Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ORHAN YALMAN OKAN: “O’NUN MANEVİ AĞIRLIĞINI TARTACAK BU KAİNAT’TA HİÇBİR TERAZİ YOKTUR”

ORHAN YALMAN OKAN: “O’NUN MANEVİ AĞIRLIĞINI TARTACAK BU KAİNAT’TA HİÇBİR TERAZİ YOKTUR”

21
0

Türkiye Cumhuriyeti Selanik (Thessakloniki) Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, Atatürk Evi’nde düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde yaptığı konuşmasında, “Aziz Atamızın hayatta iken belki 60-70 kiloluk bir vücudu vardı; ama şundan emin olunuz ki, O’nun manevi ağırlığını tartacak bu kainatta hiçbir terazi yoktur” ifadelerine yer verdi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’ne katılmak üzere Türkiye’den gelen binlerce vatandaş Atatürk Evi’nin bahçesine sığmayınca töreni, Başkonsolosluk tarafından bu törene mahsus tahis edilen dışarıdaki büyük ekran televizyondan izledi.

Başkonsolos Orhan Yalman Okan’ın Atatürk Evi’nde düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde yaptığı konuşmanın metni.

“Bugün burada, Sevgili Atamızın aramızdan ayrılışının 77’nci yıldönümü vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Türk milleti için böylesine önem taşıyan bir günde, Sevgili Atamızın dünyaya geldiği bu evde sizlere hitap etmenin sonsuz ayrıcalığını ve onurunu taşıyorum.

Sevgili vatandaşlarımız,

Görmek isteyen ve görmesini bilen gözler için her 10 Kasım’da binlerce Türk’ün Selanik’te bu evde buluşması başlı başına büyük bir anlam taşımakta; gelecek nesillere mükemmel bir mesaj vermektedir.

Birçoğunuz yüzlerce ve belki binlerce kilometre uzaklardan buraya geldiniz. Bazılarınız gece seyahati yapıp uykusuz ve yorgun olarak bu Eve ulaştınız. Belki bazılarınız Evin içine girebilmek için uzun süre beklemek zorunda kalacak. Peki sormak istiyorum, tüm bu meşakkatlere rağmen bizi buraya getiren nedir? Buraya gelmemiz için birisi mi zorladı? Hayır! Peki ülkemizden, Yunanistan’dan ve belki de dünyanın birçok köşesinden bizleri burada buluşturan nedir?

Bunun tek bir yanıtı vardır. O da Ulu Önderimiz Atatürk’e duyduğumuz sonsuz sevgi ve saygıdır. O öylesine yüce, öylesine eşsiz, öylesine mükemmel bir insandır ki, Cenab-ı Allah onun sevgisini ve saygısını Türk milletinin yüreğine sonsuz kudretiyle nakşetmiştir. Gönüllere nakşedilen bu Atatürk sevgisi sonsuza değin payidar kalacaktır.

Değerli vatandaşlarımız,

Bir bakınız, dünyada gelmiş geçmiş hangi lider, vefatının üzerinden bu kadar süre geçmesine rağmen milleti tarafından böylesine sevilmiş; tüm dünyada böylesine saygı ve hayranlık uyandırmıştır? Aziz Atatürk’ün mozolesi her yıl milyonlarca insan tarafından, bu Ev de 100 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilmekte; milyonlarca insanın duaları ve şükran duyguları gök kubbeye yükselmektedir. Hiçbir lidere nasip olmayan bir sevgi seli, Sevgili Atamıza nasip olmuştur.

Peki Mustafa Kemal Atatürk kendisine duyulan bu sevgiye, saygıya ve hayranlığa nasıl mazhar oldu? İşte burası dillerimizin aciz kaldığı noktadır. Onun hangi bir yönünü anlatsak yine eksik kalmış oluruz. Milletinin bağımsızlığı için canını nasıl hiçe saydığını mı anlatalım? Hakkında verilen ölüm ilanlarına rağmen milletinin bekası için nasıl azmettiğini mi anlatalım? Trablus Savaşı, Birinci Balkan Savaşı, İkinci Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkan, perişan vaziyetteki, her şeyini yitirmiş bir milleti nasıl bir araya toplayıp Kurtuluş Savaşını organize ettiğini mi anlatalım? Mükemmel stratejik zekasından mı söz edelim? Vizyon sahibi Devlet Adamlılığını mı anlatalım? İnsan sevgisini, çocuklara duyduğu sevgiyi, hatta hayvanlara ve doğaya duyduğu sevgiyi mi anlatalım.

Sevgili vatandaşlarımız,

Atatürk’ü anlatmak, onun yüceliğini ve kutsallığını tanımlamak, onu methetmek, itiraf ediyorum ki, benim gücümün çok üstündedir. O Aziz insanı, o eşsiz lideri ancak ve ancak Yüce Türk Milleti layıkı-ı veçhile methedebilir.

Aziz Atamızın hayatta iken belki 60-70 kiloluk bir vücudu vardı; ama şundan emin olunuz ki, O’nun manevi ağırlığını tartacak bu kainatta hiçbir terazi yoktur.

Sevgili yurttaşlarımız,

Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Sevgili Atamızı aramızdan ayrılışının 77’nci yıldönümünde saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anarken, Aziz Atamızın hatırasına sahip çıktığınız için her birinize teker teker şükranlarımı arz etmek istiyorum. “

 

İTO Üyeleri Ulu Önder’i Doğduğu Evde Andı

İzmir Ticaret Odası (İTO)’ndan 138 kişilik heyet, Atatürk’ün ölümünün 77’inci yıl dönümünde Yunanistan’ın Selanik kentine giderek, ulu önder’in doğduğu evde düzenlenen anma törenine katıldı.

İzmir Ticaret Odası (İTO), Yunanistan’ın Selanik kentine Atatürk’ün ölümünün 77’inci yıl dönümü nedeniyle bir gezi düzenledi. Selanik’e ulaşan 138 kişilik heyet, 10 Kasım sabahı ulu önder’in doğduğu evde düzenlenen anma törenine katıldı. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09: 05’te saygı duruşu ile başlayan törende duygu dolu anlar yaşandı. Çok sayıda kişinin katıldığı törende bir konuşma yapan Başkonsolos Orhan Yalman Okan, “Atatürk’ün hatırasının Türk milletinin zihninde asla silinmez bir yeri olduğunu belirterek, “Atatürk’ün yaşarken 60-70 kiloluk bir bedeni vardı. Ama bugün onun bizim için manevi ağırlığını, yaptıklarının, kahramanlıklarının değerini tartabilecek bir birim yok” dedi. Başkonsolos Okan, konuşurken gözyaşlarını zor tutarken, duygusal konuşması nedeniyle törene katılan pek çok İTO üyesi ve vatandaşın da ağladığı görüldü.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, 10 Kasım’da Atatürk’ü anmak için Selanik’e geldiklerini söyledi. Demirtaş, “Ulusumuzun kurucusu, ulu önder Atatürk’ü doğduğu evde, büyüdüğü kentte anmak bizim için büyük mutluluk. Burada yaşadığımız duygu yoğunluğunu anlatabilmek çok zor. 1885 yılında kurulan, Atatük’ün ziyaretiyle onurlandırdığı İzmir Ticaret Odası, tüm üyeleri ile birlikte her zaman Atatürk’ün izinde yürüyecektir. Atatürk’ü özlem ve şükranla anıyoruz” diye konuştu. Demirtaş ayrıca, Başkonsolosluğun şeref defterini de imzaladı. Öte yandan İTO, 2 bin karanfili de törene katılanlara dağıttı. Duygusal anların yaşandığı törende katılımcılar İTO üyeleri, kırmızı ve beyaz karanfilleri evde bulunan Atatürk’ün mumya heykelinin önüne bıraktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz