Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SAMARAS’LI KOALİSYON HÜKÜMETİ GÜVENOYU ALDI

SAMARAS’LI KOALİSYON HÜKÜMETİ GÜVENOYU ALDI

12
0

Nea Dimokratia (Yeni Demokrasi) Partisi lideri Andonis Samaras başkanlığında Panhelenik Sosyalis Hareket (PASOK) ve Demokratik Sol Parti’nin (DİMAR) desteğiyle kurulan koalisyon hükümeti güvenoyu aldı.

Parlamento’nun 300 üyesinden, 179’u yeni koalisyon hükümetine “Evet” derken, 121 milletvekili “Hayır” oyu kullandı.

Başbakan Samaras, oylama öncesi yaptığı konuşmalarda, hükümetin krizle mücadelede, büyük gelir sağlamayı umduğu özelleştirmelere ve vergi kaçakçılığıyla mücadeleye ağırlık vereceğini belirterek, aynı zamanda yardım anlaşmasının (memorandum) şartlarının yeniden gözden geçirilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Koalisyon ortaklarından Dimokratiki Aristera (Demokratik Sol) başkanı Fotis Kuvelis ise hükümeti belirli bir program temelinde desteklediklerini, ülkenin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için yardım anlaşmasının yeniden müzakere edilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

PASOK Partisi başkanı Evaggelos Venizelos ise, ülkenin geleceğinin kısır partizanlık tartışmalarına kurban edilmemesini ve alınan kararların uygulanması halinde ülkenin yeniden kalkınma yoluna girerek krizden kurtulacağına inandığını söyledi.

Ana muhalefet SYRİZA Partisi başkanı Aleksis Çipras da yardım anlaşmasının siyasi ve ekonomik bir cinayet olduğuna değinerek, Başbakan Samaras’ı, Yunan halkına gerçeği söylememekle suçladı.

Aneksartiti Ellines (Bağımsız Yunanlılar) Partisi başkanı Panos Kammenos da hükümetin, yaptıklarından dolayı Yunan halkına hesap vereceğini dile getirdi.

KKE Genel Sekreteri Aleka Papariga ise memorandum çerçevesinde getirilen ek vergilerin dayanılmaz ağırlıkta olduğunu belirterek, “Hepimizi mecburen vergi  kaçakçısı yapacaksınız” dedi.

Parlamento’da Nea Dimokratia’nın 129, Radikal Sol Koalisyon SYRİZA’nın 71, PASOK’un 33, Bağımsız Yunanlılar Partisi’nin 20, Altın Şafak’ın (Hrisi Avgi) 18, DİMAR’ın 17 ve Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) 12 milletvekili bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz