Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar PAPANDREU: “KIBRIS, KITA SAHANLIĞI, PATRİKHANE’NİN EKÜMENİKLİK SORUNU BİZİM AJANDAMIZDA OLAN SORUNLAR”

PAPANDREU: “KIBRIS, KITA SAHANLIĞI, PATRİKHANE’NİN EKÜMENİKLİK SORUNU BİZİM AJANDAMIZDA OLAN SORUNLAR”

17
0

Eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye ile Yunanistan’ın birçok konuda işbirliği yaptığını belirterek, ”Ama sorunlarımız yok değil. Bu sorunların farkında olmalıyız, bunları tartışmalıyız. Kıbrıs, kıta sahanlığı, Patrikhane’nin ekümeniklik sorunu bizim ajandamızda olan sorunlar. Bu konularda mutlaka girişimler yapmamız ve sorumluluk almamız gerekiyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Papandreu, Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Çalışma Ofisi’nden yürüyerek basın mensuplarının yanına gelen Papandreu, çok yapıcı ve sıcak bir görüşme olduğunu ifade ederek, Erdoğan ile Arap dünyasındaki gelişmeler ve Suriye konusunda görüştüklerini anlattı.

Papandreu, yarın düzenlenecek Sosyalist Enternasyonal toplantısında da Arap Baharı konusunu ele alacaklarını belirterek, ”Toplantıda, Suriye ve diğer ülkelerdeki demokratik reformlar için neler yapılması gerektiği konusunu görüşeceğiz” dedi.

 

Kofi Annan ve Arap Ligi’nin çalışmalarını desteklediklerini bildiren Papandreu, Suriye’de özgür seçimlere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Suriye’de insani yardım malzemelerinin geçişine de ihtiyaç olduğunu kaydeden Papandreu, Erdoğan ile bölgesel konuları, İran ve Arap Baharı ile ilgili görüştüklerini kaydetti.

 

Başbakan Erdoğan ile başbakanlığı döneminde yakın çalışma içinde bulunduklarını, son 10 yılda Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkinin daha sıcak hale geldiğini ve ekonomiden turizme kadar birçok alanda işbirliğinin geliştiğini ifade eden Papandreu, ”Birçok konuda işbirliği yapıyoruz, ama sorunlarımız yok değil. Bu sorunların farkında olmalıyız, bunları tartışmalıyız. Kıbrıs, kıta sahanlığı, Patrikhane’nin ekümeniklik sorunu bizim ajandamızda olan sorunlar. Bu konularda mutlaka girişimler yapmamız ve sorumluluk almamız gerekiyor” diye konuştu.

 

“Suriye’nin özgür ve açık bir seçime ihtiyacı var”

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yorgo Papandreu’yu Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde kabul etti. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Papandreu, bir açıklama yaptı. Erdoğan için “iyi arkadaşım” ifadesini kullanan Yorgo Papandreu, çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eti.

Görüşmede, Euro bölgesi ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili konuştuklarını ifade eden Papandreu, “Burada Sosyalist Erternasyonal Toplantısı için bulunuyorum. Bu toplantıda bu konuları tartışacağız. Suriye gibi ülkelerdeki demokratik reformları ve değişimleri görüşeceğiz. Kofi Annan’ın ve Arap Birliği’nin girişimlerini destekliyoruz. Suriye’nin özgür, açık bir seçime ihtiyacı var, insani yardımlara ihtiyacı var. Bölgedeki diğer konuları da görüştük. İran, Arap Baharı gibi” dedi.

Başbakan Erdoğan ile geçmişte, iki ülke ilişkilerinin daha iyi olması için çalıştıklarını anlatan Papandreu, “Son 10 yılda ilişkiler daha da sıcaklaştı. Özellikle ekonomi ve turizmde işbirliği gibi alanlarda. Ama iki ülke arasında hala bazı problemler var. Kıbrıs Kıta Sahanlığı ve ekümenik konuları gibi. Çok sıcak bir görüşme oldu” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz