Ana sayfa Batı Trakya Haberler İRAN’LILAR DA BATI TRAKYA’YA GELMEK İSTİYOR

İRAN’LILAR DA BATI TRAKYA’YA GELMEK İSTİYOR

20
0

İran’lılar da Batı Trakya’ya gelmek istiyor. İran’ın Batı Trakya bölgesine bir doğalgaz rafinerisi inşa etmek istediği ortaya çıktı.

İran’lılar da Batı Trakya’ya gelmek istiyor. Yunan basınında çıkan haberlere göre, Yunanistan ile İran arasında yapılan görüşmelerden ortaya çıkanların başında İran’ın Batı Trakya bölgesine bir doğalgaz rafinerisi inşa etmek istediği ortaya çıktı.

İran tarafından bu isteğin Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis ve Dışişleri Bakanlığı yüksek düzeyli diplomatlarından Yorgos Çipras’ın İranlılarla yaptığı görüşmeler sonrası gündeme geldi.

İran yönetimi doğalgaz boru hattı aracılığıyla Yunanistan’na doğalgaz’ın ulaşması planlarını yaparken, Batı Trakya başta olmak üzere yeni bir doğalgaz rafinerisi kurmayı hesapladığı ifade edilirken, Selanik’te bulunan Yunan Petrolleri Şirketi’ne (ELPE) ait rafinerinin yenilenmesine yatırım yapmayı da düşündüğü belirtiliyor. İran’lı yöneticiler Dedeağaç ve Kavala bölgelerine yapılması öngörülen denize yüzer LNG depolama tesislerinin kurulmasına da büyük ilgi gösteriyor.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here