Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar PATRİK BARTHOLOMEOS, GÖKÇEADA’DA PASKALYA AYİNİ YÖNETTİ

PATRİK BARTHOLOMEOS, GÖKÇEADA’DA PASKALYA AYİNİ YÖNETTİ

13
0

Patrik Bartholomeos, Gökçeada Metropolitlik Panagia Kilisesi’nde Paskalya Bayramı dolayısıyla ayin yönetti.

Patrik Bartholomeos, 29 Nisan günü Gökçeada’ya giderek Rum cemaatiyle buluştu. Gökeçada Metropoliti Kikililios ile Gökçeada’nın Zeytinli, Dereköy, Tepeköy, Eski ve Yeni Bademli köylerinde ayinler düzenleyen Bartholomeos, bugün Pazar sabahı da Gökçeada Metropolitlik Panagia Kilisesi’nde ayinle oruç bozdu. 

Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayine, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Nikos Mathiudakis, Fener Rum Patrikhanesi’yle Yunanistan’dan giden papazlar, Gökçeada kökenli olup, Yunanistan, İtalya, Almanya gibi ülkelerde yaşayan çok sayıda Ortodoks katıldı. Ayin sırasında dünya barışı, bolluk, sağlık ve bereket duası yapıldı. 


Yaklaşık iki saat süren paskalya ayininde konuk Rumlarla ilahiler okuyan Patrik Bartholomeos, kaynatılmış bin boyalı yumurta dağıttı. Ayine katılanlar Patrik Bartholomeos’un elini öptü. Patriğin elinden kutsal sayılan çavdar ekmeği ve şarap tattı. Ayin sonrası, konuk Rumlar, Gökçeada’da yaşayan Rum asıllı Türk vatandaşlarının evlerinin bahçesinde sofra kurup öğle yemeği yedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz