Ana Sayfa Batı Trakya Haberler NECMETTİN HÜSEYİN: “BATI TRAKYA’DA YAŞAYAN AZINLIK ÖZ VE ÖZ TÜRK’TÜR”

NECMETTİN HÜSEYİN: “BATI TRAKYA’DA YAŞAYAN AZINLIK ÖZ VE ÖZ TÜRK’TÜR”

22
0

Batı Trakya’da yaşayan azınlık öz ve öz Türk’tür. Bu Türk Azınlığının Ana Dili Türkçe, Resmi Dili Yunancadır. Bu gerçeği hiç kimse değiştiremedi ve değiştiremeyecektir.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, İskeçe İlinin Mustafçova Belediyesi’nin, Avrupa Birliği programı kapsamında Doğu Makedonya – Trakya eyaletindeki 22 belediyede oluşturulması öngören “Sosyal Merkez”ler programı dahilinde istihdam edeceği personelin Türkçe bilmesi zorunluluğu şeklinde, İdari Genel Sekreterliğin onayladığı İş İlanını yayınlaması ile ortaya çıkan durum ve yürütülen soruşturma hakkında bir açıklama yaptı.

Hüseyin “Herkesin bildiği gibi Mustafçova Belediyesi tamamen Batı Trakya Türk Azınlık insanın yaşadığı bir bölgede, azınlık insanına hizmet eden bir yerel yönetimdir. Bu sebeple Belediye Başkanı Cemil Kabza ve Belediye Meclis Üyeleri Şubat 2017’de gerçekleştirdikleri meclis oturumunda oy birliği ile aldığı ve oluşturulacak “Sosyal Merkezde” istihdam edilecek bir sosyolog, bir psikolog ve bir sekreterin Türkçe bilmesi zorunluluğu kararı ve sonrasında İdari Genel Sekreterliği ile Devlet Memurluğu Sınavı’nı (ASEP) yapan kuruma sorarak ve onaylarını alarak hazırladıkları iş ilanına göre hareket etmişlerdir.

Bu yasal prosedür ve bölgesel yapı gereği oluşturulan İş İlanının yayınlanmasından sonra bazı şer odaklarının ortaya koyduğu tepki ve çıkardığı gürültü ile hareket eden adli makamlar, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza hakkında soruşturma başlatmıştır.

Bizler 1. sınıf Yunanistan vatandaşı Batı Trakya Türk Azınlığı olarak bu güne kadar sadece ve sadece Lozan Antlaşmasının 36 – 45. maddeleri ile Yunanistan anayasasından doğan vatandaşlık haklarımız dışında hiçbir talebimiz olmadı ve olmayacaktır.

Hizmet götürdüğü halkının tamamı Türk olan bir yerel yönetim kadrosunun ve gerekli üst mercilerden gerekli onayları almış olmasına rağmen tamamen yasal prosedür çerçevesinde hareket ederek hazırladığı iş ilanına sadece fanatizm ve ırkçı duygularla birilerinin tepki vermesi ve buna istinaden de adli makamların soruşturma başlatmasını kınıyoruz.

Daha önce defalarca haykırdığımız gibi Yunanistan Başbakanı Çipras ve İktidardaki SYRİZA Partisi, Batı Trakya Türk Azınlığını ve kendisi hakkındaki son karaları iktidarın küçük ortağı Faşist ANEL Partisine ve onun başkanı Kamenos’a teslim etmiş olduğunu görmenin ve bir kez daha haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ben bir kez daha Batı Trakya’da yaşayan azınlığın öz ve öz Türk olduğunu, bu Türk Azınlığın Ana Dilinin Türkçe, Resmi Dilinin Yunanca olduğunu ve bu gerçeği hiç kimsenin değiştiremediği ve değiştiremeyeceğini beyan ederek, Mustafçova Belediye Başkanımız Cemil Kabza hakkında başlatılan adli soruşturmanın hemen durdurulması ve yasal izinleri alınarak yayınlanan iş ilanı gereği de Türkçe bilen personellerin istihdam edilmesini beklediğimizi ve Mustafçova Belediye Başkanımız Cemil Kabza’nın her daim yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna beyan ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz