Ana sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA MUSTAFA: “BTAYTD’NDEN BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜYLE İSTİFA EDİYORUM”

MUSTAFA MUSTAFA: “BTAYTD’NDEN BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜYLE İSTİFA EDİYORUM”

15
0

Rodop İli Sabık Milletvekili Dr.Mustafa Mustafa Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı. Mustafa Mustafa istifa mektubunda, ” Şanlı bir geçmişi olan bir kurumun bu duruma düşürülmesine katlanamıyorum. İki dönem başkanlığını, yönetim kurulu üyeliğini yaptığım, bilim adamları olarak boğazımızdan geçen lokmada katkısı olan, yaşamımda kıvançla anacağım anlar yaşadığım BTAYTD’nden büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum. Yaşam, boşluk affetmez. Bilim adamlarını, özellikle gençleri mücadele, üretkenlik, aydın sorumluluğu yolunda buluşmaya davet ediyorum.” İfadelerine yer veriyor.

 BATI TRAKYA AZINLIĞI YÜKSEK TAHSİLLİLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU’na,

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) 1980’li yılların başında toplumumuzun çok zor koşullar altında yaşadığı dönemde kurulmuş bir derneğimizdir. Bu çetin şartlar altında faaliyetlerine başlayan dernek, üyelerinin ve toplumumuzun sorunlarına sahip çıkmış, verilen irili-ufaklı mücadelelerde yer almış, bölgedeki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkiler geliştirmiş, sorunların konuşulduğu, mücadele yöntemlerinin tartışıldığı bir odak olmuştur. Diplomaların denklik mücadelesi (DİKATSA), eczacılara çalışma izni, 19.madde, eğitim, kasıtlı kamulaştırmalar gibi çetin uğraşılarda aktif rol oynamıştır.

Son yıllarda üye sayısının artmasına, çalışma olanaklarının elverişli olmasına rağmen derneğimiz bir ataletin, durağanlığın içinde bulunmaktadır. Kongreler çok az sayıda üye katılımıyla gerçekleşmekte, yedek üye değil yedinci yönetim kurulu üyesi zar zor bulunarak seçimler yapılmaktadır. Gün geçtikçe sayısı artan genç bilim adamları dernekle ilgilenmemekte, üye olmamaktadır. Bu gerçekliğe sebep aranırken çok şey söylenebilir, bahaneler bulunabilir. Ancak, en büyük sorumluluk yönetim kurullarınındır, başkanlarındır. En başta kendi üyelerinin sorunlarıyla, içinde yaşadığı, etle tırnak gibi ayrılmaz olduğu toplumun sorunlarıyla ilgilenmeyen bir yönetim kurulu anlayışı derneği bataklığa, üyeleri ve mensubu olduğu toplum nezdinde itibarsızlığa götürür. Dört yıldır, Yunanistan’da yer yerinden oynarken, insani kriz boyutlarına ulaşan bir kriz girdabında yaşanırken, genç bilim adamları memleketlerini terk etmeye zorlanırken, temel hak ve özgürlükler, kazanımlar bir çırpıda yok olurken BTAYTD derin bir rehavet içinde bulunmakta, idare-i maslahatçılık yapmaktadır.

Son iki yıldır, bu ekonomik kriz Yunanistan halkının ve toplumumuzun da geleceğini karartırken Azınlığımıza da ek sorunlar eklenmiş, kentimizde düzenlenen çok dilli bir eğitim kongresinde bakanlık yetkilisince Türkçe konuşma yasaklanmış, devlet okullarında okuyan yüzlerce çocuğumuza dinlerini öğretmek için (hangi dilde?) devlet tarafından din dersi öğretmenleri atanmaya başlanmış, Yunanca ve Arapça Şeriat rehberi hazırlamak için Bakanlıkça komisyon oluşturulmuştur.

Bütün bunları duymayan, bilmeyen bir BTAYTD’nin varlık sebebi nedir? Bilim adamı, aydın sorumluluğu denen birşey var mıdır, yoksa bizim bölgemizde böyle birşey sözkonusu değil midir? Tüm bu sorular bilim adamlarının ve insanlarımızın kafasını kurcalarken önümüzdeki seçimler vesilesiyle BTAYTD’nin Başkanlık koltuğu sanki pazara çıkarılırcasına önce hükümet ortağı bir partinin belediye listesine sunulmuş, iç çekişmeler, kişisel husumetler nedeniyle iş olmamış, bu sefer de aynı hükümet partisinin bölge listesinden aday gösterilmiştir. Şanlı bir geçmişi olan bir kurumun bu duruma düşürülmesine katlanamıyorum. İki dönem başkanlığını, yönetim kurulu üyeliğini yaptığım, bilim adamları olarak boğazımızdan geçen lokmada katkısı olan, yaşamımda kıvançla anacağım anlar yaşadığım BTAYTD’nden büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum.

Yaşam, boşluk affetmez. Bilim adamlarını, özellikle gençleri mücadele, üretkenlik, aydın sorumluluğu yolunda buluşmaya davet ediyorum.

Saygılarla,

Mustafa Mustafa

Mikrobiyoloji Uzmanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here