Ana Sayfa Batı Trakya Haberler RUHBAN OKULU PAKETTE NEDEN YER ALMADI?

RUHBAN OKULU PAKETTE NEDEN YER ALMADI?

15
0

Türkiye’de günlerdir beklenen Demokratik açılım paketi dün açıklandı. Bazı çevreler hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da Ruhban Okulu’nun açılmasının da bu demokratikleşme paketi içinde yer almasını bekliyordu. Ancak beklenen olmadı ve T.C. Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından Ruhban Okulu kelimesi dahi çıkmadı.

Bazı çevrelerden elde ettiğimiz bilgilere göre, Ruhban Okulu’nun açılması düzenlemesinin pakette olmama Batı Trakya hassasiyetinden kaynaklandığı belirtildi.

Sebebinin ise, Başbakan Erdoğan’ın daha önce Yunanistan Başbakanı Samaras ile yaptığı görüşmelerde, Yunan tarafının defalarca söz vermesine rağmen Batı Trakya Türklerinin haklarına ilişkin herhangi bir adım atmaması üzerine, Ruhban Okulu düzenlemesinde frene basıldı.

Ancak Mor Gabriel Manastırı ve arazilerinin Süryani kesimine iadesiyle, batıya, Yunanistan‘ın Batı Trakya‘da adım atması halinde Ruhban Okulu’nun da açılabileceği mesajı verildi.

Şimdi artık top Başbakan Samaras’ın elinde. Samaras bundan sonra Batı Trakya’da olumlu bir adım atarsa ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kronikleşmiş sorunlarına gerçek anlamda çözüm bulma yolunda gerekli düzenlemeler yapılırsa işte o zaman yine Ruhban Okulu’nun açılmasından söz edilebilir. 

Ancak Yunanistan’da durum hiçte Azınlık açısından olumlu yöne doğru ilermemiyor. Henüz daha dün, Batı Trakya’da sadece Birlik gazetesi’nin yaptığı haberde, “240 İmam Yasası” ile ilgili yeni olumsuz ve Türk Azınlığın aleyhine gelişmeler aktarılmıştı. “240 İmam Yasası”nda Görev Alanlara Eğitim Semineri” başlıklı haberde herşey bir kez daha açıkça ortaya çıkmış oldu. Yunanistan devleti ve Samaras-Venizelos hükümeti bildiğini okumaya devam ediyor.

Bizim Batı Trakya’da Türkçemizde bir deyim var, “BU KAMIŞLA BU DÜĞÜN ÇIKMAZ”. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz