Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİZANLI VE KETENLİK’TE HATİM TÖRENLERİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

MİZANLI VE KETENLİK’TE HATİM TÖRENLERİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

16
0

Bu hafta sonu Mizanlı’da gerçekleşen kurban kesimi ve hatim merasimine çok sayıda halkımız katıldı. 19 Mayıs Cumartesi günü Müftü Ahmet Mete’nin katılımıyla dualar eşliğinde kurbanlar kesildi.

20 Mayıs Pazar günü Kur’an Kursu öğrencilerinin icra ettikleri hatim töreni çok güzel bir ortamda kalabalık bir halk katılımıyla coşkuyla gerçekleşti. Törene halkın yanı sıra şeref konukları olarak; Müftü Ahmet Mete ve Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu adına Ramadan Duban, Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara, Türkiye’den Balkanlar Konfederasyonu Asbaşkanı, İstanbul İsmail Ağa Kur’an Kursu Müdürü Mahsun Vanlıoğlu ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez Üyesi Musa Yurt sabık milletvekilleri katıldılar.

 

Müftülük bünyesinde faaliyet gösteren Mizanlı Kur’an Kursu Öğretmenleri Cemali Korme ve Mustafa İmam’ın gözetiminde hatim merasimini gerçekleştiren öğrenciler, katılımcılara coşkulu anlar yaşattı. Törenin başında Müftü Ahmet Mete kısa bir konuşma yaparak Kur’an Kursu hocalarını ve çocukları tebrik etti ve aileleri uyararak bundan böyle de çocuklarının eğitimlerine devam etmeleri gerektiğini dile getirdi. Müftü mete daha sonra aynı gün Ketenlik’te de yapılan hatim merasimine katılmak üzere Mizanlı’dan ayrıldı.

Törenin ardından Mizanlı Müslüman Türk halkının hazırladığı pilâvlar ikram edildi.

 

 

KETENLİK’TE HATİM TÖRENİ

İskeçe’nin Balkan Kolu köylerinden Ketenlik’te 19 – 20 Mayıs tarihlerinde coşkulu kurban ve hatim törenleri gerçekleşti.  19 Mayıs Cumartesi günü Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu’nun yaptığı dua ile kurbanlar kesildi. 20 Mayıs Pazar günü de Ketenlik Kur’an Kursu öğretmenleri; Fatma İmam, Hasan Peçenek, Hüseyin Karahus, Hasan Kalfa, Fehmi Palazlı, Sami İsmailko, İdris Dangala ve Emine Abdullah’ın gözetiminde gerçekleşen hatim töreni katılımcılara coşkulu anlar yaşattı. Çocukların düzgün Kur’an kıraatleri ve güzel şiir okumaları dikkatlerden kaçmadı.

Törene kalabalık halkın yanı sıra şeref konukları olarak; Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, Müftü Ahmet Mete, Milletvekili Hüseyin Zeybek, Bölge Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Uzun, Belediye Başkanı Mustafa Cukal, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara, T. C. Ziraat Bankası İskeçe Şubesi Müdürü Ömer Çay, Sabık Milletvekilleri ve İstanbul İsmail Ağa Kur’an Kursu Müdürü Mahsun Vanlıoğlu katıldılar.

Müftü Ahmet Mete yaptığı hatim duasının ardından yaptığı kısa konuşmasında; Kur’an Kursu hocalarını ve öğrencileri tebrik etti ve birlik ve beraberlik üzerinde durarak, birlik ve beraberliği lafta değil pratikte yaşamak ve göstermek gerektiğini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz