Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “OHİ” (HAYIR) BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI

“OHİ” (HAYIR) BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI

26
0

“OHİ” (HAYIR) bayramı tüm ülkede olduğu gibi Batı Trakya’da da törenlerle kutlandı.

Yunanistan’ın 28 Ekim 1940’ta İtalyan ordusunun “teslim olun” çağrılarına “OHİ” (HAYIR) yanıtının verildiği tarihin yıldönümüdür ve her yıl tüm ülkede törenlerle kutlanır. Dolayısıyla da 28 Ekim 2017 Cumartesi günü Yunanistan genelinde olduğu gibi Batı Trakya bölgesinde de resmi geçit töreni yapıldı. Askeri birlikler tören alanından geçerek “HAYIR” bayramını kutladılar. Havanın yağışlı olması nedeniyle öğrencilerin ve sivil toplum kuruluşlarının geçişi iptal edildi.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x66luzn

Gümülcine’deki törene bu yıl hükümeti temsilen Eyalet Başkanı Hristos Metios katıldı. Törene SİRİZA Partisi milletvekilleri Mustafa Mustafa ve Ayhan Karayusuf, Pasok Partisi milletvekili İlhan Ahmet, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, ve Maronya-Gümülcine Metropoliti Panteleimon ve ordu komutanları katıldı.

İSKEÇE

İskeçe’deki törenlerde hükümeti temsilen Vatandaşı Koruma Bakan Vekili Nikos Toskas katıldı. SİRİZA Partisi milletvekilleri Hüseyin Zeybek, Stathis Yannakidis ve Grigoris Stogiannidis, İskeçe Belediye Başkanı Haralambos Dimarhopulos ve ordu temsilcileri katıldı.

DEDEAĞAÇ

Dedeağaç’taki  törenlerde hükümeti temsilen İçişleri Bakanlığı’nın Atıkların Yönetim ve Koordinasyonu Genel Sekreteri Evaggelos Kapetanos temsil etti. Milletvekilleri ve çok sayıda vatandaşların izlediği resmi geçiş törenine okullardaki öğrenciler ve askerler katıldı. Bir küçük çocuğun oyuncak silahla törene katılması törene damgasını vurdu.

Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο Γενικός γραμματέας Συντονισμού Διαχείρισης Αποβλήτων του υπουργείου Εσωτερικών Ευάγγελος Καπετάνιος

SELANİK’TE BÜYÜK ASKERİ TÖREN

Selanik’teki kutlama törenine her yıl geleneksel olduğu gibi Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos katıldı.

Savunma Bakanı Kammenos’un da katıldığı Selanik’teki resmi geçit töreninde Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait savaş helikopterleri ve uçaklarının yaptığı gösteriler damgasını vurdu.

Pilotların uçuş esnasında verdikleri mesajlar telsizleri aracıyla tören alanında yankılandı ve halk tarafından büyük alkış aldı.

Başbakan Çipras: “Gelecek kendi ellerimizde. Ve bunu hiç kimse elimizden alamaz.”

Başbakan Aleksis Çipras 28 Ekim OHİ Milli Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başbakan Çipras’ın mesajı:

“Bugün 1940 destanını, Yunanistan ile yaşamları arasında Yunanistan’ı tercih edenleri, Arnavutluk dağlarında, vatanın şehir ve köylerinde korkunç kılıcın kesişinden özgürlüğü bilmenin ne anlama geldiğini idrak edenleri saygıyla anıyoruz. Faşizm ve Nazizme karşı mücadelesiyle ve Milli Direnişimizin gökyüzüne çıkmasıyla, Yunan halkı özgürlüğe duyduğu sevgiyi kanıtladı. Onurlu yaşam arzusunu ve kendi içindeki meselelere kendisinin karar verdiğini kanıtladı. Hiçbir şey unutulmadı, hiç kimse unutulmadı. Hiçbir fedakarlık boşa gitmedi. Karanlık, kriz ve denetim dönemlerinden sonra bugün için ülke umutla yarınlara yol alabilir. Son zorlu yıllarda halkımız fırtınalarda ayakta kalma gücüne, potansiyeline ve tarihî yüküne sahip olduğunu kanıtlamıştır. Daha iyi bir yarını sadece umut etmiyoruz. Aynı zamanda özgürlük, dayanışma, Demokrasi ve sosyal adaletle bu yarını adım adım inşa ediyoruz. O zaman olduğu gibi şimdi de bize hiçbir şeyin bağışlanmayacağından eminiz. Gelecek kendi ellerimizde. Ve bunu hiç kimse elimizden alamaz.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz