Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SAMSUN VALİSİ AKSOY SELANİK PHİLOXENİA TURİZM FUARI’NA KATILDI

SAMSUN VALİSİ AKSOY SELANİK PHİLOXENİA TURİZM FUARI’NA KATILDI

12
0

Samsun Valisi Hüseyin AKSOY Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Üyeleri ile beraber, Yeşilırmak Havzası Turizm Destinasyonu’nun tanıtımı amacıyla 22-25.11.2012 tarihleri arasında Yunanistan’ın Selanik şehrinde düzenlenen Philoxenia Turizm Fuarı’na katıldı.

Program çerçevesinde Vali Sayın Hüseyin AKSOY ziyaretin ilk günü, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Üyeleri ile birlikte Selanik Başkonsolosu Tuğrul BİLTEKİN’ in organize ettiği, Selanik’te yer alan turizm ile ilgili tarafların hazır bulunduğu toplantıya katıldı. Toplantıda her iki bölge turizminin geliştirilmesi konusu başta olmak üzere karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Ziyaretin ikinci gününde Vali Sayın Hüseyin AKSOY, beraberinde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Üyeleri ile birlikte Selanik Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Ziyarette Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği üyelerine Selanik Başkonsolosu Tuğrul BİLTEKİN tarafından restorasyonu devam eden Atatürk Evi hakkında bilgi verildi. Daha sonra Merkezi Selanik’de olan Makedonya-Trakya-Müslümanlarının Kültür ve Eğitim Derneği ziyaret edildi. Philoxenia Fuar Merkezi Genel Müdürünün daveti üzerine Genel Müdürlük ziyaret edildi. Burada Yunanistan fuar işletmeciliği hakkında Genel Müdürlük tarafından heyete bilgilendirme yapıldı. Aynı gün fuar alanında Yunanistan Bölge Valileri, seyahat acentaları ve turizm firmaları ile görüş alışverişinde bulunuldu. Basın görüşmeleri gerçekleştirildi.

Ziyaretin üçüncü gününde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Üyeleri İskeçe şehrini ziyaret etti. Gümülcine Başkansolosluğu’ na ziyaret gerçekleştirildi. İskeçe ve Gümülcine seçilmiş müftüleri ile görüşmeler yapılarak buradaki soydaşlarımızla bir araya gelindi.

Ziyaretin dördüncü gününde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Üyeleri, Batı Makedonya Bölgesi’nin en önemli turizm destinasyonlarından olan ve bünyesinde Olimpos Dağı Milli Parkı’nın da yer aldığı Pieria ilini ziyaret ederek, Pieria Valisi Ms. MAVRİDOU ile turizm alanında bu bölgede yapılan çalışmalar ve iki bölge arasında bu konuda yapılabilecek karşılıklı işbirliği konuları görüşüldü. Heyet aynı gün Philoxenia Fuarı’nda katılımcı stantları ziyaret ederek, burada çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

Fuara ayrıca, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Başkanı Amasya Valisi Sayın A. Celil ÖZ, Tokat Valisi Sayın Mustafa TAŞKESEN, Çorum Vali Yardımcısı Sayın Ali Deniz SÜRMEN, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa EKER, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Müdürü Yelgin MESCİ, birlik üyeleri ve bölgede turizm alanında faaliyet gösteren kuruluşların yetkilileri katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz