Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar PROF. DR. İSA KAYACAN’DAN “GÜMÜLCİNE’DEN İKİ KİTAP” DEĞERLENDİRMESİ

PROF. DR. İSA KAYACAN’DAN “GÜMÜLCİNE’DEN İKİ KİTAP” DEĞERLENDİRMESİ

14
0

Dr.Hasan Ahmet ve kızı Avukat Şefaat Ahmet’in yazmış oldukları kitaplar Prof. Dr. İSA KAYACAN tarafından beğeni bulmuş. Bu kitaplar, Dr.Hasan Ahmet’in 54’ÜMDE (Yaş Destanı) ve Şefaat Ahmet’in, şair Dr. Hasan Ahmet ile, resim hocası ressam ve şair Füsun Suka’nın biricik kızlarıdır” isimli kitap. Prof. Dr. İSA KAYACAN, bu iki kitap hakkında şunları ifade ediyor.

 

GÜMÜLCİNE’DEN İKİ KİTAP

Prof. Dr. İSA KAYACAN

Yunanistan’dan, Gümülcine’den (komotini) gelen iki kitap var masamda. Bunlar sırasıyla:

54’ÜMDE (Yaş Destanı)

Dr.Hasan Ahmet imzasının taşıyıcısı kitap, merkezi İzmir’de bulunan KIBATEK yayınları arasında Günyüzü görmüş. 40 sayfalık kitabın ilk altı sayfasında Dr. Hasan Ahmet’in biyografisi veriliyor Abdurrahim Subaşılar imzasıyla.

 

Dr.Hasan Ahmet’in; “Hocaların hocası, gönül dostum sayın Prof. Dr.İsa Kayacan hocama sevgi saygılarımla” ithafıyla imzaladığı kitabın sunuşu KIBATEK Onursal Başkanı Feyyaz Sağlam’a ait.

 

15 nci sayfada “54”ümde” iç kapak arkasından, yaş destanı başlıyor. Dr. Hasan Ahmet mütevazı, hoşgörülü, dünyası geniş, bakışları net, tertemiz olan bir arkadaşımız. Bu gerekçeler, O’nun şiir dünyasına da yansımış.

 

İlk dörtlük:

Şu küçük hayata,

Neler sığdı baksana!.

Çocuklarla oynadım,

Daracık sokaklarda…

 

Anlatım böyle başlıyor, sürüp gidiyor. Sonunda da; “Açları doyurmalı/Silahlar da susmalı/Yenilmeli mikroplar/Canlılar yaşamalı” diyor ve noktasını koyuyor.

 

SADECE BİR YILDIZ

Şefaat Ahmet imzalı şiir ve denemelerden oluşan kitap. Birinci bölümde Türkçe verilenler, ikinci bölümde Yunanca yayınlanmış. Doğru bir değerlendirme. 3 ncü sayfada başlayan özgeçmişin, biyografinin girişi şöyle:

 

“30.06.1985 tarihinde Gümülcine’de hayata gözlerini açan Şefaat Ahmet, şair Dr. Hasan Ahmet ile, resim hocası ressam ve şair Füsun Suka’nın biricik kızlarıdır”. Buradan anlaşılıyor ki Şefaat, sanatçı bir ailenin kızı.

 

Bu kitap da merkezi İzmir’de bulunan KIBATEK Yayınları arasında Günyüzü görmüş. Kitap içinde, sevgiden, çocukluk günlerinden, fırtınalardan, hayattan, gecenin yalnız saatlerinden sözedilerek başlanılıyor. Sonraki anlatımlar, değişik duyguların mısralara dökülüşü, denemelerin anlatım zinciri içinde sürüp gidişi şeklinde görülüyor.

 

Av.Şefaat Ahmet hem şiirde, hem denemelerde başarıya giden yolda emin adımlarla yürüyor. Gelecekte bu yürüyüşün ortaya koyacağı ayak sesleri daha net, daha kalıcılığı yüksek şekilde kulaklarda yer edecektir . Sayfa 37’deki “İstanbul… Sen de yalanmışsın” başlıklı şiirin girişi:

Bazen bir kokunun,

Bizi değiştirdiğine inanırız,

Bir anının.

Ya da bir resmin..

 

 

Hakkımda

 

PROF. DR. İSA KAYACAN

ECE KÖYÜ, BURDUR, Turkey

 

Hasan Hüseyin ve Güldali’nin çocukları olarak, 20 Eylül 1943 tarihinde Burdur’un Tefenni İlçesi’ne bağlı Ece Köyü’nde doğdu. İlk şiiri Nisan 1956’da, ilk yazısı 24 Ocak 1961’ de yayınlandı. Edebiyatın değişik dallarında 130 ayrı kitap yayınladı. 42 bin 846 makalesi, 3540 ayrı gazete ve dergide yer aldı. Değişik kamu kuruluşlarında basından sorumlu görevler yaptı. 11 ayrı Bakanın “Basın Danışmanı” olarak çalıştı. “Bakanlıklar arası en çalışkan ve başarılı Basın Danışmanı” seçildi. “Basında 25 yılın şeref ödülü” başta olmak üzere, onlarca ödülle 227 plâket aldı. Defalarca yılın yazarı, yılı edebiyatçısı, yılın şairi ve yılın editörü seçildi. Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan Üniversitelerce iki ayrı “Fahri Doktora”, bir “Fahri Profesörlük” pâyesi alan ve “Guinees Rekorlar Kitabı” na girme çalışmalarını sürdüren Kayacan’ın; Burdur merkez ve Tefenni ilçesinde Belediye Meclislerinin kararlarıyla adı birer Cadde ve Sokağa verildi. 2006 yılında Ankara ve Burdur’da “Türk Kültür ve Basın-Yayınına 50. Hizmet Yılı” kutlanan İsa Kayacan, Anadolu’da yayınlanan yüzlerce gazetenin “yazar kadrosunda” yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here