Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “BATI TRAKYA’YI ANLAMAK” SEMİNERİ BAŞARIYLA YAPILDI

“BATI TRAKYA’YI ANLAMAK” SEMİNERİ BAŞARIYLA YAPILDI

26
0

İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin düzenlediği ‘Batı Trakya’yı Anlamak’ isimli seminer 10 Nisan Pazar Günü, Güney Londra faaliyet gösteren, Southwark Kıbrıs Türk Derneğinde gerçekleşti.

Akademisyen Sebahattin Abdurrahman’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere üyeler ve Batı Trakya sevdalıları yoğun ilgi gösterdi. Seminer , eş zamanlı olarak Almanya’daki Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği ile Kelsterbach Batı Trakya Türkleri Derneğinin sanal katılımının sağlanmasıyla da Avrupa’daki Batı Trakya Türkleri dernekleri arasında gerçekleşen ilk E-seminer olma özelliğine sahip oldu.

Dr Abdurrahman Batı Trakya Türkleri açısında Balkan Savaşları ve sonrasında bölgede yaşanan gelişmeleri anlatarak başladığı konuşmasında, daha sonra Lozan Antlaşması ve o günden günümüze kadar yaşanan gelişmelere değindi. Azınlık hakları bağlamında Başmüftülük, müftülükle, eğitim konuları dile getirilirken, 19. Madde ve dernekler de anlatılan konular arasında oldu. Sorulan soru üzerine , en son getirilen azınlık okullarındaki Türkçe konuşma sınırlamasının/yasağının uluslararası hukuk göz önüne alındığında hukuki bir dayanağının olmadığına dikkat çekti. Konuşma, üç farklı lokasyonda bulunan katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasıyla tamamlanmış oldu.

Dernek Başkanı Ercüment Mustafaoğlu seminer sonrası yaptığı konuşmasında, yapılan bu önemli etkinliğin kurulan sistem ile Almanya’daki kardeş derneklerimizden Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği ile Kelsterbach Batı Trakya Türkleri Derneğinden de aynı anda takip edilmesi gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını, böylece güzel bir dayanışma örneği sergilediklerini, ayrıca bu sanal katılımın ileriki dönemde planan etkinliklerin de ilk etabı olduğunu söyledi. Mustafaoğlu, ileride gerçekleşecek olan bazı seminerlerimizin daha geniş kitlelere yayılmasına öncelik vereceklerini dile getirdi.

Derneğin bir sonraki etkinliği, İngiltere’de eğitim sisteminin detaylı olarak ele alınacağı ve Sayın Kelami Dedezade’nin konuşmacı olarak katılacağı ‘İngiliz Eğitim Sistemi’ isimli seminerdir. Tarih 17 Nisan 2016.

Bilginize saygı ile arz eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz. 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz