Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PAVLİDİS, EDİRNE’DE NEHİR TAŞKINLARI ÇÖZÜM TOPLANTISINA KATILDI

PAVLİDİS, EDİRNE’DE NEHİR TAŞKINLARI ÇÖZÜM TOPLANTISINA KATILDI

19
0

Doğu MakedonyaTrakya Bölge Genel Sekreteri Georgios Pavlidis’in  kalabalık bir heyetle geldiği Edirne’de iki ülke şehir ve bölge valileri taşkında alınacak önlemleri konuşarak fikir alış verişinde ve karşılıklı işbirliğinde bulundular.

Bulgaristan’da yağan aşırı yağışlar sonrasında her defasında mağdur olan ve taşkın riski ile karşı karşıya kalan iki ülke Türkiye ve Yunanistan iki işbirliği için Valiler nezrinde bir araya geldiler.

“Türk ve Yunan Heyetleri Meriç İşbirliği toplantısı” adı altında gerçekleşen toplantı saat 11:00 da başladı.Yaklaşık 20 kişilik heyetle Edirne’ye gelen Georgios Pavlidis ve beraberindekiler ilk olarak Vali Dursun Ali Şahin ile makamda bir araya geldiler.Konuşmaların ardından toplantının yapılacağı Lalezar restorana gelen heyetler burada karşılıklı hediyeler vererek hoş geldin dileklerinde bulundular.

“İnanıyorum ki bundan sonra iki ayda bir birbirimize gidip geleceğiz

Basına kısa bir süreliğine ön bilgi vermek üzere konuşan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin yaptığı konuşmada Doğu MakedonyaTrakya Bölge Genel Sekreteri Georgios Pavlidis’in Edirne’ye birkaç defa geldiğini bildiğini ve bundan sonra daha sık gelmesini istediğini belirterek “İnanıyorum ki bundan sonra iki ayda bir birbirimize gidip geleceğiz ve sorunlarımızı yüz yüze çözümleyeceğimiz konusunda, makamda yapmış olduğumuz görüşmede çok iyi olacağını ifade etti. Biz de şunu ifade ediyoruz ki bizler ne kadar güzel bir ilişkide bulunursak Türk ve Yunan halkı için o derece yararlı olacağına inanıyoruz” diyerek Türk-Yunan sınırının dostluk sınır olmasını arzuladıklarını kaydetti.

Yunanistan’da yapılan seçimlerden dolayı toplantının geciktiğini belirten Vali Şahin “seçimler ve taşkın dolayısıyla bu toplantımız biraz gecikti. Kendisiyle makamda görüşmemizde ‘Çok faydalı olacağını ve sorunu çözümleyeceğimize inanıyorum’ dedi. İnşallah bizde o gayretle bugün gündemimizde olan 3 meseleyi inşallah çözüme kavuşturacağız. Bu meselelerden en önemlisi bizim için, bu taşkınların önlenmesi, taşkınların önüne geçilmesi ve Edirne’nin, Yunanistan’ın artık taşkınlarla gündeme gelmesini önlemek için mutlak suretle bu nehirlerin temizlenmesi lazım, biz buna inanıyoruz. Tabiki bunun temizlenmesinde kum adacıklarının ortadan kaldırılması, ağaçlardan arındırılması bizim en önemli konumuzdur. Bugün kü görüşmelerimizde bunlar ifade edilecektir”diyerek hayvan hastalıkları, sineklerle mücadelede dezenfeksiyon konuları ile sel felaketinde bir taşkın olayında karşılıklı yardımlaşmanın en hızlı bir şekilde nasıl gerçekleştirileceği gibi konuları görüşeceklerini ifade etti.

Sınırlar artık dostluk sınırları olmalı”

Doğu MakedonyaTrakya Bölge Genel Sekreteri Georgios Pavlidis de, yaptığı konuşmada Sınırların birleşmesi gerektiği vurgusunu yaparak “sınırlar artık dostluk sınırları olmalı” dedi ve “Türkiye -Yunanistan arasındaki sınırımız bir dostluk sınırıdır. Sınırlar üzerinde Arda, Meriç ve Tunca Nehirleri bulunmakta ve çok ciddi felaketler yaşamaktayız. Önemli, basit temel sorunlar için adım atmalıyız. Binlerce paraların harcandığı bu konuda hayvan hastalıklarıyla ilgili bir buçuk yıl süre içinde Mavi Dil hastalığı nedeniyle iki taraf çok sıkıntı çekiyor. Bu sağlık sıkıntılarından uzaklaşmalıyız. Buraya tartışmak için geldik. Güzel bir çevremiz, çalışma çalışma bölgemiz var ve problemleri çözmeye çalışıyoruz. Sizi en güzel şekilde ağırlamak isteriz. Görüşmelerin olumlu geçeceğine ve iki ülke halklarının yararına çalışmalar yapılacağına inanıyorum”şeklinde konuştu.

Heyetler daha sonra konusunda uzman kişilerle yapılacak konuları tek tek görüşerek değerlendirme yaptılar.

Yapılan görüşmeye Dışişleri Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Murat Yörük, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Dışişleri Bakanlığı Çevre ve Su Danışmanı Alara İstemil Aydın, DSİ Su Yönetimi Genel Müdürü Abdurrahman Uluırmak, Dışişleri Bakanlığı Hudut Dairesi Başkanı Bilgin Öztürk, Yunanistan Halk Sağlığı ve Sosyal Bakım Genel Müdürü Lukas Georgios, Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Paraskevi Haritdu katıldı.

VİDEO İZLE: https://www.youtube.com/watch?v=m7Kp0TU3etw

 

 

PAVLİDİS ‘TEN VALİ ŞAHİN’E ZİYARET

 

 

Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Georgios Pavlidis ve beraberindeki heyet toplantı öncesinde Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Meriç nehrinde meydana gelen taşkınların iki ülkeye de büyük zararı olduğunu belirterek Meriç Nehrinin temizliği, sivrisinekle mücadele ve hayvan hastalıkları başta olmak üzere Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Georgios Pavlidis ve beraberindeki heyetin Edirne’ye geldiğini söyledi. 

Valilik şeref defterini imzalayan Georgios Pavlidis’te Edirne’de olmaktan mutluluk duyduğunu ve ortak olan sorunlara ortak çözüm bulmak maksadıyla çalışma ziyaretinde bulunmak üzere geldiklerini ve çalışmaların verimli geçeceğine inandıklarını ifade etti.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz