Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ND PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİNDEN BAŞKONSOLOSLUK HAKKINDA YİNE BİR “ASPARAGAS” SORU ÖNERGESİ

ND PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİNDEN BAŞKONSOLOSLUK HAKKINDA YİNE BİR “ASPARAGAS” SORU ÖNERGESİ

15
0

Nea Dimokratia Partisi Milletvekilleri hiç bir iktidar zamanında olmadığı kadar Samaras iktidarında kafayı Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na takmış vaziyette. Dolayısıyla da yerli yersiz, zamanlı zamansız soru önergeleri bilhassa ülkenin bu fırtınalı anlarında gündemini değiştirmeye yönelik bu saçmalıkların ardı arkası kesilecek gibi görünmüyor. İşin en enteresan yanı da iktidarın başı olan siyasi bir partinin Milletvekilleri, Hükümete başka konularda karşı gelemeyen ve Başbakan Samaras’ın emrinde olanlar soru önergesi sunuyor. Böyle bir uygulama acaba dünyanın neresinde var doğrusu merak ediliyor. Muhalefet Milletvekillerinin sorması normaldir. Ancak kendi partini, Başbakanını, Bakanlarını ve iktidar hükümetini eleştirmek olsa olsa sadece ülkemiz Yunanistan’da olur.

Nea Dimokratia Partisi’nden (ND Yeni Demokrasi) 32 Milletvekili Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu hakkında yeni bir soru önergesi verdiler. Aralarında Meriç (Evros) Milletvekili Dermencopulos ve Drama Milletvekili Kiriazidis’in de bulunduğu soru önergesi Selanik B Bölgesi Milletvekili Savvas Anastasiadis tarafından sunuldu. Soru önergesinde “Hassas bölgede Türk başkonsolosluğunun rolü” adı altında sunulan soru önergesinde “Trakya son derece hassas ve özel dikkat gerektiren bir bölge, böylece bir oldu bitti ile karşı karşıya kalmayalım” ifadeleri yer alıyor.

Gümülcine Türk Gençler Birliği konusunda Maliye ekiplerini göreve davet edenlerin ve Birliğe gönderenlerin de yine ND Partisi içinden veya “yandaşlarından” birilerinin olduğu özellikle Azınlık insanı içerisinde hemen hemen her gün dile getirildiği iddia ediliyor.

Geçtiğimiz ay içerisinde yine bilindiği üzere T.C. Başkonsolosu sayın Osman ilhan Şener hakkında, Susurköy din görevlisini tehdit ettiği gerekçesiyle yine bir grup ND Milletvekili tarafından ilgili Bakanlıklara soru önergesi sunulmuştu. Bunun neticesinde Dışişleri Bakanı sayın Avramopulos Türk Büyükelçisi sayın Kerim Uras’tan konu ile ilgili bir açıklama istemişti. Hatta Yunan basını Yunanistan’ın bu konu ile ilgili sayın Büyükelçiye bir “NOTA” verildiğini de iddia etmiş gazetelerin haber sayfalarına taşımıştı.

Tabii ki son zamanlarda Batı Trakya’da bu gelişmeler yaşanırken, özellikle T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu hakkında “asparagas” haberler, asılsız iddialar, olur olmaz yalan haberlerle Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi’nde yaşayan Yunanlıları Başkonsolos ve onun görev yaptığı Kuruma ve dolayısıyla da T.C. Dışişleri Bakanlığı’na yönelik sistematik bir biçimde olumsuz bir şekilde karşı çalışmalar yapmak üzere bazı “karanlık güçler” tarafından internet ortamında bir platform oluşturuldu. Bu platform da “ΠΡΟΞΕΝΕΙΟΣΤΟΠ / DEFOL!” olarak “vaftiz” edildi. Bu platformun sabahtan akşama kadar işi gücü Gümülcine’den gelmiş geçmiş ve görevde olan T.C. Gümülcine Başkonsolosları (kim olursa olsun hiç önemli değil, ister Mustafa Sarnıç isterse Osman ilhan Şener) hakkında yazılar yazmak, hatta ve hatta hakaretlere varılan tehditler ve yazılar yazılmaktadır.

Bu sitede çıkan sözde haberlere bakılacak olursa, Batı Trakya’da gazetecilik yapan, öğretmenlik yapan, Azınlık insanının seçtiği Müftüler, “Başkonsolosluğa yakın olanlar” olarak tanımlanıyor ve “Ankara’nın Ajanları” olarak Yunan kamuoyuna ve ırkçı gruplara adeta hedef olarak gösteriliyor. Bunun neticesinde de gazeteciler ve öğretmenler zaman zaman şiddete mahruz kalıyorlar.

Her nedense devletin kontrol mekanizmaları bu tür siteleri insanların haber alma hakkına yönelik haklarına, küçük çocukların dahi kolaylıkla erişebileceği hakaret ve küfürler dolu sözde haber içerikli yazıların, toplumun yaşamında yaşlı, orta yaşlı ve çocukların terbiye ve ahlakına aykırı olmalarını gözardı ederek kontrol etmekte yetersiz kalıyor. Böylelikle 8-14 yaşında çocukların bu hakaret ve küfür misali yazıların okumalarına adeta imkan sağlanıyor. Hatta ve hatta sözkonusu sitede Başkonsolosluğun bölgeden uzaklaştırılması için bir imza kampanyası dahi başlatıldığı görülmektedir.

İşte sözkonusu sitede yer alan yüzlerce hakaret içerikli yazılardan bazı örnekler, yorum sizin. Bölgede barışı, huzuru ve birlikte yaşamı bozmak isteyenler kimlerin olduğuna yine siz okuyucular ve devlet büyükleri ve devletin kurumları karar verecek.

 

ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ – ΣΤΟΠ / DEFOL!

 

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ
ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΙΚΟΥ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΘΡΑΚΗ

Μια πρωτοβουλία του Σωματείου ΑΝΤΙΦΩΝΗΤΗΣ

Σφάλμα! Η αναφορά της υπερ-σύνδεσης δεν είναι έγκυρη. 


ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ
ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ

Τουρκοπράκτορες της Θράκης συναντούν τη Δραγώνα στο Παρίσι!

Αναγνώριση από την Ελλάδα ζητούν οι τουρκοπράκτορες!

Λουκέτο στο παράνομο τουρκομάγαζο!

Στην ουρά, για να τιμήσουν τον κεμαλικό φασισμό!

Και άλλοι τουρκοπράκτορες στη Ρόδο!

Τουρκόφρονες δημοσιογράφοι της Θράκης καταγγέλλουν την…αυταρχική Ελλάδα!

Όταν οι τουρκοπράκτορες υποδύονται τους δασκάλους…

Το ΑΚΠ, ο Ερντογάν και ένας…υπερήφανος κολαούζος από τη Θράκη!

Ξηλώθηκε ο τουρκόψυχος διευθυντής που παρέβη την ελληνική νομοθεσία!

Αποκάλυψη τώρα για την κόπρο της οδού Ιώνων!

Ένας…αφιερωμένος τουρκοπράκτορας!

Τα γιουσουφάκια του Νταβούτογλου!

Πάλι στην Τουρκία ο ψευδομουφτής Ξάνθης…

Ξιπάστηκαν οι τουρκοπράκτορες!

Νέα διεθνής σπίλωση της Ελλάδας από τους τουρκοπράκτορες του προξενείου!

Ο διευθυντής, ένα σκάνδαλο και ένας πράκτορας…

Ο νέος εμετός του τουρκοπράκτορα!

Και πάλι κόμβος…τουρκοπρακτόρων η Κομοτηνή!

Το νέο άθλιο παραλήρημα ενός τουρκολάγνου φασίστα…

Τούρκικα ποτάμια μαύρου χρήματος στην ελληνική Θράκη…

Και πάλι στη Θράκη το Καραβάνι του Τουρκισμού!

η τουρκοφυλλάδα της Κομοτηνής «Μπιρλίκ»

32 ND MİLLETVEKİLİNİN VERMİŞ OLDUĞU SORU ÖNERGESİ

Ερώτηση-Ρόλος του Τουρκικού Προξενείου Κομοτηνής στην ευαίσθητη περιοχή της Θράκης 19.11.2012

 

Σάββας Ι. Αναστασιάδης

Νέα Δημοκρατία

Βουλευτής Β’ Περιφέρειας Θεσσαλονίκης

 

Ε Ρ Ω Τ Η Σ Η

 

Προς τους κ.κ. Υπουργούς:

1) Εξωτερικών

2) Δικαιοσύνης

 

Θέμα: «Ρόλος του Τουρκικού Προξενείου Κομοτηνής στην ευαίσθητη περιοχή της Θράκης».

 

Σύμφωνα με δημοσίευμα- άρθρο-της εφημερίδας  « Δημοκρατία» της Κυριακής 18 Νοεμβρίου 2012, το Τουρκικό Προξενείο της Κομοτηνής, δρώντας ανενόχλητο κάτω από τη μύτη των Ελληνικών Αρχών, έχει δημιουργήσει ένα παρακρατικό και παραστρατιωτικό μηχανισμό που επιβουλεύεται  την ακεραιότητα της πατρίδας μας.

 

-Για να τεκμηριώσει την άποψή του ο συντάκτης του άρθρου, αναφέρεται σε διάφορα γεγονότα που έχουν λάβει χώρα στην περιοχή, όπως : Η επίθεση από παρακρατικούς μέχρι λυντσαρίσματος σε ομάδα Ελλήνων ηθοποιών στον Εχίνο. Η επίθεση σε Γαλλικό τηλεοπτικό συνεργείο στις θέρμες Ξάνθης.

 

-Μεταξύ των επεισοδίων αναφέρεται και εκείνο των απειλών και εκβιασμών με παρότρυνση του Τούρκου Προξένου και τελικά εξαναγκασμό σε παραίτηση του Ιμάμη του χωριού Σώστη της Ξάνθης για το οποίο έχουμε ήδη καταθέσει ερώτηση. Ακολούθησε διάβημα διαμαρτυρίας από το Ελληνικό Υπουργείο Εξωτερικών, αλλά από ότι φαίνεται δεν πτόησε κανέναν , αφού σε λίγες μέρες προκλήθηκε από άτομα του ιδίου χώρου , με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και για τον ίδιο λόγο η επίθεση εναντίον του Ιμάμη της Ρόδου.

Επίσης η επί δεκαετίες ανοχή από τις Ελληνικές Αρχές της λειτουργίας χωρίς άδεια, κυλικείου, που λειτουργούσε ως παρακρατικό κέντρο στο χώρο της  «Τουρκικής Νεολαίας Κομοτηνής», δημιουργεί απορίες.

 

-Είναι δε ενδεικτικές οι δηλώσεις του Τούρκου ΥΠΕΞ κ. Νταβούτογλου στην Ισλαμική διάσκεψη του Τσιμπουτί στις 13 και 14 Νοεμβρίου 2012 , περί δυσκολιών που αντιμετωπίζει η μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης και της Δωδεκανήσου, που σημαίνει ότι τα δύο γεγονότα (Θράκης και Ρόδου) προκλήθηκαν για να τεκμηριώσουν όσα στη συνέχεια επικαλέσθηκε στην Ισλαμική διάσκεψη ο κ. Νταβούτογλου.

 

-Επειδή η περιοχή της Θράκης είναι εξαιρετικά ευαίσθητη και απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή, ώστε να μη βρεθούμε προ τετελεσμένων γεγονότων .

 

-Επειδή είναι πασιφανές ότι οι πρωτεργάτες των επεισοδίων, στηρίζονται και υποκινούνται άνωθεν.

 

-Επειδή κατά καιρούς οι παρεμβάσεις του Τουρκικού Προξενείου , ξεφεύγουν από τα όρια των υπηρεσιακών αρμοδιοτήτων του και δημιουργούν προβληματισμό για τον ρόλο και τις επιδιώξεις του.

 

-Επειδή , πιθανότατα, θα υπάρχουν γεγονότα που διαδραματίζονται στην περιοχή και δεν βλέπουν ποτέ το φώς της δημοσιότητας γιατί καλύπτονται κάτω από το καθεστώς τρομοκρατίας και φόβου που επιβάλλει το Προξενείο.

 

Ερωτώνται οι κύριοι Υπουργοί:

 

1) Γιατί, κάθε φορά που προκαλούνται ανάλογα επεισόδια, δεν παρεμβαίνει ο αρμόδιος εισαγγελέας αναζητώντας την πηγή και το λόγο υποκίνησης των επεισοδίων;

2) Γιατί επέτρεψαν οι Ελληνικές Αρχές (Δ/νση Υγιεινής περιφέρειας, Εφορία, Ελεγκτικές Υπηρεσίες), την επί δεκαετίες λειτουργία κυλικείου, χωρίς άδεια , χωρίς Α.Φ.Μ., χωρίς ταμειακή μηχανή, δηλαδή παράνομα;

Τι τους εμπόδιζε να παρέμβουν για να εφαρμόσουν την νομιμότητα;

3) Σε ποιες ενέργειες είχε προβεί το Υπουργείο Εξωτερικών για να διερευνήσει  αν κάθε ένα γεγονός όπως καταγράφεται στο συνημμένο δημοσίευμα, ήταν αληθινό; Ποια ήταν η σκοπιμότητα πρόκλησής του κάθε επεισοδίου, και ποιοι οι υποκινητές του; Και αν έγινε η διερεύνηση ποια  τα αποτελέσματα και ποια η στάση του Υπουργείου Εξωτερικών για κάθε περίπτωση;

4) Σε ποιες ενέργειες προτίθεται να προβεί το Υπουργείο Εξωτερικών αν αποδειχθεί ότι όλα τα επεισόδια υποκινούνται και συντονίζονται από τον Τούρκο Πρόξενο με στόχο την αποσταθεροποίηση της περιοχής; Θα είναι ή δεν θα είναι λόγος απέλασής του;

5) Από τις δηλώσεις Νταβούτογλου στην Ισλαμική διάσκεψη συμπεραίνεται ότι τα άτομα που προκαλούν τα επεισόδια είναι ενεργούμενα του Τουρκικού ΥΠΕΞ, μέσω του Προξενείου της Κομοτηνής. Είναι στις προθέσεις του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών να διερευνήσει τις προαναφερόμενες υποθέσεις  και αν προκύψουν τεκμήρια να παραπέμψει τους πρωτεργάτες με το αδίκημα της σύστασης συμμορίας;

 

Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 012               Οι Ερωτώντες Βουλευτές

 

1) Σάββας Ι. Αναστασιάδης

2) Γεωργιάδης Σπυρίσων Άδωνις

3) Μιχελάκης Γιάννης

4) Ανδριανός Γιάννης

5) Αντωνίου Μαρία

6) Ασημακοπούλου Άννα- Μισέλ

7) Αυγερινοπούλου Διονυσία

8) Βεσυρόπουλος Απόστολος

9) Βλαχογιάννης Ηλίας

10) Γεωργαντάς Γεώργιος

11) Δερμεντζόπουλος Αλέξανδρος

12) Καραμανλή Άννα

13) Καράμπελας  Γιάννης

14) Καρανάσιος Ευθύμιος

15) Κλειτσιώτης Κων/νος

16) Κουκοδήμος Κων/νος

17) Κοψαχείλης Τιμολέων

18) Κυριαζίδης Δημήτρης

19) Κωνσταντινίδης Ευστάθιος

20) Λεονταρίδης Θεόφιλος

21) Μακρή-Θεοδώρου Ελένη

22) Μπατσαρά Γεωργία

23) Ορφανός Γεώργιος

24) Παπαδόπουλος Μιχάλης

25)Πασχαλίδης Γιάννης

26) Σκόδρα Ασημίνα

27) Σταμενίτης Διονύσιος

28) Στύλιος Γιώργος

29) Ταμήλος Μιχαήλ

30) Τσαβδαρίδης Λάζαρος

31) Τσουμάνης Δημήτρης

32) Χριστογιάννης Δημήτρης

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz