Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA DÜNDAR KARDEŞ OSMANGAZİ VE KIRCAALİ BELEDİYELERİNİN VERDİĞİ İFTAR YEMEĞİNE KATILDI

MUSTAFA DÜNDAR KARDEŞ OSMANGAZİ VE KIRCAALİ BELEDİYELERİNİN VERDİĞİ İFTAR YEMEĞİNE KATILDI

18
0

Dün akşam “Kırcaali” otelinde geleneksel kardeş Bursa Osmangazi ve Kırcaali Belediyeleri tarafından düzenlenen iftar yemeği 1000’den fazla Müslüman’ı ve Hıristiyan’ı aynı sofrada buluşturdu. Bizzat Osmangazi ve Kırcaali Belediye Başkanları Mustafa Dündar ve Hasan Azis Türklere has yemeklerden tüm Kırcaali bölgesinden gelen halka dağıttılar.

 

İftar yemeğinde resmi misafirler olarak daha Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, Bursa milletvekili Mustafa Öztürk, Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Şuayip Toprak, Kırcaali Ortodoks Kilise Encümenliği temsilcisi Hari Kuzmanov hazır bulundular. İftara Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekili Necmi Ali, Kırcaali ilinin Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Erdinç Hayrulla, Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murad, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şükran İdriz, Belediye Başkan Yardımcıları, Yerel Meclis Üyeleri, köy muhtarları, dini adamlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Müslümanları selamlama konuşmasına dua ile başlayan Şabanali Ahmed, “Hepimizin bildiği gibi, Ramazan ayı bütün İslam âlemi için bir rahmet kapısı, bir kaynaşma vesilesi olmaktadır. Ramazan ayında insanlar daha cömert, birbirlerine karşı yardımsever, misafirperver olmaktadırlar. Ancak Peygamber, Alleyhi sellatü vesselam, bize Ramazanı şöyle anlatmakta: “Bütün ibadetlerin sevapları bellidir. Bunlar 1’den 700’e kadar değişir. Ama orucun sevabı Allah’a aittir”. Bununla oruç tutanın sevabını Allahü Teâlâ bizzat kendisi vereceğini müjdelemektedir. Bu da bizi göstermektedir ki, oruç ibadeti hakikaten çok önemli bir ibadet.

 

İnsanın hayatında yön verebilecek kadar çok önemli. Çünkü yine Hz. Muhammed bize müjdeliyor ki, “Kim bu ayı güzelce oruç tutarak ve diğer ibadetleri de yerine getirerek, haramdan korunarak geçirirse, yeniden doğmuş gibi günahlarından arınır”. Sevgili kardeşlerim, bize Ramazan ayında böyle bir fırsat sunuluyor. Başka bir hadiste yine bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, son on günü de azaptan kurtuluş Peygamberimiz müjdeliyor. Bugün Ramazan’ı 18 ettik. Son on gün önümüzde, onların da bize Cehennem azabından kurtulmamıza vesile olmasını temenni ediyorum. Bu gibi gecelerin bölgemizde ve memleketimizde artmasını ve insanların bir araya gelerek bu kültürü yaşatmasını daha nice seneler sürmesini diliyorum. Bu vesileyle de Osmangazi ve Kırcaali Belediyesine şükranlarımı sunuyorum” diye ifade etti.

 

Onun ardından Müslümanları Ramazan dolayısıyla Kırcaali Ortodoks Kilisesi Başkanı Peder Petır Garena adına Hari Kuzmanov selamladı. Hıristiyan temsilcisi, “İlk defa böyle yemeğe katılıyorum. Sizlerin aranızda bulunmaktan çok mutluyum. Oruçlu olanlara Ramazan sonuna kadar oruç tutmalarını ve kutsal bayramı şerefle karşılamalarını diliyorum” diye dile getirdi.

Mustafa Öztürk, Kırcaalileri selamlamasında iftarı organize eden Mustafa Dündar ve Hasan Azis’e teşekkür etti. Bursa milletvekili, “Hepimiz biliyoruz ki, oruçlular burada orucunu açtı, ama bizimle beraber farklı dinlerden kardeşlerimiz de var. Bu birlik ve beraberliği sağladık, insanlık için buradayız. Somali’de çok büyük açlık ve kuraklık var. İnanıyorum ki, biz dünyanın her tarafına dağılmış Müslümanlar ve farklı dinlere mensup insanlar olarak Somalilere yardımcı olmamız lazım. İnsanlık, bizim dinimiz Müslümanlık da bunu gerektirir” dedi. Sayın Öztürk, ayrıca Kırcaalilere Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Cebel’in Ustra köyünde doğduğunu paylaşan milletvekili, “Doğduğumuz yerlere gelmek, soydaşlarımızla, kardeşlerimizle tanışmak, onlarla işbirliğini artırmak bizim için çok önemli. Biz, bütün dünyada olduğu gibi Balkanlar’dada istikrardan, hoşgörüden, adaletten, demokrasiden, özgürlükten yana tavır koyuyoruz. İnanıyoruz ki, bütün dünya insanları huzurlu, mutlu ve refah içinde yaşasınlar. Özellikle de buradaki soydaşlarımızın değerleri hem dini vazifelerini özgürce yerine getirmeleri, hem de sahip oldukları dili konuşabilmeleri, hem de tarihten gelen örf, adet ve kültürleri yaşamaları ve yaşatmaları hepimiz için çok önemli” diye belirtti. Mustafa Öztürk, bu konuda Bulgaristan Türklerine her zaman yardıma hazır olduklarını öne sürerek, sözlerini gelecek Ramazan Bayramını tebrik ederek bitirdi.

 

MUSTAFA DÜNDAR: “TÜRKİYE BULGARİSTAN KARDEŞLİK İÇERİSİNDE BİR YAŞAM SÜRMEMİZİ İSTİYORUZ.”

 

Mustafa Dündar Kırcaalileri selamlamasında, “Hoşgörünün, bereketin, kardeşliğin, sevginin çok yoğun yaşandığı bu ayda istedik ki, bu coşkuyu, heyecanı, kardeşliği Kırcaalili Müslüman ve Müslüman olmayan dostlarımızla birlikte yaşayalım. Gönül ister ki, burada yaşadığımız bu kardeşlik, Türkiye ve Bulgaristan arasında bir kardeşlik olsun” diye paylaştı. Başkan, iftarda bulunamayan Kırcaali Papazının Kırcaali’deki hoşgörünün, kardeşliğin önemli unsuru olduğunu belirtti ve Bursa’ya davet etti.

Osmangazi Belediye Başkanı, “Hedeflerimiz arasında süren kültürel, sosyal, teknik işbirliklerinin hükümetler arasında bölgesel işbirliği şeklinde sürmesi ve Türkiye-Bulgaristan-Balkanlar huzur, barış içerisinde ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi neticesi çok daha iyi noktaya çıkmasını diliyoruz” diye vurguladı. Mustafa Dündar, 2000 yılından beri Bulgaristan’ı ziyaret ettiğini ve her gelişinde olumlu gelişmeler gözlediğini ifade etti. Başkan, ekonomik, sosyal alanda çok önemli gelişmeler olduğunu, bunu dışarıdan gelenin görmesinin çok daha önemli olduğunu söyledi.

Mustafa Dündar, “Buda bizi memnun ediyor, çünkü buradaki soydaşlarımızın milli bir ölçüden ekonomik refah seviyesi yüksek, demokratik, özgürlük yaşam standardı yüksek, aynı standartlarda Türkiye Bulgaristan kardeşlik içerisinde bir yaşam sürmemizi istiyoruz. Sivil toplum örgütlerinin ve Belediyelerin yapmış olduğu bu çalışmaların da olumlu neticeler verdiğini gördükçe bizler de memnun oluyoruz. Bu tür projeleri sürdüreceğimizi ilan etmek istiyorum” dedi.

Mustafa Dündar, “Tabii ki, Kırcaali’deki gelişmeler çok daha net bir şekilde görülüyor, Hasan Azis burada yapmış olduğu faaliyetlerle sadece Kırcaali’ye değil, Balkanlar’a ses veren projeler üretiyor. Bunlar da bu şehre, bu bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Ben kendisini tebrik ediyorum, başarısının devamını diliyorum” diye sözlerini bitirdi.

 

HASAN AZIS: “KIRCAALİ VE OSMANGAZİ BELEDİYELERİ BULGARİSTAN’DA HOŞGÖRÜ PROJELERİ ÜRETEN BELEDİYELERDİR.”

 

Ev sahibi konumundaki Müh. Hasan Azis misafirleri selamlamasında, kendi, Belediye yönetimi ve tüm Kırcaaliler adına kardeş Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a artık üçüncü kez düzenlenen iftar yemeği için teşekkürler sundu. Başkan, “Kırcaali ve Osmangazi Belediyeleri Bulgaristan’da hoşgörü projeleri üreten belediyelerdir. Bunların birincisi, bu akşamki iftar yemeği ve aynı zamanda bizler, Bulgaristan’da sadece Kırcaali’de kardeş Osmangazi Belediyesi ve Kırcaali Papazı ile beraber, pazar yerinde halkla iç içe gerçek Aşure Bayramını kutluyoruz. Bu akşam ben Kırcaali’nin, sadece şehir ve bölgede değil, tüm Bulgaristan’a hoşgörü modelini gösterdiğini görüyorum. Kendi örf ve adetlerine saygı duyan Türk ve Müslümanlar, Bulgar ve Hıristiyanlar olup, kendi zamanından ayırarak buraya gelen, bir masaya oturan, birbirlerine saygı gösteren bir halkın, Kırcaalilerin Belediye Başkanı olmaktan gurur duyuyorum ve bunun için sizlere teşekkür ediyorum, sağ olun!” diye altını çizdi.

 

Beyhan Mehmed, Bulgaristan Başmüftülüğünün ve Kırcaali Bölge Müftülüğünün Somali’ye yardım kampanyası başlatacaklarını bildirdi ve herkesi muhtaç olanlara yardımda bulunmaya davet etti. Bölge Müftüsü, “Oruç bize aç olan insanların halini yaşatıyor. Dolayısıyla oradaki beş dakikada bir vefat eden kardeşlerimizi göz önünde bulundurarak, bizler de fitrelerimizden, zekatlarımızdan bir miktar da oraya ayıralım” diye müminlere çağrıda bulundu.

 

Programın sonunda sunuculuğunu yapan Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, 24 Ağustos’ta “Drujba” stadı önünde saat 20.00’de İstanbul Bayrampaşa Belediyesinin iftar vereceğini ve özel program sunacağını duyurarak, herkesi davet etti.

Kircaali haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz