Ana sayfa Batı Trakya Haberler “AKADEMİ RUMELİ 2” ETKİNLİĞİ SONA ERDİ

“AKADEMİ RUMELİ 2” ETKİNLİĞİ SONA ERDİ

15
0

Edirne’de, “Akademi Rumeli 2” etkinliği çerçevesinde, 8 ülkeden 150 üstün yetenekli öğrencinin 25 sanatçıyla bir araya geldiği etkinlik sona erdi. Etkinliğe Batı Trakya’dan Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin (GTGB) öncülüğünde 15 öğrenci katıldı. Başkan Koray Hasan, BAKEŞ Müdürü Pervin Hayrullah da hazır bulundu. 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, etkinliğin kapanışı dolayısıyla halk eğitim merkezinde düzenlenen törende, sevinci ve hüznü bir arada yaşadığını söyledi.

Osmanlı coğrafyasından gelen 150 öğrenciyi karşısında görmekten mutluluk duyduğunu belirten Şahin, “Milletlerin kaderi üzerinde yaşadıkları coğrafya ile belirlenir. Balkan coğrafyasının bir parçası olan Edirne, zor günler geçirdi. O zora karşı hürriyetler kopara kopara, dayana dayana alındı. Onlarda yeterli değil. Bugün, 10 sene, 15 sene öncesine kadar bir Balkan coğrafyası yoktu karşımızda. Artık sesini duyurabilen, kendisinin Türklüğüyle övünebilen bir coğrafya var. İşte bizde o coğrafyanın ismini telaffuzla övünüyorum, onlarla gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“ÜLKELERİNİZE SELAM GÖTÜRÜN”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ise 150 öğrencinin farklı ülkelerden gelse dahi aynı kültürü ve aynı geleneği bilen insanlar olduğunu ifade etti.

Öğrencilerin ülkelerine Türkiye’den selam götürmesini isteyen Bülbül, “Yeni cumhurbaşkanımızdan yeni başbakanımızdan selamlar götürün. Konya’dan Hazreti Mevlana’dan gittiğiniz yerlere selamlar götürün. Kırşehir’den Ahi Evran’dan selamlar götürün. İstanbul’dan, Fatih’ten, Kanuni’den selamlar götürün” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 150 üstün yetenekli öğrenciye ve 25 sanatçıya sertifikaları verildi. Kapanış dolayısıyla Sanatçı Erol Büyükburç ve Balkanlı sanatçılar konser verdi.

Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, (FYROM) Romanya, Gagavuzya, Kırım ve Kıbrıs Türk Kesimi’nden (KKTC) gelen 17-25 yaş arasındaki öğrenciler, edebiyat, düşünce, müzik, güzel sanatlar, tiyatro ve sinema gibi alanlarda bir hafta boyunca eğitim aldı.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here