Ana sayfa Türkiye | Dünya Video Haber Genel “Pontus Konferansı”na Cengiz Aktar ve Tamer Çilingir Damga Vurdu

“Pontus Konferansı”na Cengiz Aktar ve Tamer Çilingir Damga Vurdu

5
2

Atina’da Türkiye’yi sözde “Pontus Soykırımı” ile suçlayan Uluslararası bir konferans’ta iki Türk vatandaşı da konuştu. Taraf’ta yazılar yazan Cengiz Aktar ve Pontus Rum kökenli olduğunu hem konferansta hem de konferans öncesi katıldığı bir tv programında ileri süren Tamer Çilingir.

Her ikisi yaptıkları konuşmalarında Anavatan Türkiye’yi ve Türk Ordusu’nu ve siyaseti öyle bir anlattılar ki konferansa katılan Yunanlılar ve yabancı güçlerin temsilcileri kendilerini adeta alkış tufanına tuttu, bağırlarına bastı. Netice olarak Cengiz Aktar ve Tamer Çilingir hakkında konferansta “Yunanistan dostu” söylemleri yapıldı.

Konferansa gelince, genel anlamda çok fazla yoğun bir izleyici kitlesi yoktu. Her zamanki gibi Yunanistan’da sözde “Pontus Soykırımı”nı ön planda tutmak isteyen çevreler bulunuyordu. Tabii ki daha önce panhelenik Pontus Federasyonu Başkanlığı yapmış olanlar ve Pontus Dernekleri yöneticileri de bulunuyordu.

Konferansa katılan Yunan ve yabancı konuşmacılar sırasıyla sunumlarını yaptılar. Genel çerçevede, Karadeniz bölgesinde yaşayan hristiyanlara yönelik kovuşturma, zulüm, katliamların ve baskıların Osmanlı döneminde başlatıldığını ve Cumhuriyet döneminin başlamasıyla birlikte yapılmak istenilenin son bulduğuna vurgu yapıldı.

Konuşmacılar tarafından, bölgede yaşayan Rumların yerlerinden yurtlarından baskı ve bazı bölgelerde çoluk çocuk ayırımı gözetmeksizin yaşanan katliamlarla yok edildiklerini ve bunun da o dönemin en büyük “soykırım” olarak tarihe geçtiği dile getirildi.

Konuşmacılar, uluslararası toplumun Türkiye’ye yönelik baskı yapmadığını, dolayısıyla da günümüzde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Kürtlere karşı günümüzde de benzeri bir “soykırım” yaptığını ileri sürerek, Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulanmasını talep ettiler. Bunun yapılmaması durumunda da Türkiye’nin gelecekte de benzeri olayları yapmasının önüne geçilemeyeceği dile getirildi.

Cengiz Aktar’ın konuşması:

Konstantinos Fotiadis’in konuşması:

2 YORUMLAR

 1. İçimizde ne kadar etnisitesi gizlenmiş ve -açılım saçılımı ile- ortaya çıkmış -iç düşmanlarımız varmış meğer…
  Ve bizler özellikle -FULLBRIGHT BURSU TUZAĞIYLA- doğru+ yeterli tarih eğitimini devletimiz vermeyince=bizler al(a)mayınca, bunların yetişmesine ortam yarattık ve çoğumuz da bunlara kandı…

  DEVLETİMİZİN YÖNETİMİNİ KAPTIRDIKLARIMIZIN HESAPLARI DA BUNLARA ÂNINDA TEPKİ VERMEYE VAKİT BIRAKMIYOR,

  KARDAK KAYALIKLARI İÇİN VERİLMİŞ OLAN ÂNINDA TEPKİLERLE NASIL BAŞARILI OLMUŞDUK!?
  – EGEDEKİ 18 ADA VE KAYALIK İŞGALİNDE;
  – KIBRISIN TÜMÜ ÇEVRESİNİ YUNAN+GKRY; BÜTÜN BATIYA PARSELLEYİP SATARKEN …
  KULAK ÜSTÜNE YATANLAR,

  ÜLKELERİNİ SEVEN -TÜRK KİMLİKLİ- GERÇEK TÜRKLER MİDİR?
  BENCE HAYIR!…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here