Ana Sayfa Batı Trakya Haberler RIDVAN MOLLA İSA: “EKONOMİK KRİZE RAĞMEN HİZMETLERİMİZ DEVAM EDECEKTİR”

RIDVAN MOLLA İSA: “EKONOMİK KRİZE RAĞMEN HİZMETLERİMİZ DEVAM EDECEKTİR”

9
0

Birlik gazetesi olarak 13 Haziran Çarşamba günü Gümülcine Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıdvan Molla İsa ile bir söyleşi yaptık. Başkan Yardımcısı Rıdvan Molla İsa; başta Gümülcine ve bu belediyeye bağlı olan diğer köylerde içme sularındaki sıkıntılar olmak üzere diğer alt yapı hizmetlerindeki sıkıntıları gidermek için büyük bir çaba sarf ettiklerini ifade etti. Bu kapsamda oluşturdukları porojelerle ve Avrupa Birliği içerisindeki ESPA programlarından da yararlanarak bu alt yapı hizmetlerini halka sunduklarını ifade eden Rıdva Molla İsa; önümüzdeki günlerde çok kısa bir süre içersinde Kalfa köyündeki içme su borularının yeniden yapılandırılacağını, yine aynı şekilde Gümülcine’de Çay Üstü ve ihtiyaç görülen diğer mahallelerde de yeni kanalizasyon ve atık su tesisatlarının yeniden düzenleneceğini belirtti.

Rıdvan Molla İsa Birlik gazetesine şu açıklamalarda bulundu:

“1940 yılından günümüze kadar değişmeyen içme su boruları tesisatı, artık yeni su tesisatının değişmesi ile halkımızın hizmetine sunulmuş olacak.”

“İlk olarak şunu söyleyebilirim, seçim öncesi azınlık seçmenine söz verdiğimiz gibi, yapmış olduğumuz köy ziyaretlerinde de en başta şu sorunu gördük; 1940 yılından beri değişmeyen beton su boruları var. Her yönetim iktidara geldiğinde bunun sözünü vermiş, fakat bu bir türlü gerçekleşmemiş. Bizler belediye olarak Kalfa (Kalhas), Buduklu (Tihiro), Yabacıklı (İampoli), Semetli (Simvola), Demircili (Siderades), Baraklı (Stilario), Kozluköy (Karidia), Dereköy (Pandrosos), Gratini (Ircan Hisar) ve Mikro Kranovounio köylerinin 2. Kısım olarak bilinen Gümülcine Su ve Kanalizasyon İşleri Dairesi’ (DEYAK) ne dahil etti. Avrupa Birliği ESPA programlarına başvurarak, bunun da çok sıkı bir şekilde takibini yaptık. Bu takibin sonucunda da başarılı olduk. Toplam olarak 4.117.000 Evro’luk bir bütçe ile 9 tane köy içindeki su içme borularının alt yapı sistemini yenileyeceğiz. Bu işi yapacak olan şirket ile de sözleşme imzalanmış olup, önümüzdeki günlerde Kalfa köyünden başlayarak ortalama 20’şer gün ara ile aynı şekilde bu çalışmalarımız, diğer köylerimizde de devam edecektir. Dolayısıyla 1940’lardan günümüze kadar değişmemiş olan içme su borularını değiştirmiş olup, bu projemizi gerçekleştirmiş olacağız. Bu bizim için çok büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Temel ihtiyaç olan suyun; en temiz şekilde kullanımı, herkesin en doğal hakkıdır,bizler de çalışmalarımızda buna öncelik verdik. Ayrıca önümüzdeki yıl da başta Gümülcine’nin Çay Üstü mahallesi olmak üzere diğer mahallerdeki yeniden su ve kanalizasyon alt yapılarını kurmayı hedefliyoruz. Çünkü bu mahalleler, 1933 şehir planı içerisinde olmasına rağmen bu hizmetler şimdiye kadar yeterli ve gerekli ölçüde verilmemişti. Bizler bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyoruz.”

“Mastanlı,Kırmahalle futbol sahası; artık çim sahaya dönüştürülmüştür.”

Rıdvan Molla İsa ayrıca spor alanında yapılan çalışmalara da değinerek, Gümülcine’de Mastanlı-Kırmahalle’nin bir futbol sahasının olduğunu, fakat bu futbol sahasının toprak saha olması sebebiyle, son yıllarda bazı maçların oynanmadığını belirtti. Bunun da kendileri için çok büyük bir sıkıntı olduğunu ifade eden Molla İsa: “13 Haziran itibariyle bu sıkıntı artık ortadan kalkmıştır, mevcut futbol sahası çimlendirilmiştir. Son olarak şunu söylemek istiyorum; ekonomik krize rağmen istenildiği takdirde, bazı çalışmarın başarı ile tamamlandığını görmüş bulunmaktayız. Bu projelerin büyük bir kısmını Avrupa Birliği programı ESPA programlarından yararlanarak gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki hafta eğitim alanında kullanılmak üzere üç tane ‘prokat’ sınıf bekliyoruz. Bunlardan bir tanesini Kırmahalle İkinci Azınlık İlkokulu’na, ikincisi Ortakışla Köyü İlkokulu’na ve üçüncüsü de Kosmio köyü İlkokulu’na monte etmeyi düşünüyoruz. Kısacası belediye olarak ekonomik krize rağmen hizmetlerimiz devam edecektir. Ayrıca Celal Bayar Kapalı spor tesislerinin zemin döşeme çalışmaları sona ermiş olup, önümüzdeki günlerde de burada spor sahasının içindeki; basket potaları, skor tabelaları, saha etrafını minderle kaplama gibi buna benzer teknik ihtiyaçlar giderilecektir. Bu şekilde de Celal Bayar Azınlık Ortaokulu’na teslim edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz