Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “BALKAN TELEVİZYONLARI ZİRVESİ” BAŞLADI

“BALKAN TELEVİZYONLARI ZİRVESİ” BAŞLADI

27
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Tek Rumeli Televizyonu organizatörlüğünde ve Bursa Büyük Şehir Belediyesi ile TİKA’nın katkılarıyla Bursa Grand Swiss Çelik Palas Otel’de düzenlenen “Balkan Televizyonları Zirvesi” bu sabah yapılan açılış töreni ile başladı.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Tek Rumeli Televizyonu organizatörlüğünde ve Bursa Büyük Şehir Belediyesi ile TİKA’nın katkılarıyla Bursa Grand Swiss Çelik Palas Otel’de düzenlenen “Balkan Televizyonları Zirvesi” bu sabah yapılan açılış töreni ile başladı.

Balkan coğrafyasının farklı noktalarından çalıştaya katılan medya kuruluşları yöneticileri ve protokol üyelerinin yerlerini alması ile başlayan toplantının açılış konuşmalarını Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin ve Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal yaptı. 

 

İlk sözü alan Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin;

“Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, TİKA’nın değerli Yöneticileri, Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı, Balkanlardan gelen misafirlerimiz değerli medya yöneticileri ve saygıdeğer konuklar hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Balkanlarda diyalog yılında, Balkan televizyonları zirvesine hepiniz hoş geldiniz.

Genel başkanı olmaktan onur duyduğum Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve gözbebeğimiz Tek Rumeli TV’nin ortak organizasyonu ile düzenlenen, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TİKA’nın destek verdiği bu önemli toplantıya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Hem demografik, hem de coğrafi yapısı itibari ile Avrupa’nın en gözde bölgesi olması gerekirken, bu çok kültürlü yapısının değerini ve önemini maalesef geç idrak ettiğimiz Balkanlar’ın görünen yüzünü yansıtan, adeta bir ayna görevi gören temel erki medyanın, geçmiş dönemlerde yeterince işbirliği içinde hareket etmediğini görmekteyiz.

Bu gün geldiğimiz Dünya konjektüründe, yaşanan değişimler ile sanal alem ile yazılı medya arasında rol çalma mücadelesi yaşanırken, tam tersi görsel medyanın payı kat kat daha artmış ve  büyük önem kazanmış durumdadır.

Bu sebeple yaşadığımız coğrafyanın önemini dışa yansıtmak ve her açıdan hem kültürel, hem ekonomik, hem de sosyolojik olarak Balkanlar’ın değerine değer katmak için siz saygıdeğer televizyon yöneticilerine büyük iş düşmektedir.

Aranızda yapacağınız iş birliği ile hem kurumlarınız, hem ülkeleriniz hem de tüm Balkan coğrafyası kazanacaktır.

Ayrıca 20. yüzyılın sonlarında Balkanların demografik yapısı itibari ile yaşanan çalkantılar ve Dünya kamuoyunda bıraktığı kaos algısını da yıkmak yine sizlere düşmektedir. Çok kültürlü bu mozaiğin gerçek yüzünü ortaya çıkarmak ve tanıtımını yapmak oluşturulacak bu güç birliği ile çok daha kolay olacaktır.

Ben bu duygu ve düşüncelerle ilk başta bu organizasyonun oluşmasında öncülük eden Tek Rumeli Tv’ye, sonra da katkı koyan Bursa Büyükşehir Belediyesi ile TİKA’ya teşekkür eder ve siz saygıdeğer katılımcılara hoş geldiniz der, saygılarımı sunarım” dedi.

Sonrasında söz alan Tek Rumeli Tv Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal’da öncelikle tüm katılımcıları hoşladıktan sonra, “Balkanlarda bizler 500 yıl kardeşçe birlikte yaşadık, fakat 1912 Balkan Savaşından sonra bu coğrafyada birçok yeni devlet doğdu. Son yüz yılda da nedense bu ülkeler arasında geriye dönüp baktığımızda çok derin izler bırakan acı savaşlar yaşandı. Bu savaşların tümünü keşke hiç yaşamasaydık, ama bu gün de bu savaşlardan sonra arzuladığımız Balkanlara huzur gelmesidir.

21. yy bizler ieltişim araçları olarak bu savaşların acılarını unutturacak, insanları birbirine daha çok kaynaştıracak ve mazideki kardeşliği tekrar yaşartacak çalışmalar yapmalıyız. Çünkü Dünya’nın bu gün geldiği noktadaki geleceğimizin savaşını, ekonomik savaşımızı varmeliyiz.Bu sebeple de gerekirse Balkan Birliğini kurarak bu coğrafyanın tanıtım ve kaynaşmasını sağlamalıyız.

Bizler iletişim araçları olarak gerekli alt yapıları sağlayarak, gerekli açık oturum ve benzeri programı ortaya koyarak Balkan coğrafyasının ekonomik açılımlarına katkılar koymalı ve yol gösterici olmamız gerektiğine inanmaktayım. Türizme katkı koyacak çalışmalara ağırlık vermeliyiz. 

Bunu yanında bizler 2016 yılını Balkanlarda diyalog yılı olarak ilan ettik. Buradaki hedefimiz özellikle gençlere yönelik açılımlar yaparak dostlukları artırmaktır. Tek Rumeli Televizyonu olarak bu işe baş koyduk, ama bu işte tek başımıza olmayacağımızı da çok iyi bilerek bu çalışmaları tüm Balkanlara yayarak ara vermeden devam etmeliyiz.

Bu çalıştayı da Bursa’da, ki Bursa Balkanların baş şehri olarak adlandırılmakta, ayrıca toplantıyı Atatürk’ün bir zamanlar kullandığı bu tarihi mekanda yapmaktan duyduğum mutluluğu sizlerle paylaşarak tekrar hepinize hoş geldiniz der, saygılarımı sunarım” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’de yaptığı konuşmasından kendisinin de bir zamanlar kopup geldiği Balkan coğrafyasının çok sayıdaki medya kuruluşu sahibi, yöneticisi veya program yapımcısını Bursa’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek hoşladı.

Çalıştaya; Bosna & Hersek’ten Kankaj TV, Face TV, Alfa TV, Karadağ’dan Teuta TV, RTCG, Sırbistan’dan TV Novi Pazar, Grand TV, Sandzak TV, Tutin TV, Makedonya’dan Tera TV, MRT, Kanal 5, Kosova’dan Most TV, Koha Dritore TV, Bulgaristan’dan Bit TV, Yunanistan’dan Ena TV, Batı Trakya’dan Çınar FM Radyosu ve Türkiye’den Tek Rumeli TV katılıyor.

Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda; 

Balkan Televizyonları arasında paylaşım ağı oluşturulması (program , haber)

Ortak canlı yayınlar ve turizmi canlandıracak kültürel programların tasarlanması

Balkan Televizyonları arasında lojistik işbirlikleri

Tek Rumeli TV’nin Balkan ülkeleri üst düzey toplantılarında akreditasyon desteği

Balkan Televizyon Çalıştayının geleneksel bir hal alması için sekreterya oluşturmak

Tika ve Bursa Büyükşehir Belediyesi faaliyetlerinin Balkan Televizyonlarında yer alması

Sonuç Bildirgesinin yazılması

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz