Ana Sayfa Batı Trakya Haberler OZAN AHMETOĞLU: “ANNELERİN ÇAĞRISINA KULAK VERİN!”

OZAN AHMETOĞLU: “ANNELERİN ÇAĞRISINA KULAK VERİN!”

14
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi İskeçe İl Teşkilatı köy ziyaretleri kapsamında 16 Şubat 2014 Pazar akşamı İskeçe’nin en büyük köylerinden Şahin’i ziyaret etti.

DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet, ilk olarak 2012 yılında Türkçe – Yunanca eğitim verecek azınlık anaokulları talebiyle ilgili olarak örnek mücadele sergileyen Şahinli annelerle köy kütüphanesinde biraraya geldi. Heyet, Daha sonra ise köy kahvehanelerini gezerek halkla sohbet etme imkanını yakaladı.

Ahmetoğlu buradaki konuşmasında Yunan devletine bir çağrı yaparak, “Devletten şunu bekliyoruz; bu annelerin çağrısına lütfen kulak verin. Azınlığın uluslararası hukuktan doğan eğitim hakkını bir an önce tanıyın ve iade edin” diye seslendi.

“ANNELERİN ÇAĞRISINA KULAK VERİN”

Köy kütüphanesinde annelere hitaben bir konuşma yapan Ozan Ahmetoğlu 2012 yılında Şahinli annelerin verdiği mücadelenin herkese örnek olması gerektiğini belirterek, DEB Partisi adına bu anneleri gönülden tebrik ettiklerini söyledi. Ozan Ahmetoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle bugün bizleri en güzel şekilde karşılayan siz Şahinli bayanlara teşekkür ediyorum. 2012 yılında Türkçe Yunanca eğitim verecek azınlık anaokulları için göstermiş olduğunuz mücadele tüm azınlık toplumunun örnek alması gereken bir mücadeleydi. Başarıya ulaşsın veya ulaşmasın sizin çabalarınız azınlığımızın anaokulu mücadelesinde bir mihenk taşı olmuştur. Yunanistan devleti ne yazık ki Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın en doğal hakkı olan Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulları konusunda bizleri derinden üzmüş ve üzmeye devam etmektedir. Bizler DEB Partisi olarak eğitim bakanlığına konu ile ilgili olarak bu talebi yazılı bir şekilde iki kez iletmemize rağmen çok acıdır ki garip sebepler ortaya sürerek bu demokratik talebimiz geri çevrildi. Devlet, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın en doğal hakkı olan Türkçe – Yunanca eğitim verecek anaokulları konusunda olumlu adım atmamakta direniyor. Bizler de her türlü olumsuz cevaba rağmen mücadelemize devam etmeliyiz. DEB Partisi olarak bu konudaki mücadelemize devam etmekte kararlıyız. Türkçe – Yunanca azınlık anaokulu talebimizi her platformda ve her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. Hepinizin hatırlayacağı gibi Avrupa’dan getirdiğimiz heyetlerden birini Şahin’e de getirmiş ve siz annelerimizle görüştürmüştük. O heyette bulunan FUEN Başkanı sizlerle yaptığı görüşme sonucunda ‘Nobel Cesaret Ödülü diye bir ödül olsaydı bu annelerimizi o ödüle aday gösterirdim’ diyerek yaptığınız mücadelenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştı. Bizim bugün DEB Partisi olarak sizleri ziyaret etmemizin sebebi hem sizlere bu mücadelenizin unutulmadığı hatırlatmak, hem de hepimize örnek olacak bir mücadeleye imza attığınız için size teşekkür etmektir. Bir kez daha siz değerli annelerimize teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum. Devletten şunu bekliyoruz; bu annelerin çağrısına lütfen kulak verin. Azınlığın uluslararası hukuktan doğan eğitim hakkını bir an önce tanıyın ve iade edin.”

Şahinli bayanlarla yapılan görüşmede aslen bu köyden olan Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Cukal ve Şahinli din görevlileri ile öğretmenler ve 2012 yılında yaşanan olaylardan sonra ilkokuldaki müdürlük görevinden alınan eski okul müdürü Hasan Kurak da hazır bulundu.

ŞAHİNLİ ANNELERE PLAKET

Ozan Ahmetoğlu’nun konuşmasının ardından Şahinli annelere verdiklere mücadele anısına DEB Partisi adına bir teşekkür plaketi hediye edildi. Plaket, Şahinli anneleri temsilen Şefika Bayraktar’a teslim edildi. Ayrıca Şahin’deki kütüphane görevlisi Reyhan Bekir’e de çocuk kitapları hediye edildi. Annelerle yapılan görüşmeden sonra DEB Partisi heyeti köy kahvelerini gezerek halkla sohbet etti. Parti yetkilileri, ziyaret sırasında Şahinlilerle DEB Partisi’nin çalışmaları ve azınlığı ilgilendiren konular hakkında görüş alışverişinde bulundular.

 “AZINLIK KONULARINDA NE YAZIK Kİ HİÇBİR GELİŞME YOK”

Burada yapılan konuşmalarda Ozan Ahmetoğlu DEB Partisi’nin çalışmaları hakkında bilgiler vermesinin yanısıra azınlığımızı ilgilendiren son dönemdeki gelişmeler hakkında da görüşlerini dile getirdi. Ozan Ahmetoğlu azınlık olarak yıllardır bir çok hakkımızın elimizden alındığını vurgularken şöyle konuştu: “Değerli soydaşlarım bizler Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın özgür ve bağımsız siyasi sesi olmak amacıyla yürüttüğümüz mücadelemize devam ediyoruz. Neredeyse her haftasonu köylerimizi ziyaret ederek hem partimizin mesajını iletiyor, çalışmaları hakkında bilgiler veriyoruz hemde azınlığımız gündemindeki konuları değerlendiriyoruz. Sizlerin de bildiği gibi son dönemde azınlığın gündeminde yer alan konu ‘240 İmam Yasası’ olarak bilinen ve azınlığımız dini özgürlüğüne darbe vurmayı amaçlayan uygulamadır. Azınlık olarak defalarca böyle bir uygulamayı istemediğimizi belirtmemize rağmen ne yazık ki devlet bu konuda yine bizleri duymazdan gelerek uygulamayı hayata geçirmeye devam ediyor. İlk olarak okullarda görevlendirilern 23 kişiye ek olarak yakında ikinci bir grubun daha göreve başlayacağı konuşulmaktadır. Yani anlıyoruz ki devlet bu antidemokratik uygulamadan vazgeçmeye pek niyetli değil. Azınlık toplumu olarak bu uygulamaya karşı güçlü bir şekilde tepkimizi koymamız lazım. İlk olarak yapacağımız hamle zorunlu olmayan bu Yunanca din derslerine çocuklarımızı göndermemek olacaktır. Herkesin gayet açık bir şekilde bilmesi gerekiyor ki sözkonusu din dersi seçmeli bir derstir. Hiçbir aile çocuğunu bu derse göndermek zorunda değildir. Herkesin bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Din özgürlüğümüze kasteden ve camilerimizi elimizden almaya yönelik bu son uygulamanın yanısıra azınlığımızın yıllardır çözülemeyen Müftülük, Vakıflar, Türk kimliğinin inkarı ve belki de en önemlisi olan eğitim sorunumuz hakkında da hiç bir gelişme ne yazık ki olmamıştır. Bizlerin her zaman samimi bir şekilde yaklaştığı ülkemizin yetkilileri ne yazık ki bizlere karşı aynı samimiyeti göstermiyor. Bizim azınlık toplumu olarak tek isteğimiz, hakkımız olanın bize iade edilmesidir. Umuyoruz bu konuda gerekli adımlar bir an önce atılır.”

“BÖLGE İNSANININ SOMUT BEKLENTİLERİ VAR”

Azınlık toplumunun son dönemdeki en önemli sosyal sorunu haline gelen işsizlik sorununa da değinen DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu şu ifadeleri kullandı: “Hepinizin bildiği gibi ülkemiz Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizle beraber son dönemde ülke genelindeki işsizlik oranı %30’lara dayandı. Ancak azınlık toplumunda özellikle de balkan kolunda işsizlik oranının çok daha yüksek seviyelerde olduğu açık bir şekilde ortadadır. Özellikle  Balkan bölgesinde işsizlik en azından resmi rakamın iki katıdır. Gençlerimizin işsizlik sorununa tek çare olarak gördüğü çözüm ne yazık ki yurt dışına gidip sağlıksız tersane işlerinde çalışmak oluyor. Bu sebeple de çocuklar babasız, dedesiz büyükmek zorunda kalıyor. Ancak bu durumun tek sebebi ülkemizin yaşadığı son ekonomik kriz değildir. Azınlık insanı yıllardır maruz kaldığı siyasi ve ekonomik baskılar sebebiyle her açıdan geri bırakılmıştır. Yıllardır süren bu ayırımcı politikalara son ekonomik krizde eklenince sorun çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bizlerin DEB Partisi olarak sürekli vurguladığımız bir talebimiz var. Hükümetin krizden en çok etkilenen bu bölgelere özel kalkınma ve istihdam programları uygulaması gerekmektedir. Yıllarca yaptığı baskılarla geri bıraktığı bu topluma karşı bunu yapmak devletin bir anlamda borcudur. Çünkü bu halk yıllardır hiç haketmediği uygulamalara maruz kaldı. Artık azınlık insanı kendi bölgesi için somut projeler bekliyor. Somut adımlar bekliyor. İşsizlik sorunu gibi büyük sosyal bir yara haline gelen bu sorunu hafifletmek için adım atma zamanı gelmedi mi? Bölge halkının bu konularda halkı olarak bazı beklentileri var. Bu beklentilere de doğal olarak yanıt bekliyor.”

Ozan Ahmetoğlu sözlerine Şahin köyü halkına sıcak ve samimi karşılamasından dolayı teşekkür ederek son verdi. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz