Ana Sayfa Batı Trakya Haber Müftü Naibi Hamza: “Trakyalılar Yalnız Değiliz”

Müftü Naibi Hamza: “Trakyalılar Yalnız Değiliz”

1
1

Tayinli Dimetoka Müftü Naibi Hamza Osman, mültecilere yönelik yapılanlar konusunda Yunanistan’ın haklı olduğunu savunuyor.

Yunanistan’ın Dimetoka Müftülüğü’ne tayin ettiği, Tayinli Müftü Naibi Hamza Osman, Meriç (Evros) Sınır bölgesinde Yunanistan’ın mültecilere karşı şiddet ve insanlık dışı davranışlarının doğru ve haklı yere yaptığını savunuyor. Dolayısıyla da Batı Trakya’nın üç iline Yunanistan tarafından atanmış olan Müftü Naipleri aynı çizgide hareket ettikleri görülmüştür.

Tayinli Dimetoka Müftü Naibi Hamza Osman tarafından yapılan açıklama aynen şu şekildedir:

“Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Laien ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ile birlikte ülkemizin Başbakanı’nın ziyareti biz Trakyalıların yalnız olmadığını kanıtlıyor. Sorunun nereden geldiğini biliyoruz ve bugün çözümün nereden geleceğini açıkça gördük.

Vatanımız, Yunanistan, mülteci krizinin ortaya çıktığı ilk andan itibaren, kimsenin ilgilenmediği bir zamanda ülkemize gelen mültecileri en iyi şekilde karşılamak ve barındırmak için elinden geleni yaptı. Bugün, bir kez daha, vatanımız güvenlik güçleriyle din farkı gözetmeksizin tüm Trakya sakinlerini korumak için elinden gelen her şeyi barışçıl bir arada yaşama kisvesi altında yapıyor.

Bu devasa sorunla başa çıkılmasına yardım eden herkese dua ediyoruz, böylece Allah onları kutsasın ve yardım etsin. Ancak savaşlar nedeniyle mülteci olma zorunda kalan toplumdaşlarımız için de dua ediyoruz. Yunan sınırları Avrupa’nın da sınırlarıdır. Avrupa, mültecilerin uluslararası yasaların öngördüğü gibi güvenli bir sığınak bulabilmesi için harekete geçmelidir.”

Didimotiho Müftülüğü

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz