Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PAVLOPULOS SEMADİREK’TEN TÜRKİYE’YE SESLENDİ; “EGE’DE GRİ BÖLGELER YOKTUR, BİRİLERİ BUNU ANLASIN”

PAVLOPULOS SEMADİREK’TEN TÜRKİYE’YE SESLENDİ; “EGE’DE GRİ BÖLGELER YOKTUR, BİRİLERİ BUNU ANLASIN”

26
0

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos Semadirek adasından Türkiye’ye seslendi; “komşularımıza diyoruz ki biz buradayız, Batı’ya ve Avrupa Birliği’ne kapı ve pencereyiz, dostluk elimizi uzatıyoruz ve Türkiye’nin Avrupa Birliği rotasını arzuluyoruz. Bu yönde katkı sağlamaya hazırız” diyerek Türkiye’ye mesaj gönderdi. Pavlopulos, Ege’de gri bölgeler yoktur, birileri bunu anlasın. Bunu ne zaman ve nasıl tasarladıklarını bilmiyorum, ancak bunu unutsunlar” dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos Semadirek adası’nda düzenlenen törende fahri bir hemşehri ilan edildi. Burada halka hitap eden Pavlopulos Türkiye’ye de seslendi.   

Cumhurbaşkanı Pavlopulos Türkiye’ye gönderdiği mesajında yine Lozan Anlaşması ve Ege’deki sınırlara değindi ve net mesajlar verdi.

Pavlopulos şöyle devam etti:

“Ege’de gri bölgeler yoktur, birileri bunu anlasın”  

“Bu yönde katkı sağlamaya hazırız, sınırlarımızı savunmaya kararlıyız, toprak bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi korumaya ki bu sınırlar aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de sınırlarıdır. Bundan vaz geçmiyoruz ve kimse de bunu ola ki sorgulamaya kalkmasın, çünkü buna uygun cevap verilecektir. Burada yeniden tekrarlıyorum, dostuz ve komşuyuz, barışçıl yaşayalım, Türkiye’de Avrupa yoluna devam etsin, ancak Lozan Anlaşması ilişkilerimizin ve Avrupa ilişkilerinin de temel taşıdır. Sınırların nerede olduğu konusunda hiçbir yanılma payı bırakmıyor. Ege’de gri bölgeler yoktur, birileri bunu anlasın. Bunu ne zaman ve nasıl tasarladıklarını bilmiyorum, ancak bunu unutsunlar. Aksi halde iyi dostluk ve iyi komşuluk olasılığı, ne de Avrupa süreci olmayacaktır. Bir kez daha dost ve komşu Türkiye’ye hatırlatıyoruz, Lozan Anlaşması’nın tartışılması veya inkarı bir yandan da uluslararası hukukun ihlalidir. Diğer yandan, sınırlara karşı bir komplodur, Yunanistan’ın ve Avrupa Birliği’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine karşı, onun için de tolere edilmeyecektir, karşılıksız da kalmayacaktır.”       

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz