Ana sayfa Batı Trakya Haberler PUTİN’İN YUNANİSTAN ZİYARETİ BUGÜN BAŞLIYOR

PUTİN’İN YUNANİSTAN ZİYARETİ BUGÜN BAŞLIYOR

27
0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki günlük Yunanistan ziyareti bugün başlıyor. Ziyaret nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Putin 9 Bakanla birlikte geliyor ve önemli anlaçmaların imzalanması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Çipras ile görüşecek. Yunan hükümet çevreleri, görüşmelerde ekonomik işbirliği, enerji konuları ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin öne çıkmasının beklendiğini bildirdi.

Enerji konusu gündemde

Putin ve Çipras 2015 yılında “Türk Akımı” boru hattının yapımında işbirliği yapmak için anlaşmaya varmıştı. Ancak “Türk Akımı”nın yapımından Ankara ile yaşanan krizden ötürü vazgeçilmişti. Rusya’nın Güney Akım projesini iptal etmesinin ardından, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan “Türk Akımı” projesi gündeme gelmişti.

Rusya’nın Yunanistan’daki özelleştirme ihaleleriyle de ilgilendiği belirtiliyor. Rusya özellikle Selanik Limanı ve Devlet Demir Yolları (OSE) gibi şirketlerin ihaleleriyle de yakından ilgileniyor.

Bir diğer önemli konu ise Rusya’nın Mora’da Kalamata şehri yakınlarında askeri üs kurması için gizli görüşmelerin uzun zamandan beri devam ettiği ve bu ziyarette konunun ele alınması bekleniyor. Bir diğer konu ise Rusya’nın Yunanistan’la savunma sanayiinde yakın işbirliği ve birlikte üretim yapılması konusunda önceki görüşmelerde mutabık kaldıkları ve bu ziyarette de taraflar arasında anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Putin’in ziyareti nedeniyle başkent Atina’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. 2 bin 500’ü aşkın polis görev alıyor. Hükümet merkezi geçişlere kapatıldı.

Aynoroz bölgesine gidecek

Putin, ziyaretinin ikinci gününde Halkidiki yarımadasındaki Aynoroz Özerk Bölgesi’ni ziyaret edecek. Toplam 20 manastırın bulunduğu bölge, Ortodoks Kilisesi’nin önde gelen merkezleri arasında yer alıyor. Manastırlarda dünyanın çeşitli bölgelerinden 2 bin 300’den fazla rahip yaşıyor.

Patrik Kirill de geliyor

Putin, Rus rahiplerin bulunduğu Agiu Panteleimonos manastırını ziyaret edecek. Resmen Yunanistan’a bağlı bölge bin yıldır özerk konuma sahip. Aynoroz’a kadınların girmesi yasaktır.

Athos Dağı’ndaki kutlamalarda Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill’in de hazır bulunacağı belirtildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here