Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PASOK MİLLETVEKİLİ MANDACI’DAN SORU ÖNERGESİ YAĞMURU DEVAM EDİYOR

PASOK MİLLETVEKİLİ MANDACI’DAN SORU ÖNERGESİ YAĞMURU DEVAM EDİYOR

17
0

PASOK İskeçe Milletvekili Çetin Mandacı son dönemde, Papadimos hükümetini Azınlık konularıyla ilgili soru yağmuruna tuttu. Milletvekili Mandacı iki soru önergesi birden yatırdı.

 

Çetin Mandacı

İskeçe İli PASOK Milletvekili

 

SORU Prot. No. 1857/23.11.2011

 

Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı’nın dikkatine,

 

KONU: Cami inşaatlarına izin verilmesi için tapu – senet varlığı

 

Taşınır yada taşınmaz vakıf mallarının idaresi, her yerleşim bölgesindeki özel hukuğa tabi tüzel kişilikler olan vakıf heyetleri tarafından yapılır. Vakıflar, inançlı kişlerin çeşitli amaçlar için yaptığı bağışlardır. Bu amaçlardan biri de cami onarımı, bakımı ve inşaatıdır.

 

Vakıfların büyük bir çoğunluğunun varlığı bugünkü halleri ile 1923’ten önceye dayanmaktadır. Sonuç olarak da, bunlarla ilgili tapu-senet bulunmamaktadır, böyle olmasına rağmen, mülkiyet hakları tüm kamu otoriteleri tarafından kabul edilmektedir, yani hiçbir kamu otoritesi vakıfların mülkiyet hakkına itiraz etmemektedir. Bundan birkaç yıl önceye kadar, cami inşaat izinleri, yada küçük ölçekli onarım izinleri, tapu-senet olmadan, ya vakıf heyetinin noter huzurunda yeminli beyanı ile, yada belirtilen gayrimenkulün vakıf malı olduğunu belirten Müftülük Beyanı ile veriliyordu.

 

Özellikle, İskeçe Valiliği, vakıflara da tüm diğer gayrimenküllere gösterdiği muameleyi gösteriyordu. Fakat, İskeç Valiliği 18/06/2010 tarihinde Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na gönderdiği evrakla, camilere inşaat izni verilmesiyle ilgili Bakanlık’tan görüş istiyordu. Yani, inşaat izni için 8.7.1993 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. md. Iβ paragrafına dayanarak (inşaat izni verilme şekli), öngörülen tapu-senet varlığının, tapuları olmayan vakıf malları durumunda, yeminli beyanlarla karşılanıp karşılanamayacağı Bakanlığa soruluyor.

Maalesef, bugüne kadar Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu soruya cevap vermiş değil. Sonuç olarak da, ne gerekli cami bakımı işlemleri yapılabilmekte ne de yeni camiler inşaat edilebilmektedir.

 

Durum, zaman içerisinde düzeltilemeyecek şekilde zarara uğramış birçok cami için ise daha da vahim. Camiye ibadet için giden halk, akan çatılar ve harap olmuş tavanlar altında ibadet etmek zorunda kalmaktadır, hatta bu durum yaşadığımız şu kış aylarında daha da ciddi bir boyut almaktadır. Böylece halk, onarım için herhangi birşey yapamamakta ve ibadetini tehlikeli bir ortamda gerçekleştirmek zorunda kalmaktadır. Soruna bir an önce çözüm bulunmasını bekleyen halk da, haklı olarak sıkıntı ve hoşnutsuzluk içindedir.  

 

Milletvekili olarak bu sorunu çok kez gündeme getirdim, çok kez de yetkililere ilettim. Ama hâlâ bir sonuç alınmış değil.

Bütün bunların akabinde, size soruyorum:

1.   Cami onarımlarının gerçekleşmesi ve yeni camilerin inşa edilebilmesi için, ortaya çıkmış olan bu soruna bir çözüm bulunacak mı ve ne zaman?    

 

Atina, 23 Kasım 2011

 

Soruyu yönelten milletvekili

Çetin Mandacı

 

 

Çetin Mandacı

İskeçe İli PASOK Milletvekili

 

 

SORU Prot. No. 1856 / 23.11.2011

 

Ekonomi Bakanı’ nın dikkatine,

 

KONU: DAĞLIK VE ULAŞILMASI ZOR BÖLGELERDEKİ GAYRİMENKÜLLER İÇİN EMLÂK VERGİSİ HESAPLAMASININ YENİDEN DÜZENLENMESİ

 

Sayın Bakan,

 

İskeçe İline bağlı uzak dağ kolu köylerinde yaşayan vatandaşlarımız, elektrik faturalarını aldıklarında, pek de hoş olmayan bir sürprizle karşılaştılar. Sürpriz, gayrimenküller için ödemeleri gereken vergi ile ilgiliydi.

 

Detaylı olarak belirtmek gerekirse, bu köylerdeki gayrimenküller dağlık, uzak ve dezavantajlı bir bölgede bulunmalarına rağmen, bölge değer ücreti üç (3) Evro olarak belirlenmiştir. Şunu da belirtmeliyiz ki, İskeçe’de bulunan birçok gayrimenkül için de, bu aynı bölge değer ücreti belirlenmiş bulunmaktadır.

Uzak dağ kolu köylerinde yaşayan vatandaşlarımız, İskeçe ilindeki gayrimenkül sahipleriyle aynı ücreti ödemek zorunda oldukları için,

ve bu uygulama ve verginin hesaplanma şekli, özellikle ulaşılması zor bölgelerde yaşayan vatandaşlarda haksızlığa uğramışlık hissi yarattığı için,

Sayın Bakan’a soruyoruz:

1. Uzak dağlık bölgelerdeki mal sahiplerine, daha da fazla ekonomik zorluk yüklememek açısından, özellikle bu bölgelerde bulunan gayrimenküller için ödenecek olan vergiyi yeniden inceleme ve düzenleme gibi bir niyetiniz var mı?

 

Atina, 23 Kasım 2011

 

Soruyu yönelten milletvekili

Çetin Mandacı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz