Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ LİPPSTADT ‘TA DR. SADIK AHMET’İ ANMA GECESİNE KATILDI

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ LİPPSTADT ‘TA DR. SADIK AHMET’İ ANMA GECESİNE KATILDI

22
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, DEB Partisi Onursal Başkanı ve rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet ve DEB Partisi Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet, Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği’nin rahmetli liderimiz adına düzenlediği “ Vefatının 20. Yılında Dr. Sadık Ahmet’i Anma Gecesi”ne katıldılar.

Anma gecesi rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in ruhu için okunan dualarla başladı. Lippsadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Alpay Ahmet hissi bir açılış konuşması yaptı. Demokrasinin beşiği olan Yunanistan’da demokrasinin bir türlü beşikten çıkamadığını vurgulayan Alpay Ahmet gecenin konuşmacılarını, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ile DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet’i kürsüye davet ederek, rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan sinevizyon gösterisini başlattı.

Sinevizyon sonrası tüm katılımcılar duygusal anlar yaşadı. Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş ilk sözü alarak, konuşmacıları, katılımcıları ve Dr. Sadık Ahmet’in dava arkadaşı Haşmet Ahmet’i selamladı, böyle duygusal bir ortamda konuşmanın zorluğuna dikkat çekerek, bu güzel gecenin tertiplenmesinde başta dernek Başkanı Alpay Ahmet olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür etti. Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın haklı davasında nasıl bir mücadele verdiğini, bugünlere ve kendilerine nasıl ışık tuttuğunu, anlatan bir konuşma yaptı. Konuşmasında, hak ve hürriyeti elinden alınan, devlet tarafından muhatap alınmayan, bu sebeple isteklerini ve uğradığı haksızlıkları haykıramayan, kimliği inkar edilen, dernekleri kapatılan ve yaratılan bir korku dünyası içinde asimile edilmek istenen bir azınlık halkının üzerindeki korku perdesini yırtarak, bugünlere ışık tutan rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet’i, Lippstadt’taki ve Lippstadt çevresinden gelen hemşerileriyle birlikte yad etmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Her zaman minnetle ve rahmetle yad ettikleri Dr. Sadık Ahmet’in kendilerine bıraktığı mirasa sahip çıkmaya, onun izinden yürüyerek, onun hayallerini gerçekleştirmeye, emanet olarak aldıkları bayrağı bir adım daha öne taşımaya çalıştıklarını anlattı. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın onu çok sevdiğini, onu hafızasında ve hatıralarında hep canlı tuttuğunu, onu hiçbir zaman unutmadığını, 2014 Mayıs’ında yer aldıkları AP seçimleri sebebiyle gittikleri her köyde kendisi ile alakalı bir anının nakledildiğini ve dokunduğu eşyaların dahi saklandığını, sevinçle müşahede ettiğini söyledi. Onun ve arkadaşlarının zor koşullarda kurmuş olduğu partide Genel Başkan olarak görev yapmanın zorluğunu ve gururunu bir arada yaşadığını ifade etti.

Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş’un konuşmasından sonra şaire Tülay Esat tarafından “Selanik Ağlıyor” adlı şiiri seslendirildi.

Şiirin seslendirilmesinden sonra DEB Partisi Onursal Başkanı ve rahmetli liderimizin eşi Işık Sadık Ahmet söz aldı. Böyle günlerde kendisi için konuşmanın zorluğuna işaret ederek, ancak Dr. Sadık Ahmet’i bir eş olarak en iyi tanıyan kişi olma hasebiyle bu zorluğu yenmeye çalıştığını söyledi. Öncelikle böyle bir gecenin tertiplenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Çok özel bir teşekkürü de Dr. Sadık Ahmet’in dava arkadaşı Haşmet Ahmet’e etti. İkisinin arasındaki dostluğun büyük saygı ve sevgiye dayandığına işaret ederek, rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet için Haşmet Ahmet’in apayrı bir yeri olduğunun altını çizdi.  Dr. Sadık Ahmet’in davasına olan bağlılığını, dava için zaman zaman ailesinden ve çocuklarından nasıl ayrılmak zorunda kaldığını, az zamanda çok işler yapmak için olan aceleciliğini ve kararlılığını anlattı. Samimi ve inançlı oluşunu, çalışkanlığını, cesaretini ve hapishane yıllarını, yaşanmışlıklarla ve anılarla dile getiren Işık Sadık Ahmet, eşi Sadık Ahmet’in davasına son derece sadık olduğunu vurguladı. Onun hayallerini gerçekleştirmek için çalışan başta DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş olmak üzere, bu davaya sarılan tüm gençlere teşekkür etti. Geceye katılan bayanların çokluğuna dikkat çekerek, dernek çatısı altında bayanların eşleriyle omuz omuza olmalarından son derece mutlu olduğunu belirterek, kendilerine teşekkür etti. Konuşmasının sonunda rahmetli liderimizin tespih koleksiyonundan iki tespihi rahmetli liderimizin dava arkadaşı Haşmet Ahmet ile oğlu dernek başkanı Alpay Ahmet’e takdim etti.

DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet’in konuşmasından sonra dernek başkanı Alpay Ahmet günün anısına, Işık Sadık Ahmet’e ve kendisine eşlik eden Uluslararası Köprü Derneği’nden Fatma Tuzcu ve Şerife Er hanımefendilere, Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş’a ve Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet’e birer hediye sundu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz