir stratejisi olmadı.

Türkiye, Ege’de kazanılacak bir savaş senaryosu olmadığını biliyor, iki taraf için de savaş kaybedilmiş bir konudur. Biz barış seven bir gücüz ve onlar da devasa bir maliyetin farkındalar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz