Ana Sayfa Batı Trakya Haberler NEA MUDANYA’LI YUNANLILAR AYA YORGİ YORTUSUNU MUDANYA’DA AYİN İLE KUTLADILAR

NEA MUDANYA’LI YUNANLILAR AYA YORGİ YORTUSUNU MUDANYA’DA AYİN İLE KUTLADILAR

30
0

Yunanistan’ın Nea Mudania (Yeni Mudanya) bölgesinden Yunanlar, iki gün boyunca Bursa’nın Mudanya ilçesini ziyaret etti.

Nea Mudania’dan Bursa’nın Mudanya ilçesine giden heyet, hafta sonunu dini ve kültürel etkinliklerle Mudanya’da geçirdi. Mudanya gezisinin ikinci gününde Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı. Yunanlılardan oluşan kafile, Mudanya, Kumyaka ve Tirilye’yi gezerek, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’dan bölge hakkında bilgi aldı.

Son yıllara Türkiye genelinde, değişik dinlere saygı ve hoşgörü kapsamında gerçekleştirilen çeşitli etkinlerden biri de Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezinde Fener Rum Patriği Bartolomeos’un yönettiği ayin ile gerçekleştirildi.

Bartholomeos, Mudanya’da Ayin Yönetti

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, eskiden “Aya Yorgi” Kilisesi olan Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapılan ayini yönetti.

Ayine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Bursa Metropoliti Elpidoforos Lambriniadis, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Evangelos Sekeris, Nea Mudanya Belediye Başkanı Emmanuil Karras ve Yunanistan’ın Nea Mudanya bölgesinde yaşayan Yunanlardan oluşan kafile katıldı. Mudanya’da, Ortodoks dünyasının önemli merkezlerinden olan, eski kilise Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve yaklaşık 200 kişinin katıldığı ayini İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.

Ayin sonrası konuşan Bursa Metropoliti Lambriniadis, Mudanya’da bulunmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ön yargılar yıkılıyor. İki halk arasındaki sevgi, saygı ve dostluk bağları güçlendiriliyor.”

“Mudanya, barışın ve kardeşliğin başkenti olarak ilan edilmişken, biz de dedik ki ‘Bu barışa ve kardeşliğe katkıda bulunalım’. İki yaka belediye başkanları anlaşmışlar ve bu inisiyatifi başlatmaya karar verdiler. Biz de bunun dini boyutunu eklemek istedik; çünkü her millette olduğu gibi bizler de dinimize bağlıyız. Barışın dini boyutunu eklemek istedik. Müslümanlar dinlerine ve camilerine nasıl bağlılarsa Hristiyanlar da kiliselerine bağlılardır. Bugün bu tarihi bir gün olduğu için Patrik’imizin de burada bulunmasını istedik. Bugün burada bu tarihi mekanda bir aradayız ve ayinimizi gerçekleştireceğiz. Bizlere bu etkinliğimiz için izinleri veren tüm yetkili makamlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Valiliğimize, Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz’a ve özellikle de Mudanya, Tirilye ve Kumyaka halkına teşekkür ediyoruz. Bizleri bağırlarına bastılar, sevgilerini gösterdiler ve misafirperverliklerini hep gösterdiler, halen de göstermekteler. Ön yargılar yıkılıyor. İki halk arasındaki sevgi, saygı ve dostluk bağları güçlendiriliyor. Bu nedenle de çok mutluyuz. Mudanya ilçesinde bulunmaktan son derece mutluyuz. Barışın egemen olduğu dünyada kardeşçe yaşamak en güzel şey.”

Karras: “Her iki belediye arasında sevgi saygı var”

Yunanistan’ın Nea Mudanya Belediye Başkanı Emmanuil Karras ise “Çok duyguluyum; çünkü bilindiği gibi mübadeleden sonra buradan göç eden Rumlar, bizim bölgemize, Haldikidi Nea Mudanya’ya yerleşti. Bugün iki belediye başkanı arasında büyük sevgi, saygı, muhabbet ve iş birliği var. Bu nedenle de Mudanya’ya gelmekten ve burada bulunmaktan ötürü çok mutluyuz. Ayrıca özellikle 96 yıl aradan sonra bu anlamlı binada eski Aya Yorgi Kilisesi’nde ayin yapıyoruz. Dualarımızı edeceğiz, çok mutluyuz” dedi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da konuklarını barış ve kardeşliğin başkenti Mudanya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Bizim dünya barışına, barışın ve kardeşliğin başkenti olarak vermek istediğimiz katkı; bu. Her alanda eğitim, kültür ve sanatta barışın olması, savaşların son bulması tek dileğimizdir. Mudanya’dan haykırdığımız, sonsuza dek barış haykırışımızın tüm dünyada yankılanıp, karşılığını görmesi bizi mutlu etmektedir. Mudanya olarak buna elimizden gelen katkıyı veriyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz