Ana sayfa Yunanistan Haber “MyConsulLive” Hizmet Vermeye Başladı

“MyConsulLive” Hizmet Vermeye Başladı

0
0

Yunanistan’ın Boston, İstanbul, Düsseldorf Başkonsoloslukları ve Batı Avustralya’daki Perth Konsolosluğu, Yunanistan vatandaşların fiziksel varlıkları olmaksızın görüntülü görüşme yoluyla, “MyConsulLive” platformunun pilot aşamasının bir parçası olarak hizmet vermeye başladı.

Yurt dışında yaşayan Yunanistan vatandaşları için dijital hizmetler dönemi başlıyor. Bundan sonra bazı basit işlemlerin yapılması için Almanya’da, Hollanda’da veya diğer AB ülkelerinde, ABD’de, Kanada’da, Avustralya’da veya Türkiye’de yaşayan Yunanistan vatandaşların Yunanistan’a gelmelerine gerek kalmayacak. Bulundukları yerden internet aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Deneme amaçlı “MyConsulLive” uygulaması 5 Şubat Cuma gününden itibaren Yunanistan’ın bazı temsilciliklerinde yurt dışında daimi ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının Dışişleri Bakanlığı, Konsolosluklar, Başkonsolosluklar ve Büyükelçiliklerle görüntülü görüşme sistemi deneme amaçlı hizmete açıldı.

Bu uygulama, KEP, OAED ve AADE tarafından sağlanan ilgili dijital randevu hizmetlerinin standartlarında Kamu Yönetimi Bilgi Sistemleri Genel Sekreterliği tarafından tasarlanan bir platformdur.

İşlemler için randevu almak isteyen Yunanistan vatandaşları önce myConsulLive.gov.gr’ye girecek, Taxisnet’teki kodları aracılığıyla verilerini doğrulayacak ve ardından mevcut randevular listesinden istediği gün ve saati seçecektir.

Video görüşmesinin başlangıcında Yunanistan vatandaşı olan kişi tarafından önce (nüfus cüzdanı-taftotita, pasaport vb.) gösterilerek kimlik doğrulaması yapılacak ve ardından çalışan memur tarafından randevu talebi işleme alacaktır.

Görüntülü görüşmenin sağladığı hizmetler şunlardır:

Yurt dışında daimi ikamet belgesi (Πιστοποιητικού Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού) verilmesi.

Aile medeni durum veya doğum (Βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης ή γέννησης) belgesi verilmesi.

İkamet belgesi (Βεβαίωση διαμονής) belgesi verilmesi.

Noterlik belgelerinin (evlilik veya ölüm) kopyaları veya özetleri (Αντίγραφα ή αποσπάσματα ληξιαρχικών πράξεων) belgelerinin verilmesi.

Emeklilik hakkının beyanı (Δήλωση δικαιούχου σύνταξης) belgesinin verilmesi.

Konsolosluk kurumuna başvuruların veya beyanların sunulması (Υποβολή αιτήσεων ή δηλώσεων στην Προξενική Αρχή).

Söz konusu uygulama 2021 yılı içinde sırasıyla değişik ülkelerde bulunan tüm Konsolosluk makamlarına genişletilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here