Ana Sayfa Batı Trakya Haberler RODOP-EVROS VE İSKEÇE İLLERİ SÖPA DERNEKLERİ: “TEK BİR AZINLIK OKULUNUN BİLE KAPANMASINA...

RODOP-EVROS VE İSKEÇE İLLERİ SÖPA DERNEKLERİ: “TEK BİR AZINLIK OKULUNUN BİLE KAPANMASINA GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

11
0

Rodop – Meriç ve İskeçe İlleri S.Ö.P.A. Mezunu Öğretmenler Dernekleri, ELME’nin yayınlamış olduğu «Azınlık Eğitimi iptal edilsin» önerisine karşı yazılı bir kınama yayınladı. Kınama yazısında, “ELME tarafından «Azınlık Eğitimi iptal edilsin» önerisini hayret ve şaşkınlıklar içerisinde okumuş bulunmaktayız. Bizler Azınlık okulları öğretmenleri olarak, ikili ve uluslararası anlaşmalara dayanan ve yıllar boyunca okullarımızın iki dilde (Türkçe-Yunanca) eğitim veren eğitim kurumları olduklarını hatırlatır ve tek bir azınlık okulunun bile kapanmasına göz yummayacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz” ifadelerine yer veriliyor.

 

AÇIKLAMA-KINAMA

 

Rodop – Meriç ve İskeçe İlleri S.Ö.P.A. Mezunu Öğretmenler Dernekleri olarak, basına yansıyan Rodop İli Ortaöğretim Görevlileri Birliği (ELME) tarafından «Azınlık Eğitimi iptal edilsin» önerisini hayret ve şaşkınlıklar içerisinde okumuş bulunmaktayız.

 

Bu önerinin Batı Trakya’da yaşayan, azınlık öğrencilerini de yetiştiren, azınlığımızla iç içe olan, her türlü sıkıntı ve mutluluğumuzu paylaşan meslektaşlarımız tarafından yapılmış olması bizleri daha da  üzmüş ve bir o kadar da düşündürmüştür.

 

Ülkemiz bu kadar zor ve sıkıntılı bir dönemden geçerken, birbirimize destek çıkıp dayanışma içerisinde olacağımız yerde, bu kadar talihsiz ve kabul edilemez bir açıklamanın yapılmış olması son derece üzücüdür.

Bu toplumun geleceğini yetiştiren eğitimciler olarak bu tür açıklamaların, çevrede huzursuzluk ve endişeden başka hiç bir yarar sağlamadığı, demokrasiyle hiç bir şekilde bağdaşmadığı, halk arasında gerginliğe ve huzursuzluğa yol açabileceği kanısındayız.

 

Ülkemizin eğitimcileri tarafından, AB üyesi olan ülkemizdeki resmi bir azınlığın eğitiminin iptal edilmesi önerisinde bulunmaları, ne bu kişilerin sıfatına, ne de bir eğitim camiasına yakışmamıştır.

 

Bizler Azınlık okulları öğretmenleri olarak, ikili ve uluslararası anlaşmalara dayanan ve yıllar boyunca okullarımızın iki dilde (Türkçe-Yunanca) eğitim veren eğitim kurumları olduklarını hatırlatır ve tek bir azınlık okulunun bile kapanmasına göz yummayacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz.

 

DERNEKLERİN YÖNETİM KURULLARI ADINA

RODOP-MERİÇ İLLERİ

SÖPA MEZUNU

ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

ADINA

 

İbrahim MEHMET

BAŞKAN

 

İSKEÇE İLİ

SÖPA MEZUNU

ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

ADINA

 

Ali AHMET HOCA

BAŞKAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz