Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PASOK PARTİSİ AZINLIKLA YOLLARINI AYIRIYOR MU?

PASOK PARTİSİ AZINLIKLA YOLLARINI AYIRIYOR MU?

16
0

PASOK Partisi, 30 yıldan bu yana Batı Trakya Türk Azınlığı’ndan aldığı onbinlerce oyun sınavını 17 Haziran Milletvekili seçimleri öncesinde doğru dürüst ve adil bir şekilde verebilecek mi? Azınlık yıllarca gözünü kırpmadan onbinlerce oyunu PASOK partisine adeta akıttı. Bu oy akışı Milletvekili, Valilik, Belediye seçimlerinde en belirgin bir şekilde diğer partilere açık ara fark atarak gerçekleşti. Şimdi artık zamanı geldi ve PASOK Partisi Azınlığın gözünde büyük bir sınava hazırlanıyor. Kısacası büyük gün ve yüz yüze gerçekçi olarak bakmanın zamanı geldi.

Bu durum sadece PASOK Partisi için geçerli değil. Tabii ki diğer siyasi partiler için de geçerli. Ancak son olarak Yunan basınında yer alan haberleri okuduktan sonra ilk önce PASOK’un ismi ön plana çıkıyor. Haberlerde tüm partilerin aynı formülü uygulaması gerektiği belirtiliyor.

Tüm Yunanistan’da Yunan gazetelerinin büyük bölümünde yer alan haberlere göre, PASOK Partisi Başkanı Evangelos Venizelos PASOK’un yeni yapılanmasında Azınlık oylarını düşünmediği iddia ediliyor. Buna göre 17 Haziran Milletvekili seçimlerde Rodop ilinden Ahmet Hacıosman’ın listenin 2. sırasında yer alacağı belirtiliyor.

Azınlık insanının oyu “güdümlü oylar” olarak belirtilen haberlerde, artık tüm siyasi partilerin bundan kurtulması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Sorunun çözümü olarakta ilk önce partiler çoğunluk adayları 1. sıradan ve Azınlık adayının ise 2. sıradan olması gerekliliğine vurgu yapılıyor.

Gümülcine’de yayımlanan “Hronos gazetesi verdiği haber başlığında, «Ως πότε θα είμαστε όμηροι της μειονοτικής ψήφου;» (Ne zamana kadar Azınlık oyunun rehini olacağız?) diyerek Batı Trakya’da yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Yunanlıların kanadında tüm bu gelişmeler yaşanırken, Batı Trakyalı Türk siyasiler de boş durmuyor. PASOK Partisi ve diğer partiler Azınlık adaylarına yönelik bu ayrımcılığı uygulaması durumunda tüm Azınlık siyasilerinin partilerden ve görevlerinden “istifa edecekler” söylentileri iyiden iyiye ağızlarda dolaşmaya başladı.

Buna göre önümüzdeki haftanın belirleyici olması bekleniyor.

İşte Yunanca haberlerden bazıları.

 

Το ΠΑΣΟΚ κάνει στην άκρη τη μειονότητα στη Ροδόπη

Στο νέο ξεκίνημα που ευαγγελίζεται ο Ευάγγελος Βενιζέλος για το ΠΑΣΟΚ δεν χωράει η μειονότητα. Τι κι αν το κόμμα στη Ροδόπη κατέγραψε το μεγαλύτερο ποσοστό του πανελλαδικά, ελέω της μειονοτικής ψήφου, στο ΠΑΣΟΚ πήραν απόφαση να κόψουν τους δεσμούς τους.

Ανοιχτά πλέον, άνθρωποι του ΠΑΣΟΚ που πρόσκεινται στον Βενιζέλο, εκφράζονται υπέρ της τοποθέτησης χριστιανού υποψηφίου επικεφαλής της εκλογικής λίστας του ΠΑΣΟΚ για τιςεκλογές της 17ης Ιουνίου. Σύμβουλος του Δημάρχου Κομοτηνής, σε θέματα ΜΜΕ μάλιστα, στο ιστολόγιό του αναφέρει:

«Η επιστροφή της λίστας λοιπόν στις επόμενες εκλογές, αν γίνουν σύντομα, είναι μίας πρώτης τάξης ευκαιρία να απαντήσουν ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ στην πρόκληση της κατευθυνόμενης μειονοτικής ψήφου.

Η λύση είναι απλή: Σε ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑ, στην πρώτη θέση να οριστεί υποψήφιος από την πλειονότητα και στη δεύτερη από τη μειονότητα.

Η μειονότητα, μπορεί να βγάλει έτσι βουλευτή στην περιοχή, ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΕΙ και η πληθυσμιακή σύνθεση αλλά και το αίσθημα δικαιοσύνης στην πλειονότητα θα αποκατασταθεί, καθώς αλλιώς δεν μπορεί να ελεγχθεί μία κατάσταση όπου το Προξενείο θα λύνει και θα δένει στις εκλογικές αναμετρήσεις».

Επίσης η εφημερίδα “ΧΡΟΝΟΣ” ρωτάει στο σημερινό πρωτοσέλιδο της «Ως πότε θα είμαστε όμηροι της μειονοτικής ψήφου;». Δημοσίευμα που, σύμφωνα με τοπικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ, είναι “κατευθυνόμενο” από ανθρώπους του πρώην υπουργού Γιώργου Πεταλωτή.

Πάντως, αν το κεντρικό ΠΑΣΟΚ «υποκύψει» στις πιέσεις των ανθρώπων του στη Ροδόπη, θα έχει μεγάλο πρόβλημα στις επόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές καθώς θα χάσει την μειονοτική ψήφο, με αποτέλεσμα να χαθούν Δήμοι όπως της Κομοτηνής, αλλά και η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz