Ana sayfa Batı Trakya Haberler PAPANDREU TÜRKİYE’DE BASINA DEMOKRASİ HAVARİLİĞİ YAPTI

PAPANDREU TÜRKİYE’DE BASINA DEMOKRASİ HAVARİLİĞİ YAPTI

20
0

Yunanistan’da Batı Trakya Türk basını’na cezalar yağdıran Yunan devletinin yaptıklarını görmezlikten gelen eski Yunanistan Başbakanı Papandreu soluğu Türkiye’de alarak, “Türkiye’de basın özgürlüğü konusunda endişeliyiz” diyerek basına demokrasi havariliği yaptı.

Papandreu’nun görevde olduğu dönemde özellikle Yunanistan’da Azınlık basını ile ilgili “cuntavari” uygulamalar ve yüzbinlerce euro caydırıcı cezaların uygulanmasını, ülkesinde olan bitenleri görmezlikten gelen Papandreu bugünlerde Türkiye’ye giderek basın özgürlüğüne müdahaleden bahsetti. İnsana sorarlar, “temiz bir demokrasi ve insan hakları istiyorsan, ilk önce kendi kapının önünü süpür” derler.

Yunanistan eski Başbakanı, Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkanı Yorgo Papandreu, ‘MİT TIR’ları haberi nedeniyle 25 gündür tutuklu olan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’e destek olmak için Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret etti.

Yorgo Papandreu, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran ile birlikte, saat 11.30’da Cumhuriyet Gazetesi’nin Şişli’deki binasına geldi. Papandreu ve Oran’ı gazetenin girişinde Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven, Haber Koordinatörü Murat Sabuncu ile Yayın Danışmanı Doğan Satmış karşıladı.

ZİYARET CAN DÜNDAR’IN ODASINDA GERÇEKLEŞTİ

Yorgo Papandreu ve Umut Oran, yetkililer tarafından Can Dündar’ın odasında kabul edildi. Odaya Can Dündar’ın büyük bir resminin asıldığı ve odanın Can Dündar’ın bıraktığı gibi muhafaza edildiği görüldü.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ’

Yaklaşık 1 saat süren ziyaretin ardından açıklama yapan Yunanistan eski Başbakanı ve Sosyalist Enternasyonel Başkanı Yorgo Papandreu, ‘Başbakanlık dönemimden bu yana yakın arkadaşım İsmail Cem ile Türkiye ve Yunanistan arasında iyi ilişkilerin kurulması için birlikte çalıştık. Yıllar içinde Türkiye’de bizi mutlu eden bir sürü gelişme oldu ve Türkiye farklılaştı ama basın özgürlüğü konusunda çok endişeliyizö dedi. Gençliğinde Yunanistan’da basın özgürlüğü için mücadele verdiğini anlatan Papandreu, ‘Basın özgürlüğü neler olup bittiğini öğrenmek isteyen vatandaşları korumak ve iktidarın gücünü kontrol etmek için demokrasilerde temel koşuldur. Hükümetler ve kurumlar vatandaşlarına hizmet etmeli. Buraya dayanışmayı göstermek, açık toplum oluşması için mücadele etmek, Türkiye’nin demokrasiye açılması ve basın özgürlüğü için geldim diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İLE İLGİLİ BÜYÜK SIKINTI YAŞIYORUZ

Umut Oran ise görüşme sonrası şu açıklamalarda bulundu ‘Türkiye’de demokrasi ile ilgili, insan haklarıyla ilgili, hukukun üstünlüğü ile ilgili, basın özgürlüğü ile ilgili çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu sorunlar uluslararası kamuoyunda da gündeme geliyor. Sosyalist enternasyonal olarak Türkiye’de bu sorunlara karşı bir olayları yerinde görme hem de dayanışma ziyareti için Papandreu buraya geldi. Konuyla ilgili bilgi aldı. Bu görüşlerini Sosyalist Enternasyonal’da da paylaşacak.

Gazetenin Şişli’deki merkezine gelen Papandreu ve Oran’ı, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ile Yayın Danışmanı Doğan Satmış karşıladı.

Papandreu, gazete yöneticileriyle bir araya geldiği ziyarette, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında bilgi aldı.

Oran, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğü gibi alanlarda sıkıntılar yaşandığını savundu.

Bu sorunların uluslararası kamuoyunda gündeme geldiğini belirten Oran, “Sosyalist Enternasyonal olarak Türkiye’de yaşanan bu sorunlara karşı hem olayları yerinde izleme hem de bir dayanışma ziyareti için Sayın Papandreu Türkiye’ye geldi ve Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti. Konuyla ilgili bilgiler aldı. Tabii bu görüşlerini SE’de de paylaşacak” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here