Ana Sayfa Batı Trakya Haber Özdemir: “12 Mil Türkiye Açısından Milli Güvenlik Meselesidir”

Özdemir: “12 Mil Türkiye Açısından Milli Güvenlik Meselesidir”

0
0

Miçotakis’e Cevap MHP’li Özdemir’den Geldi: “12 Mil Türkiye Açısından Millî Güvenlik Meselesidir”

Başbakan Miçotakis’e 12 mil cevabı MHP’li Özdemir’den geldi. Özdemir, “Yunanistan’ın kıta sahanlığı sınırını 12 mile çıkarması Türkiye açısından millî güvenlik meselesidir” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, MHP Grubu adına söz aldığı konuşmasında, “Yunanistan’ın kıta sahanlığı sınırını 12 mile çıkarması Türkiye açısından millî güvenlik meselesidir” diyerek Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e cevap verdi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi İsmail Özdemir konuşmasının ilerleyen bölümlerinde dış politika anlamında Türkiye’nin son dönemlerde hem bölgesel hem de küresel olarak yoğun bir diplomasi faaliyetleri içerisinde bulunduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti:

Balkanlar coğrafyasında yoğun bazı gündemlerin yaşandığı gerçeğine dikkat çeken Özdemir, “NATO’nun Karadeniz’de artan faaliyetlerine paralel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya düzlemi üzerinden Karadeniz’e kendince yeni bir saha ve alan açması, erişim güzergahı oluşturmasına paralel olarak Yunanistan’ın da bilhassa son birkaç yıldır bölgede, hem Ege Denizi’nde hem Balkanlar coğrafyasında tansiyonu arttıran gelişmelere kapı araladığını hatta bizzat bu anlamda kendisinin faaliyet yürüttüğünü söylememiz mümkündü” İfadelerini kullandı.

Özdemir Türkiye’nin, 1995 yılında TBMM tarafından alınan karar gereğince Ege Denizi’ndeki karasuları alanının Yunanistan tarafından 12 mile çıkarılmasını savaş sebebi olarak kabul edeceğini hatırlatarak, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Bulgaristan’a gerçekleştirdiği ziyaretinde bu kararın geri çekilmesi çağrısında bulunmasının, hadsiz bir açıklama olduğunu belirtti.

Özdemir, “Yunanistan bilhassa son dönemlerde İyon Denizi’nde benzer bir karar aldı. Bununla birlikte bu faaliyetlerini Lozan Anlaşması’na ve uluslararası hukuka aykırı olarak silahsızlandırılması gereken Ege Denizi’ndeki adalar ve diğer sorumluluklarını bir kenara bırakarak şimdi, yeniden karasularını 12 mile çıkarmasıyla alakalı bir gündemi işletmesi ne ikili ilişkilere katkı sağlayacak ne Adalar Denizi’ndeki barışa katkı sağlayacak ne de bu anlamda var olan meselelerin aşılması konusunda pozitif bir gündemi doğuracaktır. Dolayısıyla, Yunanistan’ın aklında şayet böylesi bir gündem varsa bundan bir an evvel vazgeçmelidir. Ege Denizi’ndeki kıta sahanlığı sınırının 12 mile çıkarılması konusunun dün olduğu gibi, bugün de Türkiye açısından bir milli güvenlik meselesi olduğu gerçeğini tarafların unutmaması lazımdır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz