Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “OHİ” (HAYIR) BAYRAMI RESMİ GEÇİT TÖRENLERİYLE KUTLANDI

“OHİ” (HAYIR) BAYRAMI RESMİ GEÇİT TÖRENLERİYLE KUTLANDI

19
0

Yunanistan’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında, 28 Ekim 1940 tarihinde İtalyan işgaline karşı verdiği mücadelenin yıl dönümü olan “Ohi (Hayır) Bayramı” kutlandı. Yunanistan genelinde olduğu gibi Gümülcine’de de (Komotini) 28 Ekim “OHİ” (Hayır) Bayramı resmi geçit törenleriyle kutlandı.

28 Ekim Çarşamba günü ülke genelinde gerçekleştirilen törenlerde öğrenciler, dernekler, emniyet güçleri ve askeri birlikler resmi geçit törenine katıldılar.

“OHİ” Bayramı için Batı Trakya’da Gümülcine (Komotini), Dedeağaç (Aleksandroupoli) İskeçe’de (Xanthi) resmi geçit törenleri düzenlendi. Resmi geçit töreninde devlet okulları, azınlık okulları, kültürel dernekler, emniyet ve ordu güçleri yer aldılar.

“OHİ” Bayramı münasebetiyle Gümülcine’de düzenlenen resmi geçit törenlerinde hükümeti ESPA Programlarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Aleksis Hariçis temsil ederken, törende ayrıca Rodop ili milletvekilleri İlhan Ahmet, Mustafa Mustafa, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis, Rodop İlinden Sorumlu Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Hristos Metios, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, Türkiye’nin Gümülcine Muavin Konsolosu Davut Ocak , dini temsilciler ve askeri yetkililer katıldılar.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3bco90_gumulcine-28-ekim-2015-ohi-bayrami_news

 

KUTLAMALARIN ODAK NOKTASI SELANİK

Selanik’te düzenlenen askeri geçit törenine Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un yanı sıra Savunma Bakanı Panos Kammenos, Orta Makedonya Eyaleti Başkanı Apostolos Cicikostas, Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, kilise temsilcileri ve askeri erkan katıldı.

Selanik’teki törenleri bu yıl ilk kez Savunma Bakanı Kammenos tarafından davet edilen Güney Kıbrıs Rum yönetimi Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis de izledi.

Cumhurbaşkanı Pavlopulos, tören sonunda yaptığı açıklamada, Ohi Bayramı’nın Yunan halkı için demokrasi ve özgürlük alanında ilham kaynağı oluşturduğunu belirtti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz