Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUZENİDİS SELANİK İLE İZMİR’İ BİRBİRİNE BAĞLADI

MUZENİDİS SELANİK İLE İZMİR’İ BİRBİRİNE BAĞLADI

16
0

Yunanlı işadamı Muzenidis Selanik (Thessaloniki)  ile İzmir’i birbirine bağladı.

Yunan Ellinair havayolu şirketince, Selanik’ten İzmir’e haftanın iki günü gerçekleştirilecek direkt uçuş nedeniyle Adnan Menderes Havalimanı’nda tören düzenlendi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selanik ile İzmir’i Ege Denizi’nde partner gördüklerini, karşılıklı sinerji oluşturarak iki kentin de kalkınmasına katkıda bulunacak direkt uçuş seferlerinden dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Uçağın karşılıklı doldurulması halinde seferlerin artacağını, Selanik ile İzmir arasında deniz ulaşımının yolunun da açılacağını dile getiren Kocaoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir ile Selanik’in birbirine benzeyen kardeş şehirler olduğunu, kentten Selanik’e uçak ile gidebilmek için İstanbul’a oradan Atina’ya oradan da Selanik’e uçuş gerçekleştirmenin gerektiğini söyledi. Artık iki kentin direkt uçuşla birbirine bağlandığını dile getiren Demirtaş, kentler arasında deniz ulaşımının da sağlanması gerektiğine işaret etti.

Demirtaş, “Üzerimize düşen görevi yapacağız. Bu seferleri dolduracağız, uçak sayılarını artıracağız” ifadesini kullandı.

“İzmir-Selanik iki kız kardeş”

 

TÜRKLER BENİM KARDEŞİM

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, çok duygulandığını ve uçuşların ardından gemi işi için de uğraşacaklarını söyledi. Butaris, “Selanik ve İzmir’in iki kız kardeş. Anneleri var; İstanbul. Bu iki kız kardeş buluşmalı ve görüşmeli. Yunanistan, İzmirli iş adamı için Balkanlar’a açılan kapı. İzmir de Yunan iş adamları için Doğu’ya açılan kapı. İnşallah Doğu’daki hüzünlü olaylar sona ersin. Türkler benim kardeşim ben onları böyle hissediyorum. Avrupalıları ortağım gibi görüyorum. İnsan ortağıyla kavga eder yolunu değiştirir, ama kardeşleriyle kavga da etse yolunu değiştiremez, aynı yolda birlikte kalır” dedi.

MOUZENİDİS’DEN ÖVGÜ

Havayolu şirketi Elinair Başkanı Giannis Mouzenidis, “Yaşadığımız geçiş dönemine rağmen turizm uluslararası ekonomi alanında en önemli sanayilerden birisi olmaya devam etmekte olup ayrıca yükseliş göstermektedir. Devlet olsun özel olsun tüm şirketler turizmin gelişmedeki önemini kavramış bulunmaktadırlar” dedi.

En güçlü turizm gruplarından biri olan şirketlerinin Polonya ve Türkiye’de büyüme planlarının bulunduğuna işaret eden Mouzenidis, gruba ait havayolu Elinair ağını her geçen gün geliştirmekte olduklarını kaydetti. İzmir’in en önemli seçimleri olduğunu da belirten Mouzenidis şöyle dedi: “İzmir ve Selanik Ege Denizi’nin önemli tarihi bulunan iki şehridir. Hedefimiz İzmir-Selanik direkt irtibatına katkıda bulunmaktır. Demek oluyor ki Elinair mesafeleri sıfırlayan, iki şehri birbirine yaklaştıran bir köprü rolünü oynayacaktır.”

SEFERLER KALICI OLSUN

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Selanik ve İzmir’in birbirine benzeyen kardeş şehirler olduğunu vurgulayarak “Ancak maalesef ne karadan ne denizden ne havadan kolay bir ulaşım sağlanamamıştı. İnşallah bu artık geride kaldı. Önümüze bakalım, uçağı dolduralım ve bu seferler kalıcı olsun. Ama yeterli değil. Aynı zamanda deniz ulaşımı da sağlamak zorundayız. Turizm ve ticaret bu deniz ve havayolu ile gelişebilir. Şu anda 1 milyon Yunanlı Türkiye’ye geliyor, 1 milyon Türk de Yunanistan’a gidiyor. Bu iki kardeş ve komşu ülkenin toplam nüfusu 90 milyon. Onun için biz de üzerimize düşen görevi yapacağız. Bu seferi dolduracağız, uçak sayılarını artıracağız” dedi.

TAV İzmir Genel Müdürü Erkan Balcı, 7 ülkede 14 havalimanında verdikleri hizmetle elde ettikleri tecrübe ve bilgi birikimini İzmir’in potansiyelini gerçekleştirmek için kullandıklarını belirterek “TAV olarak Ellinair Havayolları ile birlikte Selanik ve İzmir’i birbirine bağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye ve Yunanistan arasında köklü bir tarihe dayanan birlikteliğin turizm sektörüne daha fazla yansıyacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Konsolos Theodora Çakiri, yatırımcı şirket Mouzenidis Grup’u överek başarıları için tebrik etti. İki taraftaki ticaret odalarının da işbirliği yapması gerektiğine dikkat çeken Çakiris, uçuşların yoğun ilgi görmesinden umutlu olduğunu belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz