Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “AZINLIK EĞİTİMİNDE YENİ OYUNLAR YENİ KAOSLAR”

“AZINLIK EĞİTİMİNDE YENİ OYUNLAR YENİ KAOSLAR”

13
0

İskeçe İli SÖPA Mezunu Azınlık Okulları Öğretmenler Derneği, yaptığı yazılı açıklamada, “Dedeağaç’ta Trakya Dimokritios Üniversitesi’ne bağlı Azınlık Programı için bir yıllık azınlık eğitimi verecek olan bir öğretmen okulunu (Διδασκαλείο) alelacele   resmileştirmeye ve kurumsallaştırmaya çalışılmaktadır. Bizler İskeçe İli SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği olarak ne pahasına olursa olsun bu işin içine girmedik ve girmeyeceğiz. Azınlık Eğitiminin geleceği için azınlığın temsilcileri, kurum kuruluşları ve herşeyden önce azınlılk toplumu kararını versin. Dedeağaç’ta Dimokritios Üniversitesi’ne bağlı Azınlık Programı için bir yıllık azınlık eğitimi verecek olan bu öğretmen okuluna (Διδασκαλείο) karşı olduğumuzu ve bu okulun azınlık eğitimine zerre kadar bir katkısı olamayacağını okuldan azınlık öğretmeni yetiştirilemeyeceğini tam aksine azınlık eğitiminde yeni oyunlar yeni kaoslar meydana geleceğine inandığımız için bu okula (Διδασκαλείο) geçmişte de şimdi de gelecektede de hayır demeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer veriliyor.

 

BASIN AÇIKLAMASI

İskeçe İli SÖPA Mezunu Azınlık Okulları Öğretmenler Derneği

Bilindiği üzere  Aralık 2014 yılın sonlarında azınlık eğitimi ile ilgili bir dizi değişiklikler içeren bir yasa tasarısı mecliste kabul edilmişti. İskeçe S.Ö.P.A. Derneğinin ve tüm azınlığın tepkilerine rağmen dönemin Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve azınlık eğitimine önemli değişiklikler getiren yasa değişikliği tasarısı Yeni Demokrasi Partisi, Pasok, Bağımsız Yunanlılar ve Altın Şafak Partisi’nin oylarıyla kabul edilerek yasalaşmıştı. O zamanın ana muhalefeti şimdi ise  iktidar olan SİRİZA partisi yasa mecliste görüşülürken red oyu kullanarak azınlık insanımızın çoğunluğunun takdirini ve seçimlerde de büyük desteği almasına rağmen SİRİZA hüκümeti bu yasayı bir an önce harfiyyen uygulama gayreti içerisine girmiştir.

Bu sebepten dolayı derneğimiz Çarşamba günü 3 Haziran 2015 tarihinde davet edilerek iki önemli toplantıya katılmıştır. Derneğimiz birinci toplantıyı saat 13:30 da Gümülcine Doğu Makedonya ve Trakya 1. ve 2. dereceli Okullar Bölge Genel Müdürü Panayotis Keramaris’in bürosunda E. Bakanlığının Din İşleri Genel Sekreteri sayın Georgios Kalancisle gerçekleştirmiştir.

İskeçe S.Ö.P.A. Derneği Başkanı Nurettin KIYICI sayın Kalancis’e yeni hükümetle azınlık eğitimi hakkında hiçbir ilerleme  kaydedilmediğini ve  eğitim alanında hala çok ciddi sorunlar ve sıkıntılar devam etmekte olduğunu bildirdi. Özellikle 2014 yılında kabul edilen ve uygulamaya konmaya çalışılan yeni yasanın azınlık eğitimi sorunlarına kesin çözüm getirmediğini ve bu yasa azınlık temsilcileriyle görüşülmeden alelacele hazırlandığını bir kez daha dile getirdi.

Aynı günde akşan saat 19:00 da İskeçe S.Ö.P.A. Öğretmenler Derneği Dimokritios Üniversitesi’nin Rektörlük binasında ikinci toplantıya da katılmıştır. Dedeağaç’ta Trakya Dimokritios Üniversitesi’ne bağlı Azınlık Programı için öğretmenlere bir yıllık azınlık eğitimi verecek olan öğretmen okulunun (Διδασκαλείο) programını kurmak için üstlenen heyetin daveti üzerinde bu tolantıya katılmıştır.

Bu heyet üç aylık bir çalışmadan sonra hazırlamış olduğu programını sunmak ve öğretmen okulunun (Διδασκαλείο) bundan sonra azınlık eğitimindeki rolünü anlatmak için bizleri davet ettiler. Toplantıya İskeçe S.Ö.P.A. Öğretmenler Derneği, Rodop-Meriç İlleri S.Ö.P.A. Öğretmenler Derneği, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği ve Rodop Hristiyan Öğretmenler Derneği toplantıya katılmışlardı.

Selanik Özel Pedagoji Akademisi’nin yerine açılan “Azınlık Eğitimi Bölümü”nün dördüncü yılına girmesine rağmen resmileşmemesi  ve azınlık tarafından gereken ilgi ve duyarlılık gösterilmediğini fırsat gören devlet yeni yasayla bu okulu da kapatıyor ve yerine Dedeağaç’ta Trakya Dimokritios Üniversitesi’ne bağlı Azınlık Programı için bir yıllık azınlık eğitimi verecek olan bir öğretmen okulunu (Διδασκαλείο) alelacele   resmileştirmeye ve kurumsallaştırmaya çalışmaktadır. En ilginç olan tarafı  da bazı kesimler tarafından Aristotelio Üniversitesinde faaliyette olan 4 yıllık Azınlık Eğitimi Bölümü”nü göz ardı ederek bu yeni öğretmen okulunu (Διδασκαλείο) bir pedagoji bölümü imiş gibi görmeleri ve desteklemeleri bizleri hayrete düşürmektedirler.

Malumunuz Yunanistan genelinde yıllar önce ilköğretim öğretmenlerinin ve üniversitelerin itirazlarıyla iki yıllık öğretmen okulları (Διδασκαλείο) kapatılmıştır. Hal böyleyken, hükümet bu yasayla yalnız ve yalnız Azınlık Eğitimi-Türkçe Programı için lisans üstü öğretmen okulu kuruyor  ve bu okuldaki öğretim ve eğitim süresi hakkında da hiç bir şey yasayla netleşmiş değildir. Aynı anda, Yunanca Program öğretmenleri ile Türkçe Program öğretmenleri arasında ciddi farklılıklar yaratmaktadır. Türkçe Program öğretmenleri için öğretim süresi hem uzatılmakta hem de zorlaştırılmaktadır.

Bu bağlamda toplantıda söz alan İskeçe İli SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği başkanı Nurettin KIYICI 10 Şubat  ve 16 Nisan 2015 tarihlerinde Eğitim Bakanı Aristidis Baltas’a gönderdiği mektuplara değinerek, azınlık okullarında öğretmenlik yapacak kişilerin eğitileceği Dedeağaç’taki okulda yapılacak birkaç aylık eğitimin yetersiz olacağını tekrarladı. Bizler İskeçe İli SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği olarak yasa 2014 te meclisten geçerken nasıl karşı çıktıysak şimdi de aynı şekilde Dedeağaç’ta Dimokritios Üniversitesi’ne bağlı Azınlık Programı için bir yıllık azınlık eğitimi verecek olan bu öğretmen okuluna (Διδασκαλείο) karşı olduğumuzu ve bu okulun azınlık eğitimine zerre kadar bir katkısı olamayacağını okuldan azınlık öğretmeni yetiştirilemeyeceğini tam aksine azınlık eğitiminde yeni oyunlar yeni kaoslar meydana geleceğine inandığımız için bu okula (Διδασκαλείο) geçmişte de şimdi de gelecektede de hayır demeye devam edeceğiz.

Bu yeni oluşuma evet diyen ve destek veren siyasetçilerimiz olsun kurum kuruluşlarımız olsun herkes üzerlerine düşen sorumluluğu üstlensin. Bizler İskeçe İli SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği olarak ne pahasına olursa olsun bu işin içine girmedik ve girmeyeceğiz. Azınlık Eğitiminin geleceği için azınlığın temsilcileri, kurum kuruluşları ve herşeyden önce azınlılk toplumu kararını versin. Zira eğitim en önemli sorunlarımızdan biri olduğu için herkes eğitim hakkında üzerine düşen sorumluluğunu üstlenmelidir.

Y. Kurulu adına

G.Sekreter                                                   Başkan

İrfan KALFA                                                 Nurettin KIYICI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz