Ana sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFAOĞLU: “YASAKLARLA BİR YERE VARAMAYIZ”

MUSTAFAOĞLU: “YASAKLARLA BİR YERE VARAMAYIZ”

13
0

Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Nicolas Matthioudakis’i ziyaret eden  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Başkanı Taner Mustafaoğlu, Başbakan Aleksis Çipras’a iletilmek üzere sunduğu mektupta, Çipras’ın Türkiye’de ağırlamak istediklerini ifade ettiler. Mustafaoğlu, ”Batı Trakya Türk toplumu parlamentoya 3 milletvekili göndererek Çipras’a olan desteğini ortaya koydu. Biz de Çipras’tan yıllardır süren anlamsız yasakları kaldırmasını bekliyoruz” dedi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Başkanı Taner Mustafaoğlu, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Nicolas Matthioudakis’i ziyaret ederek Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a iletilmek üzere mektup sundu. Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen görüşmenin ardından basına açıklama yapan Mustafaoğlu, görüşmede gönderdikleri kutlama mektubunda Çipras’ı Türkiye’ye davet ettiklerini söyledi.

ÇİPRAS’I AĞIRLAMAK İSTİYORUZ

Çipras’ın ilk Türkiye ziyaretinde heyetlerini kabul etmesi veya derneklerini ziyaret etmesi taleplerini başkonsolos Matthioudakis’e ilettiklerini belirten Mustafaoğlu, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Yunanistan ziyaretleri sırasında buradan oraya göçmüş olan Rum azınlığın derneklerini defarlaca ziyaret ettiğini biliyoruz. Biz de bir eksiğin tamamlanması açısından bir teklifte bulunduk” diye konuştu.

YASAKLARLA BİR YERE VARILMAZ

Batı Trakya Türkleri olarak Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluğa katkıda bulunmak istediklerini anlatan Mustafaoğlu, “Batı Trakya Türkleri 3 milletvekilini Radikal Sol Koalisyon’a (SYRIZA) vererek yeni hükümete olan inançlarını ortaya koymuşlardır. İnşallah bunun karşılığını Batı Trakya Türkleri ve tüm Yunanistan halkı bulur ve başarılı bir hükümet görürüz önümüzdeki dönemde” şeklinde konuştu. Değişim yapacağına inananan Batı Trakya Türkleri’nin Syiriza hükümetie büyük destek verdiklerini  belirten Mustafaoğlu, ”İki ülke yasaklarla bir yere varamaz. yunanistan Başbakan’ı Çipras’tan benim konumumda olan ve Yunanistan7a girişi engellenen insanlara seyahat hakkı tanımasını bekliyoruz” diye konuştu

Mektuptan Azınlık konusunda olumlu yaklaşım bekliyoruz

BTTDD’nin mektubunda Çipras’a hitaben “SYRIZA’nın Türk adaylarının aldığı yüksek oylar azınlığımızın sizden ve partinizden beklentisini samimi bir  şekilde yansıtmaktadır. Batı Trakya Türk azınlığı Yunanistan’ın ayrılmaz parçası olarak, sizden azınlık konularına olumlu yaklaşımlar beklemektedir” denildi.

 

Sayı: 2015/044 02 Mart 2015

Konu: Kutlama hk.                          

Sayın: Alexis Tsipras

Yunanistan Başbakanı

Yunanistan’da  yapılan 25 ocak genel seçimlerinden partiniz Syriza’nın 1.olarak çıkması neticesinde kurduğunuz hükümetin tüm üyelerini, sizi ve  partinizin tüm mensuplarını  kutlarız.

Syriza’nın Türk adaylarının aldığı yüksek oylar azınlığımızın sizden ve partinizden beklentisini samimi bir  şekilde yansıtmaktadır.Batı Trakya Türk azınlığı Yunanistan’ın ayrılmaz parçası olarak,sizden azınlık konularına olumlu yaklaşımlar beklemektedir.

Türkiye’de 1923’ten beri Yunanistan (Batı Trakya )’dan göç etmiş 750.000 civarında Batı Trakya Türkü yaşamaktadır. Bizler de, 1946 yılında kurulmuş, 16 şubesi ve 20.000 civarında üyesi olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği çatısı altında, heyecanla azınlık için atacağınız adımları bekliyoruz. Derneğimizin Batı Trakya’da yaşayan azınlığın eşit Yunan vatandaşı olarak yaşamasını istemekten başkaca bir amacı bulunmamaktadır.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki dostluktan en çok her iki ülkede yaşayan azınlıkların istifade edeceğini düşünüyoruz. Yunan halkı ile iç içe yaşamış ve onları en iyi tanıyan Türk vatandaşları olarak, Türkiye’de Türk- Yunan dostluğuna en büyük katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu’nun 2011’den beri Atina ziyaretlerinde Türkiye’den göç etmiş Rum vatandaşlarımızın orada kurduğu dernekleri ziyaret etmesi son derece memnuniyet duymaktayız..

İleride, Türkiye’ye yapacağınız ilk ziyaretinizde derneğimiz üyelerini kabulünüz  veya derneklerimizi ziyaret etmeniz bizleri onurlandıracaktır. Bu vesile ile, sizi mutlak seçim zaferinizden dolayı bir kez daha tebrik ederiz. Yunan halkının sizden beklentilerini  en iyi şekilde yerine getirmenizi diler, en derin saygılarımızı arz ederiz.

Taner MUSTAFAOĞLU

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği

Genel Başkan

Sayı: 2015/045   02.03.2015  

                                                                 

Θεμα : Ευχετηρια  Επιστολη               

Κυριε : Αλεξης  Τσιπρας

Πρωθυπουργος  της  Ελλαδας

 

Στις γενικες εκλογες της Ελλαδας του 25 Ιανουαριου το κομμα σας Συριζα βγηκε στη 1.σειρα και ιδρυσατε την κυβερνηση σας για αυτο το λογο σας συγχαιρουμε εσας, ολους τους μελους της κυβερνησης και τους μελους του κομματος σας.

Η προσδοκια της μειονοτητας απο εσας και απο το κομμα σας αντικατοπτριζεται ειλικρινα με τους υψηλους ψηφους των Τουρκων υποψηφιων της Συριζα.

Στην Τουρκια ζουν απο το 1923, γυρω 750.000 Τουρκοι της Δυτικης Θρακης που μεταναστευσαν απο  την Ελλαδα ( Δυτικη  Θρακη ). Εμεις ιδρυθηκαμε το 1946 με 16 υποκαταστηματα και με 20.000 μελους κατω απο τη στεγη Τουρκοι Δυτικης Θρακης Συλλογος Αλληλεγγυης και περιμενουμε με αγωνια τις αποφασεις σας για τη μειονοτητα

Ο συλλογος μας δεν εχει αλλο σκοπο παρα τη σκεψη ισοτητας της μειονοτητας που ζουν στη Δυτικη Θρακη με τους Ελληνες πολιτες.

Απο την φιλια αναμεσα της Ελλαδας και Τουρκιας θα  επωφεληθουν οι μειονοτητες που ζουν σε αυτες τις χωρες. Ειμαστε ετοιμοι να ενισχυσουμε τη φιλια  Τουρκιας-Ελλαδας στην Τουρκια σαν Τουρκοι πολιτες που ζησαμε στο παρελθον πολλα κοινα με τον Ελληνικο λαο.

Ο Πρωθυπουργος μας Αχμετ Δαβουτογλου απο το 2011 στις επισκεψεις του στην Αθηνα, επισκεπτεται τους συλλογους των Ελληνων πολιτων που μεταναστευσαν  απο την Τουρκια και εμεις ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι για αυτο.

Θα μας επιβραβευσει η επισκεψη των συλλογων μας και η αποδοχη των μελων μας, απο την πρωτη επισκεψη που θα κανετε στην Τουρκια.

Με αυτη την αφορμη, σας συγχαιρουμε αλλη μια φορα απο το θριαμβο σας.

Ευχομαστε να ανταποκριθειτε με επιτυχια στις προσδοκιες του Ελληνικου λαου και υποβαλλουμε τους θερμους σεβασμους  μας.

 

Τανερ ΜΟΥΣΤΑΦΑΟΓΛΟΥ

Τουρκοι Δυτικης Θρακης Συλλογος Αλληλεγγυης.

Γενικος Προεδρος     

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here