Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “AVRUPA ZİYARETİ AMACINA UYGUN, YARARLI VE VERİMLİ GEÇTİ”

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “AVRUPA ZİYARETİ AMACINA UYGUN, YARARLI VE VERİMLİ GEÇTİ”

15
0

“Dostluk, Eşitlik, Barış” (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş Avrupa ziyaretini değerlendirdi ve ziyaret ile ilgili yaptığı değerlendirmede,  “gerçekleştirmiş olduğum Avrupa ziyareti amacına uygun, yararlı ve verimli geçti” ifadelerine yer verdi.

BASIN AÇIKLAMASI

AVRUPA ZİYARETİMİN GENEL DEĞERLENDİRİLMESİ

27 Ocak-17 Şubat 2014 tarihlerinde gerçekleştirmiş olduğum Avrupa ziyareti amacına uygun, yararlı ve verimli geçti.

Hristiyan Birlik Partisi CDU’dan ilk Türk asıllı Almanya Federal Meclisi’ne seçilen hemşerimiz milletvekili Cemile Yusuf’u tebrik ederek, birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı adına nelerin yapılabileceğini konuştuk.

Avrupa Parlamentosu Din ve İnanç Özgürlüğü Çalışma Grubu’nun ev sahipliğinde ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) ile Avrupa Dini Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılık Platformu’nun (EPRID) işbirliği ile Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen “Dünyada Din ve İnanç Özgürlüğü” konulu konferansa katıldık. Konferansta Batı Trakya Türk Azınlığı’nın din ve inanç özgürlüğü alanındaki en önemli sorunlarımız olan “Müftülük” ile “240 İmam Yasası’nı” gündeme getirdik.

Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadele alanında önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Brüksel merkezli Avrupa Irkçılık Karşıtı Ağı (ENAR) Direktörü Michael Privot ile çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdim.

Ayrıca diasporada bizler gibi Batı Trakya Türk Azınlığı için çalışan derneklerimizi ziyaret ettim. İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin organize ettiği “29 Ocak Milli Direniş Günü”ne katıldım. Hollanda ve Almanya’da on derneğimizi ziyaret ettim. Bu ziyaretlerde derneklerimizin şahsıma göstermiş oldukları yakınlık, içtenlik ve samimiyet hepimizi etkiledi. Göstermiş oldukları bu eşsiz misafirperverlik için ayırt etmeksizin tüm derneklerimize teşekkür ederim.

Gelecekte daha iyi anlaşılacağını umduğum bu ziyaretin çok faydalı geçtiğini tüm kamuoyu ile paylaşırken, bu ziyaretlerde bana eşlik eden ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’na teşekkürü bir borç bilirim.

Saygılarımla

Mustafa Ali Çavuş

DEB Partisi Genel Başkanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz