Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “ÖTEKİ KASABA” İSTANBUL’DA

“ÖTEKİ KASABA” İSTANBUL’DA

44
0

Senaryosunu Herkül Milas Yönetmenliğini Nefin Dinç’in yaptığı “ÖTEKİ KASABA” filmi 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da izleyicisiyle buluşuyor. Film iki kasabada geçiyor. Biri Batı Anadolu’daki Birgi, öteki Mora’daki Dimitsana kasabasında. Geçmişte Osmanlılar Dimitsana’yı, Yunanlılar da Birgi’yi ele geçirmişti. Filmin yapımcıları bu iki kasabayı bir yıl boyunca aralıklarla birçok kez ziyaret edip çeşitli yönlerden inceledi.  

 

“Donmuş anlaşmazlıklar” uzun süredir çözülemeyen uluslararası çatışmalardır. Türkler ile Yunanlıların (ve özellikle devletlerinin) ilişkileri son 30-40 yıldır gergin. Geçmişte birbiriyle savaşan taraflar, günümüzde bazı alanlarda hâlâ görüş ayrılığı yaşıyor. Bu film bu anlaşmazlıklar ve iki ülke vatandaşlarının algıları hakkında. Film iki kasabada geçiyor: biri Batı Anadolu’daki Birgi, öteki Mora’daki Dimitsana. Bu kasabaların tarihi “Öteki” ile hayli ilişkili. Geçmişte Osmanlılar Dimitsana’yı, Yunanlılar da Birgi’yi ele geçirmişti. Filmin yapımcıları bu iki kasabayı bir yıl boyunca aralıklarla birçok kez ziyaret edip çeşitli yönlerden incelediler: okullarda tarih nasıl okutuluyor, milli bayramlarda “Öteki” nasıl tanıtılıyor, kasabanın ileri gelenleri geçmiş ve anlaşmazlıklar konusunda ne diyor, sıradan vatandaşların ve çocukların görüşleri ve önyargıları neler, müzeler tarihi nasıl sergiliyor…

Genç yaşlı, kasaba sakinleri duygularını dile getirdi, “Öteki” hakkındaki korkularını ve düşüncelerini anlattı.

 

Bu filmin üretilmesindeki amaç toplumlar içinde yaygın inançların ve devlet politikalarının kamuoyu oluşturmadaki rolünü ve önyargıların anlaşmazlıkları nasıl sürekli kıldığını araştırmaktı.

Yönetmen: Nefin Dinç

Yazan: Herkül Millas

 

Tarih: 11 MAYIS 2011, Çarşamba

17.00-17.45: Öteki Kasaba film gösterimi

17.45-18.30: Herkül Millas’la söyleşi

Yer: Santral Kampüs, E3-105

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz