Ana sayfa Haberler “SAVAS KSİROS’UN SERBEST KALMASI DÜŞMANCA BİR EYLEM OLARAK KABUL EDİLECEKTİR”

“SAVAS KSİROS’UN SERBEST KALMASI DÜŞMANCA BİR EYLEM OLARAK KABUL EDİLECEKTİR”

10
0

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Atina Büyükelçisi David Pearce, 17 Kasım terör örgütü mensubu Savvas Ksiros’un serbest kalmasının düşmanca bir eylem oalrak kabul edileceğini belirtti.

ABD’nin Atina Büyükelçisi David Pearce, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın Waschington ‘da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükelçi Pearce, Yunanistan Parlamentosu’nda onaylanan yasa tasarısından 17 Kasım terör örgütü mensubu Savvas Ksiros’un yararlanmasıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, “Savas Ksiros’un serbest kalması düşmanca bir eylem olarak kabul edilecektir” dediği ifade ediliyor.

 

 

“Terörle mücadelede zafiyet ve terör kurbanlarının haklarının ciddi bir ihlali olarak değerlendiriyoruz”

Hatırlanacağı üzere, T.C. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, hapishanelerdeki aşırı doluluğun azaltılmasına yönelik Yunanistan Parlamentosu’nda onaylanan yasa tasarısından Türk diplomatların şehit edilmesinden sorumlu 17 Kasım terör örgütü mensubu Savvas Ksiros’un yararlanmasıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, bunun terörle mücadelede zafiyet ve terör kurbanlarının haklarının ciddi ihlali olduğunu belirtti.

Bilgiç, Yunan hapishanelerindeki bin 700 ila bin 950 tutuklunun dışarı çıkmasına, böylece tutukluların elektronik kelepçeyle ev hapsine alınmasına ve cezaevlerindeki aşırı doluluğun azaltılmasına imkan sağlayacağı anlaşılan bir yasa tasarısının Yunan Parlamentosu’nda onaylandığının öğrenildiğini ifade etti.

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Bilgiç, “Diplomatlarımız Çetin Görgü ve Haluk Sipahioğlu’nun şehit edilmesi ve diplomatımız Deniz Bölükbaşı’na suikast girişimi eylemlerinden sorumlu 17 Kasım terör örgütü mensuplarının da bu tür düzenlemelerden yararlandırılmasının, terörle mücadelede zafiyet ve terör kurbanlarının haklarının ciddi bir ihlali olarak değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here