Ana sayfa Batı Trakya Haberler “SAYIN KUİK, DOĞRU SÖYLEMİŞSİN, ŞİNİKOĞLU DEVLETİN MÜFTÜSÜ, BENİM MÜFTÜM DEĞİL, HAY AĞZINA...

“SAYIN KUİK, DOĞRU SÖYLEMİŞSİN, ŞİNİKOĞLU DEVLETİN MÜFTÜSÜ, BENİM MÜFTÜM DEĞİL, HAY AĞZINA SAĞLIK”

21
0

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve bağımsız Yunanlılar (ANEL) Partisi Milli Konsey üyesi Terens Kuik, Şinikoğlu’nun Yunan devletinin resmi olarak tanıdığı müftüsü olduğunu söylemiş. Sayın Kuik tam isabetli bir söz söylemiş, doğrudur. Şinikoğlu devletin müftüsüdür, ancak benim müftüm asla olmadı olmayacak.

Sayın Kuik şunu asla unutmayınız, atadığınız müftüler size hoş geleni, işinize yarayanı uygulayıp söyleyeceklerdir, halkın nezdinde asla kabul görmediler göremeyeceklerdir.

Sayın Kuik, işin özü sizin Yunancanızda bir deyim vardır, “Yannis kernai Yannis pini” (Yanni ikram ediyor, Yannni içiyor). Benim Türkçemde de “Kurda, neden boynun (ensen) kalın?” demişler; “İşimi kendim görürüm de ondan” demiş.     

Ben İlhan Tahsin, Yunan vatandaşı Batı Trakya’lı bir Türk ve Müslüman olarak, (Yunanlı Müslüman asla değilim, bunu da belirteyim!) Lozan Anlaşması’nın bana verdiği hak ve yetki gereği sadece seçtiğim Müftüyü tanırım. Sizin tanıdıklarınız ve tayin ettiklerinizi asla tanımam ve de benim müftüm değildirler!

Yunan basınında yer alan haberlere göre, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve bağımsız Yunanlılar (ANEL) Partisi Milli Konsey üyesi Terens Kuik Atina’da Yunan devletinin İskeçe’ye müftü olarak atadığı Şinikoğlu ile görüşmüş. Sayın Kuik görüşme sonrası da bir açıklama yapmış. Açıklamasında şunları dile getirmiş:

“Faziletli Mehmet Şinikoğlu’nun Yunan Devleti tarafından tanınan İskeçe İli’nin tek ve yasal Müftüsü olduğunu kimsenin sorgulayamayacağı açık ve nettir. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un Gümülcine’de dile getirdiği ‘herkesin vatanımızın yasalarına, düzenine ve anayasasına saygı göstermesi gerekir’ sözlerini bir kez daha hatırlatırım.Faziletli müftüyle ile ilk fırsatta İskeçe Müftülüğü’nde bir araya gelme konusunda mutabık kaldık.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here