Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PONTUS DERNEKLERİ, ATİNA BAROSU VE PARTİ BAŞKANI NİKOLOPULOS’TAN YANNİS VASİLİS YAYLALI’YA DESTEK

PONTUS DERNEKLERİ, ATİNA BAROSU VE PARTİ BAŞKANI NİKOLOPULOS’TAN YANNİS VASİLİS YAYLALI’YA DESTEK

26
0

Yunanistan’da, Yannis Vasilis Yaylalı’ya destek açıklamaları yapılıyor.

Yunanistan’da Pontus Dernekleri başta olmak üzere, Atina Barosu ve Yunanistan Hristiyandemokratlar Partisi Başkanı bağımsız milletvekili Nikos Nikolopulos’tan, T.C.Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret, halkı kanunlara uymamaya teşvik etmek ve Örgüt propagandası suçlamalarıyla Türkiye’de tutuklu bulunan Yannis Vasilis Yaylalı’ya destek açıklamaları yapılıyor.

Yunanistan’da üç Pontus derneği; Attika’daki Pontuslu Öğrenci Topluluğu, Pontus  Gençlik Örgütü – Attica ve Selanik Mesimeri Pontus Kültür Kulübü ile Atina Barosu’nun Türkiye’de 3 aydır tutuklu bulunan Yannis Vasilis Yaylalı için destek açıklamaları yapılıyor.

Yannis Vasilis Yaylalı’nın, Türkiye’de tutuklanmasının ardından Yunanistan’da bir grup aydın, sanatçı ve tarihçi bu durumu kınamışlar ardından da Yunanistan devletinin bu konuya müdahil olması gerektiğini iddia ederek bir toplumsal duyarlılık oluşturmaya çalışmışlardı.

Üç ay sonunda gelinen noktada, tarihçi akademisyen sözde “Pontus Soykırımı”nı sürekli olarak savunan ve Türkiye’ye karşı yaptığı çıkışlarla tanınan Theofanis Malkidis konu ile ilgili yaptığı açıklamada “kayıtsızlık” olarak değerlendiriliyor ve durumu “3 aylık hapislik, 3 aylık kayıtsızlık” olarak özetliyor. Malkidis, Yannis Vasilis Yaylalı için, Yunanistan devletinin girişimlerde bulunarak serbest bırakılması için çaba vermesi gerektiğini savunuyor. Malkidis, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın açıklamalarını da “ortak hissi tatmin etmeyen diplomatik” bir açıklama olarak ifade ediyor.

Yunanistan Hristiyandemokrat Partisi Başkanı bağımsız milletvekili Nikos Nikolopulos’un Dışişleri Bakanı Kocias’a konuyla ilgili mecliste sorduğu soruya, Dışişleri Bakanı Kocias cevap verdi. Kocias verdiği cevapta, 3’ncü ülkelere böyle bir tutuklama sebebiyle müdahale edemeyeceklerini, ancak yaşananların uluslararası toplum için endişe kaynağı olduğunu açıkladı.

Yunanistan Hristiyandemokrat Partisi Başkanı bağımsız milletvekili Nikos Nikolopulos Dışişleri Bakanı Kocias’a şu soruyu sordu:

“Yunanistan, Türkiye’de tutuklu bulunan Helen (Rum) aktivist Yannis Vasilis Yaylalı için resmi olarak nasıl bir tepki verecek?”

DIŞİŞLERİ BAKANI KOCİAS’IN YANITI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias bu soruya (26 Temmuz 2017) şöyle yanıt verdi:

“1. Yunanistan vatandaşlarına, Konsolosluk hukuku bağlamında Yunan devleti açısından Konsolosluk koruması sağlanmaktadır.

2. Yunanistan, sorgucunun atıfta bulunduğu mahpus davasında olduğu gibi, bu devletlerin vatandaşları olan vatandaşların kovuşturulması veya hapsedilmesinde üçüncü ülkelere iç müdahale etmez.

3. Tabii ki her ülke, insan haklarına saygı gibi uluslararası barış ve iş birliği ile ilgili konular için uluslararası organlar önünde kontrol edilmektedir. Bu konu, özellikle yakın zamanda Türkiye’de yaşananlarla ilişkili olarak, uluslararası toplum için büyük bir endişe kaynağıdır.”

ATİNA BAROSU

Ayrıca Atina Barosu 26 Temmuz 2017 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’deki başarısız darbeden sonra demokratik özgürlükler ve hukukun üstünlüğü şiddetli zulme uğradığı yaygın bir bilgidir. Avukatların kovuşturması, mahkeme görevlilerinin ve memurların görevden alınması, demokrasiyi zehirleyen hüzünlü bir düzenlilik haline geldi” açıklamasında bulundu.

Açıklamada Pontuslu aktivist Yannis Vasilis Yaylalı’nın insan hakları ve hukuki usullere aykırı olarak tutuklandığı belirtilerek, Türk rejiminin vatandaşlarını tuzağa düşürdüğü kurumsal krizin sebebi olduğu ifade edildi.

Atina Barosu ayrıca Yunan Hükümeti’nin sorumluluk alarak uluslararası hukukun ve demokratik kazanımların korunması ve savunulması için girişimde bulunması gerektiği belirtildi.

 

Επιστολή διαμαρτυρίας του Μορφωτικού ομίλου Ποντίων Μεσημερίου «Αργοναύτες» για την φυλάκιση του Γιάννη Βασίλη Γιαϊλαλί

26 Απριλίου 2017

Ανακοίνωση με την οποία καταδικάζει την εκ νέου σύλληψη και φυλάκιση του ακτιβιστή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, του Γιάννη Βασίλη Γιαϊλαλί, από το τουρκικό καθεστώς, εξέδωσε ο μορφωτικός όμιλος Ποντίων Μεσημερίου «Αργοναύτες».

Συγκεκριμένα η ανακοίνωση αναφέρει:

Με μεγάλη θλίψη πληροφορηθήκαμε την εκ νέου σύλληψη, στις 23 – 4 – 2017 του Γιάννη Βασίλη Γιαϊλαλί, ποντιακής καταγωγής αγωνιστή των δικαιωμάτων και της ελευθερίας του λόγου στην Τουρκία, της ανάδειξης της ιστορικής αλήθειας της Γενοκτονίας των Ελλήνων, των Αρμενίων, των Ασσυρίων και των εγκλημάτων εναντίον των Κούρδων και των άλλων λαών,

και τη φυλάκισή του σε φυλακές κλειστού τύπου Τ του Σιρνάκ με τις κατηγορίες για «προσβολή του προέδρου», «υποκίνηση σε ανυπακοή των νόμων» και «διάδοση προπαγάνδας για τρομοκρατική οργάνωση», όπως και πολλών άλλων στελεχών της αντιπολίτευσης, βουλευτών, δημοσιογράφων, συγγραφέων και ακτιβιστών.

Τέτοιου είδους πρακτικές δε συνάδουν με την ευρωπαϊκή προοπτική που επιδιώκει η γειτονική χώρα.

Δηλώνουμε τη διαμαρτυρία μας, τη συμπαράστασή μας και καλούμε κάθε δημοκράτη, πρόσωπο ή συλλογικότητα να πράξει ότι είναι δυνατόν για τη δημοσιοποίηση της φυλάκισης του Γιαϊλαλί και την απελευθέρωσή του.

Η καλή γειτονία θα στηριχτεί στο Δίκαιο και την ανάληψη των ευθυνών μας απέναντι στην Ιστορική Αλήθεια.

Με εκτίμηση

Εκ του Μορφωτικού ομίλου Ποντίων Μεσημερίου «Αργοναύτες».

Μεσημέρι 26-4-2017

 

Θέμα: «Φυλάκιση του Ελληνικής καταγωγής Γιάννη -Βασίλη Γιαϊλαλί για “προσβολή του Ερντογάν”».

Αρ.Πρ.:5583/11.5.2017

ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ

Ο Ελληνικής καταγωγής Γιάννης -Βασίλης Γιαϊλαλί (που πρωτοστατεί στην προσπάθεια αναγνώρισης της Αρμενικής και της Ποντιακής Γενοκτονίας) φυλακίστηκε στην Τουρκία, για άλλη φορά, με την κατηγορία της “προσβολής του Προέδρου της Δημοκρατίας” (!)

Κατόπιν των ανωτέρω , ερωτάσθε :

– Πώς θα αντιδράσει η επίσημη Ελλάδα στη νέα φυλάκιση του Ελληνικής καταγωγής αγωνιστή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ;

Ο ερωτών βουλευτής

Νίκος Ι. Νικολόπουλος

Πρόεδρος του Χριστιανοδημοκρατικού Κόμματος Ελλάδος

 

Δικηγόροι Αθήνας: Είμαστε αλληλέγγυοι στους Τούρκους συναδέλφους που διώκονται

Οι διώξεις σε βάρος Τούρκων δικηγόρων έχουν μετατραπεί σε θλιβερή κανονικότητα που δηλητηριάζει τη δημοκρατία, υπογραμμίζει ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών

Παρέμβαση αλληλεγγύης στα τουρκικά δικηγορικά δρώμενα έκανε σήμερα ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών, ενώ συγχρόνως καλεί την κυβέρνηση να προβεί στις δέουσες ενέργειες προς υπεράσπιση του διεθνούς δικαίου και του δημοκρατικού κεκτημένου.

Ειδικότερα, ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών σε ανακοίνωσή του αναφέρει ότι «αποτελεί κοινή διαπίστωση ότι μετά την καταστολή του αποτυχημένου πραξικοπήματος στην Τουρκία οι δημοκρατικές ελευθερίες και το κράτος δικαίου τελούν υπό ανελέητο διωγμό».

Οι διώξεις σε βάρος συναδέλφων δικηγόρων, υπογραμμίζει ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών, «οι απολύσεις δικαστικών λειτουργών και δημοσίων υπαλλήλων, έχουν μετατραπεί σε θλιβερή κανονικότητα, που δηλητηριάζει τη δημοκρατία» και συνεχίζει: «Οι συλλήψεις των επικεφαλής  του γραφείου της Διεθνούς Αμνηστίας Ιντίλ Εζέρ, και προηγουμένως του Τανέρ Κιλίτς, αλλά και του  ποντιακής καταγωγής ακτιβιστή Βασίλη-Γιάννη Γιαϊλαλί,  χωρίς την τήρηση δικονομικών δικαιοκρατικών εγγυήσεων είναι πλήρως αποκαλυπτικές της θεσμικής κατάπτωσης στην οποία το τουρκικό καθεστώς έχει εγκλωβίσει τους πολίτες».

Παράλληλα, ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών σημειώνει ότι «η  έκφραση αλληλεγγύης  του δικηγορικού σώματος και του Δικηγορικού Σύλλογος Αθηνών είναι αυτονόητη και δεδομένη έναντι των ανθρώπων που δοκιμάζονται», αλλά την ίδια στιγμή «ομοίως αυτονόητη είναι η υποχρέωση της Ελληνικής Κυβέρνησης να αναλάβει την ευθύνη που της αναλογεί και να προβεί στις δέουσες ενέργειες προς υπεράσπιση του διεθνούς δικαίου και του δημοκρατικού κεκτημένου».

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz