Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ 29 OCAK MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ’NÜ LONDRA’DA ANDI

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ 29 OCAK MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ’NÜ LONDRA’DA ANDI

12
0

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, 31 Ocak akşamı İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından Londra’da düzenlenen 29 Ocak Milli Direniş Günü etkinliğine onur konuğu olarak katıldı. Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş’a, Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet ve Şerif Osman eşlik ettiler.

30 Ocak akşamı, İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı ve ABTTF Asbaşkanı Rıdvan Hacıbedel, ABTTF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sebahattin Abdurrahman ve İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Mustafaoğlu tarafından karşılanan DEB Partisi heyeti adına bir yemek verildi. Yemeğe derneğin tüm yönetim kurulu üyeleri, başta eski ABTTF Başkanı Necmi Hasan olmak üzere derneğe başkan olarak hizmet etmiş tüm eski başkanlar iştirak ettiler. Yemek boyunca Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tüm sorunları üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

SÜLEYMANİYE’DE CUMA NAMAZI

31 Ocak günü Dernek Başkanı ve ABTTF Asbaşkanı Rıdvan Hacıbedel ile ABTTF Yönetim Kurulu Üyesi ve dernek eski başkanı Dr. Sebahattin Abdurrahman eşliğinde DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve ekibi kısa bir Londra turu yaptı. Ardından topluca Londra’daki Süleymaniye Camisi’nde Cuma namazı eda edildi. Caminin büyüklüğü ve minare yüksekliği İngiliz demokrasisinin engeline takılmamış olması dikkatlerden kaçmadı.

29 OCAK MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ

Aynı günün akşamında İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, 29 Ocak Milli Direniş Günü münasebetiyle Qasida Restoran’da bir anma gecesi düzenledi. Değişik çevrelerden çok sayıda davetlinin katıldığı geceye DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu,Liberal Demokrat Parti Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Dr. Turan Özen, DEB Partsi Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet, Irak Türkmen Cephesi Londra Temsilcisi Sündüs Abbas, Azerbaycan Medeniyet ve Dostluk Merkezi Başkanı Dr. Ali Tekin Atalar’ın yanı sıra çok sayıda Batı Trakyalı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Rıdvan Hacıbedel, sözü 29 Ocak Milli Direniş Günü’nün tarihçesini anlatmak üzere Dr. Sebahattin Abdurrahman’a bıraktı. Dr. Sebahattin Abdurrahman 29 Ocak olayları ile bilgiler vererek, Batı Trakya Türklerinin özellikle Yunanistan’da 1967 Askeri Darbesi ile 1984 yılına kadar çok büyük haksızlıklara ve sebepsiz baskılara maruz kaldıklarını ve haklarının gasp edildiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu 29 Ocak olaylarının ardından işbaşına gelen hükümetlerin hiçbiri, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın haklarının iadesi hususunda üzerlerine düşeni yapmadıklarını söyledi. Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı sorunları anlatan Habipoğlu, 29 Ocak Milli Direniş Günü’nün bilinci ve ruhu ile ABTTF’nin ‘Hak verilmez, alınır’  ilkesi ile Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hak ve özgürlüklerinin iadesi için çalıştığını, sabır ve azimle mücadelelerini gelecek yıllarda da sürdüreceklerini beyan etti. Ayrıca Batı Trakya Türk Azınlığı’nın, Yunanistan’da, Türkiye’de, Avrupa’da ve dünyanın diğer farklı köşelerinde yaşayan tüm Batı Trakya Türkleri ile birlikte haklı mücadelesine tek bir ses ve yürek olarak devam edeceğini söyledi.

DR. SADIK AHMET RAHMETLE ANILDI

ABTTF Başkanı’ndan sonra söz alan DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Batı Trakya Türkleri için çok büyük önem arz eden bu anlamlı gün için Batı Trakya’dan geldiklerini, dünyanın neresinde olursa olsun, nerede bir Batı Trakyalı varsa, onlarla buluşmak niyetinde olduklarını söyledi.

Batı Trakya Türkü’nün yürüttüğü mücadelede büyük bir yeri bulunan Dr. Sadık Ahmet’i rahmetle anan Genel Başkan, o günlerde de bugün olduğu gibi Batı Trakya’da Türk kimliğinin reddedildiğini, tarihi derneklerin kimliklerinden dolayı kapatıldığını, o yıllarda kendilerine bir ehliyetin ve tapunun dahi çok görüldüğünü ifade etti.Batı Trakya Türklerinin dünyanın en uysal azınlığı olduğunu söyleyen Genel Başkan konuşmasına, “88 yılına kadar hep ensemize bastılar. Ama bir şeyi unuttular, Batı Trakya Türkleri her şeyden vazgeçer ama Müslümanlığından ve Türklüğünden asla taviz vermez. Bunun için binlerce kişi Gümülcine Meydanı’na akın etti. Her şeyi göze ala ala meydanları doldurdular. O gün haykırmasaydık ve dünyaya sesimizi duyurmasaydık şimdi elimizde olan vatandaşlık haklarımızı almamız dahi zor olacaktı” diyerek devam etti. Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş, Trakya Türk Azınlığı’nın Lozan Barış Antlaşması ile tanımlanan ve koruma altına alınan tüm haklarının iade edilmesini talep ettiklerini söyledi.Ayrıca Batı Trakya’dan getirdiği bir hediyeyi, Dernek Başkanı Rıdvan Hacıbedel’e takdim etti.Kendisine gösterilen ilgiden dolayı Başta Dernek Başkanı Rıdvan Hacıbedel’e ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’na teşekkür etti.

İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı ve toplantının ev sahibi Rıdvan Hacıbedel, hediyeyi kabul ederken Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş’a geceye onur vermelerinden dolayı teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından,  29 Ocak öncesi ve sonrasını içeren bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

DEB Partisi heyeti olarak, heyetimize gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı Dernek Başkanı Rıdvan Hacıbedel’e ve Yönetim Kuruluna, ABTTF Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Sebahattin Abdurrahman’a, Ercüment Mustafaoğlu’na ve Şadan Hanım’a teşekkürü bir borç biliriz.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz